Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli deductibile SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Cheltuieli deductibile SRL

1 reply to this topic

#1 ibron

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 22 October 2018 - 06:15 PM

Buna ziua,

Am SRL cu cod CAEN: 6312. Doresc sa-mi cumpar un Espressor + Rasnita pentru birou (cost aproximativ 4500 LEI). Poate fi considerata aceasta achizitie deductibila?
In cazul in care nu este deductibila care ar fi dezavantajul acestei achizitii? Va trebui sa platesc ceva suplimentar fata de acesti 4500 LEI?

Am citit extrem de mult legat de acest subiect respectiv mi-am intrebat contabila insa am impresia ca nu am ajuns la nicio concluzie, parerile fiind foarte impratite, lucurile fiind oarecum relative. As aprecia si parerea comunitatii Conta.ro.

Sper ca e topicul potrivit pentru aceasta intrebare. Daca nu, rog un moderator sa mute postarea.

Multumesc frumos



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 24 October 2018 - 02:31 PM

Problema deductibilitatii se pune numai la firmele platitoare de impozit pe profit (unde profitul impozabil se calculeaza in functie de deductibilitatea/neded. veniturilor si a cheltuielilor) sau acolo unde nu se poate dovedi ca achizitia a fost facuta in vederea desfasurarii activitatii firmei respective (adica sunt cheltuieli personale, mascate, ale asociatului/ administratorului - caz in care cheltuiala este nedeductibila, la fel si TVA aferenta).

Pt microintreprinderi (adica cele platitoare de impozit pe venit), cotele de impozitare se calculeaza exclusiv la veniturile obtinute, fara a se avea in vedere cheltuielile facute in acest scop, adica impozitarea nu este influentata de nivelul cheltuielilor (cum este la cele platitoare de impozit pe profit), ci este un procent aplicat exclusiv la venituri (nu chiar la toate). Prin urmare, nu se discuta despre deductibilitatea sau nedeductibilitatea cheltuielilor decat in masura in care ele sunt favoarea unui asociat.

Cum marea majoritate a societatilor din RO sunt microintreprinderi datorita pragului ridicat al veniturilor necesare pt a trece la impozitul pe profit (c/v a 1.000.000 euro de la 1 ian. 2018, dublat fata de anul trecut cand a fost de 500.000 euro), cred ca si firma ta este tot microintreprindere, deci iti poti cumpara acea aparatura fara sa-ti pui problema daca este o cheltuiala deductibila sau nu, mai ales ca la orice loc de munca civilizat ar trebui sa existe utiitati de genul asta, nu este o aparatura nejustificata.

Dupa parerea mea, nu vei avea nicio problema fiscala din cauza acestei achizitii si am explicat de ce. :smile:
_____________________________________________________________________

Cu titlu informativ (ca sa stii pt tine :smile: ), in cazul cheltuielilor facute in favoarea asociatului avem 2 situatii :
1. asociatul nu e si salariat al firmei si atunci cheltuiala este considerata venit din alte surse al PF (al asociatului ca PF) pentru care societatea are obligatia sa retina la sursa impozit de 10% (art. 114, alin. 2, lit. h din Codul fiscal). Daca in anul 2017 venitul din alte surse al asociatului, impreuna cu celelalte categorii de venituri din activitati independente, chirii, investitii (art 155 alin. 2 lit. f din Codul fiscal) obtinute de catre acesta au depasit plafonul de 22800 lei, atunci persoana datoreaza in 2018 si contributie de sanatate 190 lei lunar.

2. asociatul e si salariat al firmei, si atunci cheltuiala este considerata fie venit din alte surse (ca mai sus), fie avantaj salarial in natura (art. 76 alin. 2, lit. s) caz in care firma va retine si va vira la stat taxe de aproximativ 47.25% ( impozit pe venit 10%, CAS 25%, CASS 10% si contributia asiguratorie pentru munca 2.25%)

De multe ori aceste tipuri de cheluieli sunt tratate de catre firme mod eronat - considerandu-se cheltuieli de protocol, astfel ca organul de inspectie fiscala le va reconsidera si le va impozita ca fiind cheltuieli facute in favoarea asociatilor.

Si inca ceva : fara suparare, daca contabila ta nu a stiut sa-ti explice toate astea, cred ca ar fi mai bine sa-ti iei pe altcineva mai bine pregatit ...







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL