Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decl. unica pt dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Decl. unica pt dividende


12 replies to this topic

#1 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 July 2018 - 10:52 AM

Mă gîndeam să vă întreb pe voi, mi-am pierdut toată răbdarea și nu mai pot să caut prin legislație, nu găsesc logica:

Dacă o persoană a ridicat dividende în mai 2018 peste plafonul de 22.800 lei, are obligația să depună Declarația Unică pînă în 15 iulie pentru CASS. Termenul de plată maxim pentru CASS este 15 martie 2019.
Întrebare: de ce credeți că trebuie să depună estimativa pentru CASS pe 2018 acum, de ce nu ar putea să o depună pînă în 15 martie 2019 și care ar fi sancțiunea dacă se hotărăște să o depuna în 2019?

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 11 July 2018 - 10:53 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2018 - 04:00 PM

Veniturile sunt pt 2018, deci estimarea are obiect pt acest an. Ea trebuie facuta pt ca PF intra in categoria pers. obligate la depunerea DU in vederea declarării venitului estimat pentru încadrarea ca plătitor de contribuții sociale și, după caz, a declarării contribuțiilor sociale datorate în anul fiscal 2018.

Ctb sociale pot fi platite si anul urmator, dar PF nu mai beneficiaza de bonificatia pt plata pana pe 15 dec. 2018.

CPF, art. 336 (3) Nedepunerea la termenul prevăzut de lege a declarației unice constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 50 lei la 500 lei.
CPF, art. 338 (3) În cazul aplicării sancțiunii amenzii, contribuabilul are posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul-verbal de constatare și sancționare contravențională.
CPF, art. 339, Dispozițiile prezentului titlu se completează cu dispozițiile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare.




#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 July 2018 - 05:01 PM

Mulțumesc!
Am mintea varză, nu reușesc să le mai pun cap la cap, cred că ar fi bun un concediu.
Încă o dată, mulțumesc, Otilia, pentru răbdare.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2018 - 10:24 AM

Cu mare drag ! :smile:
Nu te ingrijora, zapaceala asta e un fenomen generalizat, legiuitorii ne-au pus mintea pe moatze tuturor contabililor ...
Tanjesc si eu dupa un concediu, chiar simt nevoia sa ma detasez o vreme de nebunia asta. Deci, nu esti singurul, ba dimpotriva ... daca te consoleaza cu ceva ... :laugh:

Si eu iti multumesc, din nou, pt lunga ta activitate pe forum, pt tot ajutorul oferit aici ! O fac cu sincera recunostinta, zau !
Deci, du-te, relaxeaza-te, rasfata-te si uita de conta cu ale ei meandre, pt o vreme !
Cu mare drag te asteptam sa revii la noi, cand vei considera de cuviinta !



#5 tati_chi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 12 July 2018 - 02:30 PM

Buna ziua,
Dna Otilia, va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns la situatia mea:
Sunt angajata la o societate cu carte de munca si in acelasi timp sunt si administratirul unei societati comerciale de instalatii, de la societatea la care sunt administrator am ridicat in luna aprilie 2018 dividende in valoare de 36.000lei. Nu stiu daca trebuie sa depun declaratia unica sau nu?
Sincer daca trebuie,nu stiu care sectiune ar trebui sa o completez si cum sa o completez, nu am vazut nicaieri scris nimic despre dividende.
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns!
Multumesc!
O zi buna!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2018 - 03:01 PM

Inteleg ca nu sunteti de meserie si de aceea va precizez ca, dpv FISCAL, dividendele NU sunt venituri din activitati independente, ci din investitii.

Da, trebuie sa depuneti DU cu estimatul pe 2018 fiindca ati incasat deja dividende in anul 2018 si val. acestora este peste plafonul de 22.800 lei anual, deci datorati CASS la ele.
ANAF a raspuns la o intrebare similara pusa in cadrul unei sesiuni online de indrumare, astfel : "În cazul veniturilor din dividende și din dobânzi, se iau în calcul sumele încasate;" care se înscriu în subsecţiunea 2 " Total venit estimat pentru incadrarea ca plătitor de CASS", obligaţia depunerii D212 (n.n. DU) în acest caz este după încasarea dividendelor”. Adica in Capitolul II, Sectiunea 2, Subsectiunea 2.

Nu se plateste CAS (pensie) pentru dividende.
Dpv al impozitului pe venit, veniturile din dobanzi si din dividende se impoziteaza la sursa, adica platitorul de venit opreste si vireaza pt dvs impozitul pe venit.



#7 tati_chi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 30 July 2018 - 08:43 PM

Multumec mult! Asa este, nu sunt de specialitate! :) Sunt inginer. :)



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2018 - 10:06 AM

Cu drag si alta data ! :smile:



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2019 - 01:18 PM

Sesiune online din 20.03.2019

Intrebare : Care este termenul de depunere a declaratiei in cazul incasarii dividendelor , in anul 2019.Cu articol din cod, va rog frumos .

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală In situatia in care dividendele se incaseaza in anul 2019, dupa data de 31.07.2019, persoana fizica este obligata sa depuna declaratia unica in termen de 30 de zile de la producerea evenimentului (art. 174, alin. 10 din Codul fiscal) completand corespunzator cap II.
_______________________________________________________

Intrebare : Daca veniturile din dividende sunt sub 12 salarii minine×2080=24960 lei mai trebuie depusa declaratia unica? este si salariat pe propria societate, cu norma intreaga.

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală In cazul prezentat de dvs, nu trebuie sa depuneti declaratia unica pentru anul 2019.
_______________________________________________________

Intrebare : Referitor la CASS pentru dividende, daca se estimeaza ca veniturile din dividente incasate vor fi sub plafonul de cass si nu se declara nimic la estimat, dar ulterior se vor incasa sume peste plafon, se regularizeaza in anul 2020 sau se depune rectificativa la estimat 2019, declaratia fiind finala?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Pentru dividendele care se incasează după data depunerii declarației, respectiv 31.07.2019, și depășesc valoarea de 12 salarii brute , atunci declarația unică se depune intr-un termen de 30 zile de la data producerii evenimentului, completand in mod corespunzator cap. II.
_____________________________________

Intrebare : In anul 2018 societatea a repartizat dividende nete in suma de 40.000 lei aferente anului 2017. In urma acestei repartizari actionarul a incasat doar 25.000 lei in anul 2018, diferenta fiind incasata in ianuarie 2019 si a depus anul trecut declaratia unica, in care venitul estimat pentru incadrarea ca platitor de CASS este 40.000 lei. Trebuie sa mai depuna in anul 2019 declaratie definitiva privind anul 2018 in care sa specifice ca a incasat doar 25.000 lei si implicit sa declare in declaratia unica privind anul 2019 ca a incasat 15.000 lei, avand in vedere ca va incasa si anul acesta 8.000 lei dividende aferente anului 2018?

Raspuns alt utilizator : nu mai depune. Pentru 2019 nu depune pentru ca nu depaseste plafonul.
_____________________________________



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2019 - 03:54 PM

Intrebare : Daca am depus decl unica pt pfa norma de venit, peste plafon, iar persoana fizica are si venituri din dividende peste plafon, mai este nevoie sa completeze in decl unica si veniturile din dividende?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare FiscalăVa referiti la venituri aferente anului 2019?

Intrebare : da, a primit in anul 2019 dividende peste plafon dar el deja a depus decl unica pt norma de venit peste plafon.

Raspuns : Agenția Națională de Administrare FiscalăIntrucat norma anuala de venit pentru anul 2019 este mai mare decat plafonul prevazut de lege (12 salarii minime brute pe țară - 24.960 lei ), atunci dividentele incasate nu se vor lua in considerare.
_____________________________________



#11 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 04 April 2019 - 02:08 PM

Daca sunt si salariat, deci am venituri din salarii din care se retine cass si sunt si actionar, deci incasez si dividende, trebuie sa mai platesc cass si pentru dividende?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2019 - 09:51 AM

Persoanele fizice care sunt salariate și încasează concomitent venituri din dividende sunt obligate la plata suplimentară a CASS, dacă dividendele incasate au depasit plafonul de referinta aferent anului respectiv, adica au fost de cel putin 22.8000 lei in 2018 si/sau vor fi de cel puțin 24.960 lei în 2019.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2019 - 03:31 PM

ANAF - Sesiune online din 12.06.2019

Intrebare : Am un PFA ce realizează venituri peste plafon stabilit dar voi încasa si dividende venitul obținut din acestea unde se completează in Declarație , iar dacă sa bifat opțiunea plăti cas si cass la nivelul plafonului de 24900 , după venitul din dividende in jur de 50000 ce îl voi declara prin rectificativă , mai datorez cas si cass ?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală În situația prezentata de dvs. intrucât venitul net anual estimat este mai mare decât plafonul prevăzut de lege 12 salarii minime brute pe țară contributia de asigurari sociale de sănătate estimata pentru anul 2019 nu se modifica.
Facem mentiunea ca veniturile din investiii nu sunt incluse în categoria de venituri supuse contribuțiilor de asigurări sociale

Intrebare : Nu ati precizat unde se trec in declarație veniturile obținute din dividende, ma gândeam ca trebuiesc declarate veniturile respective

Raspuns persoana privata : nu se trec. IMpozitul se calculeaza cu stopaj la sursa. Ele conteaza doar la plafonul de 24960 pt CASS.

__________________________________________________________

Intrebare : O persoană,care este angajată cu contract de muncă,a primit in 2018 dividende de 13.800 lei.Mai depune declaratia unică în 2019.Mentionez că pe 2019 are venituri doar din salariu.

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală In situatia prezentata de dumneavoastra nu aveti obligatia depunerii Declaratiei unice pentru anul 2019
_________________________________________________________

Intrebare : Buna ziua, daca un asociat prrimeste dividende in anul 2019, peste plafonul de 24.960 lei, care este termenul de depunere a declaratiei unice si de plata a cass-ului? Multumesc

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală În situația în care dividendele se încasează înainte de data de 31.07.2019, atunci declarația unica se depune până la această dată.
În situația în care dividendele se încasează după data de 31.07.2019, persoana fizică este obligată să depună declarația unică în termen de 30 de zile de la producerea evenimentului completând corespunzător, cap II.
Plata contributiei de asigurari sociale de sănătate datorata se efectuează la bugetul de stat, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.

_______________________________________________________________





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL