Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare venit din vanzare carti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Impozitare venit din vanzare carti

1 reply to this topic

#1 And708

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 25 August 2018 - 04:08 PM

Intrebare:
Buna ziua! Am o nelamurire cu privire la vanzarea cartilor. Vreau sa vand cartea la un local, dar cei de la editura imi spun ca trebuie sa vand doar in localurile cu drep de vanzare de carte. Cum pot vinde cartea fara sa prejudiciez statul? Ar trebui sa am un contract cu localul? Aceste carti vreau sa le vand la data lansarii, deoarece dupa, ele se vand pe site-urile de specialitate,

Multumesc mult!!!

Edited by And708, 25 August 2018 - 04:10 PM.




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 August 2018 - 11:51 AM

Dupa parerea mea, daca vanzarea are loc in spatiul detinut (inchiriat) de local, printr-un stand (un loc anume destinat expunerii si vanzarii), atunci localul respectiv trebuie sa iti inchirieze/subinchirieze acel spatiu. Nu este activitatea lui, ci a ta, deci nu el trebuie sa aiba autorizatii pt vanzarea cartilor, ci tu. Localul trebuie doar sa aiba dreptul de a subinchiria - in cazul in care spatiul respectiv e luat cu chirie.

Problema apare la fiscalizarea veniturilor obtinute din vanzarea cartii si la faptul ca pt comertul ambulant catre persoane fizice este necesara casa de marcat speciala (ambulanta). Toate aceste cerinte sunt mult prea mari pt o singura zi de activitate si de aceea banuiesc ca ti s-a spus ca localul trebuie sa aiba drept de vanzare - ca sa vinzi prin el, adica prin casa lui de marcat, ca fiind o activitate a localului. Din aceasta activitate ar uma, ulterior, sa iti iei tu banii, cf unui contract cu localul (evident).

Ce ti-am spus aici sunt doar niste pareri, eu nu m-am confruntat cu acest gen de comert. Sfatul meu ar fi sa mai incerci la editura respectiva sa obtii informatii mai aplicate, eventual sa iti spuna un caz concret de local care a facut asta si sa discuti acolo despre cum au procedat ei.

Alte pareri, va rog ? :smile:







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL