Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Comert international (dropshipping) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Comert international (dropshipping)

comert dropshipping
12 replies to this topic

#1 Stefantzb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 September 2018 - 04:26 PM

Buna seara!

In pimul rand sper ca a postat unde trebuie. Referitor la subiectul pentru care solicit ajutorul, mentionez ca am rasfoit intreg internetul si pana la momentul de fata nu am gasit nimic concret, doar subiecte pe langa topicul meu.
Siuatia este urmatoarea:

Am o firma, un SRL, si vreau sa deschid cu ajutorul acesteia o afacere online de tip dropshipping. Pentru cei ce nu cunosc exact subiectul aceasta va fi organizata astfel:

Am un site (in engleza, domeniu .net) pe care doresc sa vand produse aduse din China.
Produsele for fi luate de la vanzatori de pe siteuri ca aliexpress, amazon sau altele asemenea. Practic pentru a putea avea o gama cat mai variata voi cumpara inclusiv de la persoane fizce in 90% din cazuri neputand fi vorba ca acestea sa imi ofere factura. Produsele nu vor trece pe la mine ci vor fi expediate prin posta/curier direct la cumparator. Practic noi vom face marketing/ intermediere pentru anumite produse, la pretul acestora adaugand un comision. Noi nu vom vinde nimic fizic, nu avem depozite si nici nu vom vedea marfa.
Asa cum spuneam anterior produsele vor putea fi vandute oriunde in Europa.
Plata se va face prin servicii bancare gen paypal.

Intrebarea mea este, cum trebuie sa procedz pentru ca totul sa fie 100% legal. Problema mare ar fi tocmai ca cel catre care eu plasez comanda nu va putea oferi factura.

Va multumesc anticipat.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2018 - 11:57 AM

Din prezentarea ta, pari a desfasura o activitate de comisionar. Daca n-am inteles bine, te rog sa revii cu claficari.

Conform art. 2043 din Codul civil, contractul de comision este mandatul care are ca obiect achizitionarea sau vanzarea de bunuri ori prestarea de servicii pe seama comitentului si in numele comisionarului, care actioneaza cu titlu profesional, in schimbul unei remuneratii numita comision.
In rezumat, tu gasesti clientii prin site-ul tau unde le si prezinti produsele, apoi aduci la furnizor comenzile in baza carora vor fi facturate produsele. Facturarea se va face catre firma ta care, la randul ei, va factura catre clientii sai. Astfel, societatea ta primeste facturi pe numele ei de la comitentul vanzator (furnizorul tau) si emite facturi tot pe numele ei catre clienti, actionand in nume propriu, dar in contul comitentului.

Ca sa te incadrezi corect in acest tip de activitate ar trebui sa vinzi produsele la acelasi pret cu cel de la furnizorul tau, apoi sa-i facturezi comisionul furnizorului, beneficiul cel mai mare fiind ca vei fi impozitat numai la venitul din comision (avand activitatea definita f clar si dpv contabil). In afara acestei proceduri, te transformi in importator marfa non-UE, cu tot ceea ce decurge de aici dpv contabil si fiscal.

Daca furnizorul este PF si, prin urmare, nu iti poate elibera factura, va trebui sa intocmesti un borderou de achizitie (in engleza pt furnizor si apoi tradus in romana pt evidenta ta), furnizorul atestand livrarea cantitativ si valoric. Ideea e ca iti trebuie un document de achizitie a marfii, iar pt RO nu vad alta varianta, desi borderoul de achizitii poate fi inregistrat in contabilitate numai daca se face dovada intrarii in gestiune a bunurilor respective ...

Alte pareri, va rog ? :smile:

Daca nu esti lamurit pe deplin, pt consultanta personalizata (contra cost) poti accesa http://www.portalcontabilitate.ro/. Tarifele sunt accesibile.




#3 Dumitru Chisinau

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 October 2018 - 03:52 PM

Buna ziua,
Nu cunosc daca este plasat corect topicul. Imi cer scuze.
Sunt cetatean al Republicii Moldova, doresc sa infiintez o companie de tip dropshipping in Romania.
Dar au aparut neclaritati in privinta la TVA intracomunitar.
Situatia este in felul urmator:
Doresc sa infiintez o companie in Romania, online comercializare a produselor, produsele sunt achitate de companie Romania catre Spania, produsele vor fi vindute in UE.

Exemplu client - persoana fizica din Germania achita pentru produs companiei din Romania, compania Romana face comanda catre compania din Spania, care la urma ei inpacheteaza si expediaza produs catre clientul din Germania.
Compania Spaniola elibereaza facturi fara TVA catre companiei din Romania doar in cazul cind compania este detinator de TVA intracomunitar...
Neclaritatile sunt urmatoarele:
1. Cine va achita pina la urma TVA intracomunitar?
2. Daca produsul nu ajunge in Romania, TVA se ramburseaza?
3. Cit timp dureaza primirea codului TVA intracomunitar? Sunt cerinte speciale?

La companiile care se ocupa de inregistrare a firmei, nu cunosc aceste neclaretati, ei spun sa ne adresam contabilului nostru pe care la moment nul avem.
Vom fi foarte recunoscatori pentru raspuns.

Multumesc anticipat.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2018 - 02:24 PM

Dupa parerea mea, situatia relatata este o operatiune triunghiulara fiindca avem urmatoarele elemente :
-> 3 operatori din 3 state membre UE diferite (Spania - furnizor/vanzator, Romania - cumparator revanzator si Germania - beneficiar final (cumparator final)
-> 2 tranzactii (din Spania in RO si din RO in Germania)
-> 1 transport efectiv (din Spania in Germania)


Masurile de simplificare se aplica numai atunci cand transportul este alocat primei tranzactii (relatia contractuala de transport este intre firma spaniola si cea romaneasca, oricare dintre ele putand fi raspunzatoare de transportul bunurilor in conformitate cu conditiile Incoterms sau in conformitate cu prevederile contractuale). Toate cele 3 firme trebuie sa fie platitoare de tva (cod valid VIES).
Firma din RO poate fi inreg. in scopuri de TVA doar pt operatiunile intracomunitare (cf. art. 317 din Codul fiscal), nu si pt cele interne (din RO)
Livrarea bunurilor se face de catre furnizorul din Spania prin aplicarea regimului special de scutire, deci se efectueaza o livrare intracomunitara de bunuri scutita in Spania, dar impozabila la destinatarul final stabilit pe teritoriul Germaniei.
Prin articolul 167 din directiva CEE nr. 112/2006 privind sistemul comun al TVA se reglementeaza in mod expres faptul ca obligat la plata TVA pentru achizitia efectuata este destinatarul/cumparatorul final al bunurilor, adica beneficiarul din Germania.
Prin urmare, cumpararea marfurilor din Spania reprezinta pentru firma din RO o achizitie intracomunitara de bunuri care nu este impozabila in RO deoarece locul operatiunii nu este in RO datorita faptului ca bunurile nu ajung pe teritoriul RO.

Cf masurilor de simplificare, cumparatorul revanzator din Romania primeste factura fara tva din Spania si emite factura tot fara tva pe numele cumparatorului din Germania, considerand ca efectueaza o livrare intracomunitara de bunuri in cadrul unei operatiuni triunghiulare, transportul efectiv al bunurilor fiind facut de catre furnizorul din Spania.
Astfel, cumparatorul revanzator din RO nu are obligatia de plata a TVA, nu declara achizitia intracomunitara in D301 fiindca operatiunea este neimpozabila in RO, insa are obligatia raportarii operatiunii de livrare intracomunitara, cu simbolul T, in declaratia recapitulativa cod 390 VIES, pe codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului livrarii stabilit in al treilea stat membru, respectiv in Germania.

Codul de TVA intracomunitar se elibereaza destul de repede (3-7 zile lucratoare) daca documentele depuse pt asta la ANAF (administratia financiara de care apartine firma) sunt in regula.

https://www.anaf.ro/...xplicatii/#091n
091 Declarație de înregistrare în scopuri de TVA/Declarație de mențiuni a altor persoane care efectuează achiziții intracomunitare sau pentru servicii (OPANAF 631/2016, OPANAF 1381/2017). Formular .
Formularul se completează în două exemplare, înscriindu-se cu majuscule, citeţ şi corect, toate datele prevăzute: a) un exemplar, semnat conform legii, se depune la organul fiscal competent, direct la registratură sau la poştă, prin scrisoare recomandată; b) un exemplar se păstrează de către persoana impozabilă.



#5 Dumitru Chisinau

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 October 2018 - 04:03 PM

Multumim pentru raspuns...
Am inteles totul in cazul a 3 companii...
Dar daca cumparatorul final este PF din Germania, sa intelegem ca TVA trebuie sa achita compania RO?
Corect am inteles?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2018 - 04:24 PM

Da, fiindca nu se mai pot aplica masurile de simplificare (scutirea de tva pt operatiunile triunghiulare) pana la beneficiarul final - acesta fiind neplatitor de tva.

Ma mai documentez si revin daca nu-i corect.



#7 Stefantzb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 October 2018 - 09:19 PM

O alta intrebare, daca la un momendat ma decid sa import efectiv produsele, sa fac stocuri, si sa le aduc din spatiu non-UE, ce si cum ar trebui sa platesc.
Stiu ca se plateste TVA la vama pentru produse peste 10 euro, insa daca voi vinde produsul aici va trebui sa il mai platesc odata la tranzactie? Ce alte taxe se mai platesc?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2018 - 12:20 PM

Intrucat bunurile sunt introduse pe teritoriul vamal al RO dintr-un stat din afara UE, acestea se vor prezenta la biroul vamal. Cf Codului vamal al Romaniei, marfurile care intra pe teritoriul vamal al RO se prezinta la biroul vamal de catre persoana care le-a introdus sau, dupa caz, de catre persoana care isi asuma raspunderea pentru transportul marfurilor dupa ce ele au fost introduse, cu exceptia marfurilor transportate cu mijloace de transport care tranziteaza, fara intrerupere, apele teritoriale sau spatiul aerian al teritoriului vamal al Romaniei. Persoana care prezinta marfurile este obligata sa mentioneze declaratia sumara sau declaratia vamala depusa anterior pentru aceste marfuri ( art. 66).

DPV al TVA, importul de bunuri efectuat in RO de catre orice persoana (locul importului este in RO) se considera operatiune impozabila, plata TVA este obligatia importatorului. Iti poti deduce TVA inscrisa in declaratia vamala pentru import, cata vreme marfurile respective sunt utilizate pentru realizarea de operatiuni taxabile (cum este livrarea pe teritoriul RO).

Taxa vamală se calculează de obicei ca un procent aplicabil prețului marfii/ valorii in vama a marfurilor importate, incluzând taxele de transport și costurile de asigurare. Dacă există o convenție de comerț liber sau ceva similar semnat între UE și statul din care îți comanzi bunurile, taxele vamale pot fi reduse sau eliminate. Pentru a obține asemenea beneficii trebuie să obții un document separat, de obicei un certificat de origine din statul de unde le-ai achiziționat.
Taxele vamale si TVA-ul se platesc in conturile de Trezorerie ale Biroului vamal unde urmeaza a se intocmi Declaratia vamala de Import. Atat sumele cat si conturile ti se vor comunica de catre Comisionarul vamal. Nu calcula singur taxele vamale, ci apeleaza la un consultant vamal sau direct la comisionarul vamal fiindca ei au toate bazele de bate informationale ale Autoritatii vamale. Pe net nu vei gasi aceste informatii, ele se afla doar pe calculatoarele conectate la sistemul informatic vamal al ANV .
Transportul, costurile de asigurare si taxele vamale intra in costul marfurilor aferente.

Important : Vama are dreptul de a modifica incadrarea vamala chiar si dupa depunerea Declaratiei vamale de import daca exista suspiciuni privind incadrarea corecta a bunului care urmeaza a fi importat.

Citeste si aici : http://www.eccromani...iunii-europene/


http://programepc.ne...omunitar-china/ (citeste la acest link, sunt multe informatii utile privind operatiunile de vamuire concrete, precum si modele ale unor documente necesare)

Documente / Acte Import non-UE (extracomunitar) - China

Orice firma care vrea sa faca import trebuie sa detina un cod EORI, acesta se va procura de la VAMA.
– trebuie sa fiti platitor de TVA (pentru a va deduce TVA-ul)
– factura comerciala externa – de la exportator
– factura de transport (daca acesta e platit separat) – de la exportator
– document de transport si asigurare marfa
– actele firmei exportatoare – de la exportator
– actele firmei importatoare
– licenta de import, daca e cazul – de la Ministerul de Externe
– certificat de origine a marfii – de la biroul vamal sau camerele de comert ale tarii exportatoare
– certificat de conformitate, de calitate – de la producator
– certificat de garantie – de la producator
– contract extern
– packing list – de la exportator
– alte avize, daca e cazul (certificate fito-sanitare, certificate sanitar-veterinare, certificate de abilitare etc.)
– declaratia vamala de import
– compatibilitate electromagnetica (electronice)
– certificat EU
– eventual certificat de calitate, ISO, TUV, ETC.

Actele necesare aplicarii unui regim tarifar preferential sau a altor masuri derogatorii la regimul tarifar de baza (declaratia exportatorului pe factura sau certificat EUR 1) – se completeaza de catre exportator;
Orice alt document necesar aplicarii dispozitiilor prevazute in normele legale specifice – se furnizeaza de catre importator:




#9 cristi09

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 November 2018 - 07:52 PM

Buna seara!

In legatura cu obligatiile fiscale referitoare la sistemul de dropshiping descris mai sus as avea si eu niste intrebari:

Detin o interprindere individuala (II) neplatitoare de tva

Doresc sa dezvolt o platforma ecomerce cu produse livrate din china in sistem de dropship ( clientul pf din romania lanseaza o comanda la mine pe site , plateste pentru aceasta comanda 160 de ron, comanda se tranzmite automat furnizorului din china, acesta ambaleaza si trimite comanada la adresa clientului meu din romania) eu o sa platesc 30 de dolari cu taxele de transport incluse incluse furnizorului din china.....deci o sa am in jur de 10 dolari profit la aceasta comanda


Ma intreb ce obligatii fiscale imi revin mie...inafara impozitului de 10 % pe profit.....
TVA-ul se plateste in acest caz....daca da de catre cine....pentru ca eu practic intermediez tranzactia....

Va multumesc foarte mult! si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra

Aceasta postare a fost editata de cristi09: 23 November 2018 - 07:53 PM




#10 thre43

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 October 2019 - 04:14 PM

Buna ziua,

Doresc sa deschid un SRL pentru o activitate de dropshipping. Furnizorul este din China, iar clientii sunt atat din UE (Marea Britanie, Germania, etc.), cat si non-UE (SUA, Canada).

Dupa cum stiti, pentru coletele trimise din China, la momentul cand ajung in UE, clientul final trebuie sa plateasca la vama TVA-ul.

Intrebarea mea este cum se poate proceda cu facturarea, din moment ce SRL-ul din Romania este obligat sa colecteze TVA de la clientii din UE, iar clientii trebuie sa plateasca din nou TVA-ul, la momentul ridicarii coletului?



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2019 - 09:38 AM

Nu ne-ai spus daca esti platitor de TVA.
In principiu, o firma ca a ta poate opta pentru a ramane neplatitoare de TVA pana cand va depasi plafonul cifrei de afaceri de 300.000 lei, sau va putea sa solicite, inca de la infiintare, optional, inregistrarea in scopuri de TVA.

Pt colegii nostri care nu stiu ce este dropshipping - este o operatiune de distributie, firma de dropshipping nu are produsul in sine (nu are in gestiune niciun produs destinat vanzarii), ci este distribuitorul altei firme care are efectiv produsul comandat de catre client si care il livreaza clientului respectiv (in cazul nostru, firma e din China).
Clientul, in schimb, primeste produsul sub sigla si factura distribuitorului din UE, profitul acestuia fiind dif de pret intre cel de vanzare la clientul final si cel de achizitie de la proprietarul engrosist al marfii comandate prin magazinul distribuitorului (nu direct la engrosist).


In ceea ce priveste facturarea, dupa ce clientul a plasat comanda pe platforma online, furnizorul cu care distribuitorul colaboreaza va primi si el automat aceasta comanda si informatiile despre expediere. Acesta din urma va emite catre firma distribuitoare o factura cu bunurile comandate de client, apoi distribuitorul va trebui sa emita o factura de livrare catre client cu bunurile comandate.
In cazul in care furnizorul plateste un comision catre magazinul online pentru fiecare produs vandut atunci se va face o factura de prestari servicii.





#12 thre43

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 October 2019 - 06:53 PM

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.

Intrebarea era referitoare la o firma platitoare de TVA. Clientii din UE sunt persoane fizice, deci nu sunt inregistrati in scopuri de TVA in tara de resedinta. Din pacate, postarea dvs. nu ofera un raspuns la intrebarea mea initiala, si anume cum (sau daca este, macar, posibil) sa se procedeze cu TVA-ul, pentru ca clientul final sa nu plateasca TVA-ul de 2 ori, o data la societatea noastra (cand plaseaza comanda) si inca o data la ridicarea coletului.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2019 - 09:58 AM

Dupa parerea mea, deoarece bunurile expediate din China ajung direct pe teritoriul UE, obligat la plata TVA pentru operatiunea respectiva este cumparatorul final al bunurilor din UE. Punerea in libera circulatie in UE are loc dupa plata obligatiilor vamale de import. Locul unui import de bunuri se considera a fi pe teritoriul statului membru in care se afla bunurile cand intra pe teritoriul comunitar, cf. art. 277 din Codul fiscal "Locul importului de bunuri" alin. (1)

Firma ta din RO va emite factura pe numele cumparatorului din UE considerand ca efectueaza o operatiune neimpozabila in RO deoarece nu are loc o livrare de bunuri de pe teritoriul RO astfel incat sa considere ca efectueaza o livrare intracomunitara de bunuri scutita cu drept de deducere.
Vei emite factura fara TVA, cu inscrierea mentiunii "neimpozabil in Romania cf. art. 277 din Codul fiscal" ! In acest fel, clientul tau din UE nu plateste TVA de 2 ori.

Pe acest site, ca de altfel pe oricare altul de profil, vei gasi exclusiv pareri personale despre o speta sau alta - nimic oficial si opozabil tertilor, asa functioneaza acest spatiu de informare. Daca vrei sa fii complet acoperit la un eventual control, formuleaza intrebarea ta pe site-ul ANAF, la modulul pt asistenta contribuabil. Vei primi in scris baza legala aplicabila, pe care un contabil ti-o poate "traduce" in termeni mai comuni. Astfel vei fi in siguranta cu aplicarea legii fiscale. Daca ai avea un contabil cu contract, atunci ar raspunde el.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL