Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul restituit=venit brut? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitul restituit=venit brut?

restituire impozit pe venit pfa
3 replies to this topic

#1 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 09 November 2018 - 10:34 PM

Bună ziua,
Sun traducător (PFA in sistem real) și am o întrebare: impozitul restituit de ANAF reprezinta venit brut? Adica daca eu în 2018 am venitul total din traduceri de 26.000 lei, trebuie să adun impozitul restituit de 1.000 lei, rezultând suma de 27.000 lei pe care o declar ca venit total brut în declarația unică la anul? Sau declar doar suma de 26.000 lei, obținută efectiv din traduceri?

În ianuarie mi-a fost restituit o parte din impozitul pe 2016 (s-a făcut regularizarea și s-a constatat că trebuia să plătesc mai puțin).

Stiu ca se trece în RJIP la încasări, dar nu mi-au dat nicio chitanță sau alt document la mână, am doar înștiințarea primită în martie in care scria să mă prezint în aprilie si m-am prezentat si mi-au dat banii. Cum trec in registru, doar instiintarea? Trebuie să primesc restituire și pe 2017.

Vă mulțumesc.

Aceasta postare a fost editata de DanaPFA: 09 November 2018 - 10:35 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2018 - 12:12 PM

ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate
..........
(2) Venitul brut cuprinde:
.......
e) veniturile din anularea sau scutirea unor datorii de plată apărute în legătură cu o activitate independentă;
...................................................................
Nu se mentioneaza provenienta acestor acestor anulari sau scutiri, deci pot fi si de la ANAF.
Mai mult, cf. alin. (7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
.........

c) impozitul pe venit datorat potrivit prezentului titlu, inclusiv impozitul pe venitul realizat în străinătate;
_________________________________________________________

Regula de baza la reluarea pe venituri a unei cheltuieli este deductibilitatea initiala a cheltuielii reluate/anulate si asta din cauza ca pt determinarea bazei impozabile a impozitului pe venit/profit se tine seama de principiul evitarii dublei impuneri, conform caruia un venit realizat de catre o entitate economica trebuie impozitat o singura data. O cheltuiala nedeductibila nu diminueaza baza de impozitare (nu se scade din venitul impozabil rezultand un venit mai mic, deci si un impozit mai mic, impozitarea se realizeaza pe un venit nediminuat) si de aceea reluarea ei (anularea ei) se face pe venit neimpozabil pt ca acea suma a fost deja impozitata.

Mai pe scurt, daca cheltuiala a fost deductibila la calculul impozitului (pe venit/profit), atunci si venitul din anularea acelei cheltuieli va fi impozabil. Analog, daca chelt. nu a fost deductibila (cum este impozitul pe venit/profit), atunci nici venitul obtinut din recuperarea acelei chelt. nu va fi impozabil.

Prin urmare, venitul obtinut din restituirea impozitului pe venit platit in plus este brut, dar NEimpozabil, deci il vei elimina tot anul din baza de calcul a impozitului pe venit aferent 2018 / anului in care ti s-a restitui efectiv (l-ai incasat).

Inca un argument pt cele spuse de mine este si faptul ca bonificatia acordata pt plata anticipata a impozitului NU intra in baza de calcul a impozitului pe venit, bonificatia fiind ca o scutire/recuperare a unui impozit. Subliniez aici principiul : chelt. deductibila - reluare pe venit impozabil, nedeductibila - neimpozabil.

ART. 121 - Bonificații pentru plata cu anticipație a impozitului pe venitul anual estimat
......... (4) Valoarea bonificației nu intră în baza de calcul al impozitului pe venit.

:smile:




#3 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 12 November 2018 - 05:32 PM

Vă mulțumesc mult. Deci trebuie să declar în declarația unică doar suma de 26.000 lei, obținută efectiv din traduceri. Sigur că voi trece impozitul restituit la încasări în RJIP, dar nu îl voi folosi pentru calcularea venitului net.

Este o problemă că nu mi-au dat un document gen chitanță când mi-au restituit banii? Am doar înștiințarea de restituire de la ei. Acuma, presupun că n-or considera că încerc să păcălesc statul...



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2018 - 11:02 AM

Cine primeste banii/ incaseaza, ala da chitanta ! Cum tu esti persoana fizica, nu poti emite chitanta fiindca persoanele fizice nu au voie sa emita facturi ori chitante.

Ti se putea da un ex. al dispozitiei de plata prin caserie cu care ei au platiti acei bani, insa fie au omis acest aspect (rusinica !!), fie nu au intocmit-o in cate ex. trebuia, dar nu mai ai ce-i face acum, trece-o in registru fara document fiindca ANAF are restituirea in sistem.
Daca ai cont in SPV, se vede restituirea si acolo, dai o listare a paginii respective si ai documentul necesar.

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL