Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Salariile in constructii - 2019 ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Salariile in constructii - 2019 !


12 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2019 - 02:53 PM

https://salariiconst....ro/?cs=1047518



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2019 - 06:31 PM

http://itmarad.ro/sa...-noi-precizari/

Salariul minim in constructii- noi precizari


ITM ARAD > De interes > Relatii cu publicul > Salariul minim in costructii- noi precizari

În vederea clarificării prevederilor art. 71 alin. (1) din Ordonanta de Urgentă a Guvernului nr. 114/2018, privind instituirea unor măsuri în domeniul investitiilor publice si a unor măsuri fiscal-bugetare, modificarea si completarea unor acte normative si prorogarea unor termene, care stabileste că, “Prin derogare de la prevederile art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, republicatã, cu modificãrile si completãrile ulterioare, în perioada 1 ianuarie 2019 – 31 decembrie 2019, pentru domeniul constructiilor, salariul de baza minim brut pe tarã garantat în plată se stabileste în bani, fãrã a include sporuri si alte adaosuri, la suma de 3.000 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167,333 ore pe lună, reprezentând 17,928 lei/ora”, facem precizarea că acestea sunt aplicabile tuturor salariatilor angajatorilor care desfăsoară activităti în sectorul constructii, în domeniile de activitate:
(1) activitatea de construcţii definită la codul CAEN 41.42.43 – secţiunea F – Construcţii;
(2) domeniile de producere a materialelor de construcţii, definite de următoarele coduri CAEN:
2312 – Prelucrarea şi fasonarea sticlei plate;
2331 – Fabricarea plăcilor şi dalelor din ceramic;
2332 – Fabricarea cărămizilor, ţiglelor şi altor produse pentru construcţii din argilă arsă;
2361 – Fabricarea produselor din beton pentru construcţii;
2362 – Fabricarea produselor din ipsos pentru construcţii;
2363 – Fabricarea betonului;
2364 – Fabricarea mortarului;
2369 – Fabricarea altor articole din beton, ciment şi ipsos;
2370 – Tăierea, fasonarea şi finisarea pietrei;
2223 – Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcţii;
1623 – Fabricarea altor elemente de dulgherie şi tâmplărie pentru construcţii;
2512 – Fabricarea de uşi şi ferestre din metal;
2511 – Fabricarea de construcţii metalice şi părţi componente ale structurilor metalice;
0811 – Extracţia pietrei ornamentale şi a pietrei pentru construcţii, extracţia pietrei calcaroase, ghipsului, cretei şi a ardeziei;
0812 – Extracţia pietrişului şi nisipului;
711 – Activităţi de arhitectură, inginerie şi servicii de consultanţă tehnică;
  • b) angajatorii realizează cifră de afaceri din activităţile menţionate mai-sus în limita a cel puţin 80% din cifra de afaceri totală, calculată cumulat de la începutul anului, inclusiv luna în care aplică scutirea;
  • c) veniturile brute lunare din salarii şi asimilate salariilor prevăzute mai-sus realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea, sunt cuprinse între 3.000 şi 30.000 lei lunar inclusiv şi sunt realizate în baza contractului individual de muncă.
În cazul constatării nerespectärii obligatiei legale de garantare în plată a salariului minim brut pe tară în sectorul constructii, se vor aplica prevederile Codul Muncii, sanctiunea fiind de până la 2000 lei.

Biroul de presă al ITM Arad


PUBLICAT : 15 IANUARIE 2019




#3 cristina2410

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 June 2019 - 09:04 AM

Buna ziua,

Imi cer scuze ca am deschis un topic nou.
Va rog sa imi spuneti daca au aparut ceva modificari la facilitatile in constructii si anume: beneficiaza de facilitati si salariatii care se afla in CFP, CM cu 75%, timp partial si angajatii sau plecatii in cursul lunii, adica ptr aceste motive au sub 3000 lei venit brut.

Multumesc mult si va doresc o saptamana frumoasa si spor la treaba. Imagine postata



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2019 - 01:47 PM

Pentru acordarea facilitatilor prevazute de OUG nr. 114/2018, trebuie indeplinite cumulativ toate conditiile prevazute la art. 60 pct. 5 din CF. Daca veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1) - (3) din CF, realizate de persoanele fizice pentru care se aplica scutirea, scad sub 3.000 lei, conditia prevazuta la art. 60 pct. 5, lit. c) nu este indeplinita si facilitatile nu pot fi acordate !
Pt perioada redusa din luna in care contractul a fost activ, stabilirea obligatiilor privind CAS si CASS se va face cf art. 146 alin. (5 1) si art. 168 alin. (5 1) din CF, in cazul in care aceste contributii se situeaza sub nivelul calculat in raport cu salariul minim.

ATENTIE : veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1) - (3) din CF includ veniturile din salarii, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca, veniturile asimilate salariilor si avantajele impozabile!
Important este si codul indemnizatiei de concediu medical, intrucat indemnizatiile pentru risc maternal (cod indemnizatie 15), maternitate (cod indemnizatie 08) si ingrijirea copilului bolnav (cod indemnizatie 09) reprezinta venituri neimpozabile si nu influenteaza venitul brut lunar din salarii.



#5 cristina2410

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 June 2019 - 11:16 AM

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cum se calculeaza corect urmatoarea foaie de boala: activitatea de baza in constructii
- concediu medical cod indemnizatie 06;
- cod diagnostic 651;
- perioada concediu medical = 27.05. - 31.05.2019;
- veniturile din ultimele 6 luni:
- luna 04. 2019 =3000 lei, zile lucrate 20
- luna 03.2019 =1000 lei, zile lucrate 7 restul in somaj
- luna 02.2019 =0 lei, zile lucrate 0 a fost toata luna in somaj
- luna 01.2019 =0 lei, zile lucrate 0 a fost toata luna in somaj
- luna 12.2018 =1289 lei, zile lucrate 9 restul in somaj
- luna 11.2018 =3083 lei, zile lucrate 21
Va rog sa imi spuneti daca sunt obligata sa iau in calcul veniturile din somaj sau mai exact cum se calculeaza.

Va multumesc.

Va doresc spor la traba .



#6 cristina2410

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 02 July 2019 - 07:11 AM

Buna ziua.
A venit ordonanata nr. 43/2019 unde este art. Art. II lit. c:
,,veniturile brute lunare din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea sunt calculate la un salariu brut de încadrare pentru 8 ore de muncă/zi de minimum 3.000 lei lunar. Scutirea se aplică pentru sumele din venitul brut lunar de până la 30.000 lei, obținut din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), realizate de persoanele fizice. Partea din venitul brut lunar ce depășește 30.000 lei nu va beneficia de facilități fiscale"

ce presupune acest text ca la contractul cu timp partial nu se mai acorda facilitatile de care beneficiaza o societate de constructii chiar daca are un venit brut de 3.000 lei?

Va multumesc mult.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2019 - 01:10 PM

Ai sesizat corect ... dar chiar asa sa fie ? :smile:

Forma dupa OUG 114/2018
c) veniturile brute lunare din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea, sunt cuprinse între 3.000 și 30.000 lei lunar inclusiv și sunt realizate în baza contractului individual de muncă

Forma dupa OUG 43/2019 :
c) veniturile brute lunare din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea sunt calculate la un salariu brut de încadrare pentru 8 ore de muncă/zi de minimum 3.000 lei lunar. Scutirea se aplică pentru sumele din venitul brut lunar de până la 30.000 lei, obținut din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), realizate de persoanele fizice. Partea din venitul brut lunar ce depășește 30.000 lei nu va beneficia de facilități fiscale;


Art. 60 din CF, 5 c) are forma generala c) veniturile brute lunare din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea, sunt cuprinse între 3.000 și 30.000 lei lunar inclusiv și sunt realizate în baza contractului individual de muncă;
deci inca nu ne spune nimic in plus, n-are nici norme metodologice, DAR mai e pana pe 21 iulie cand intra in vigoare acest acest art. II din OUG 43/2019 !! Asa ca pana pe 21 iulie mergi pe ord. 114/2018 si abia dupa aceea s-ar putea schimba ceva.

Ai putea avea dreptate daca am presupune ca legiuitorul roman tine cont de fiecare cuvintel/precizare pe care o scrie intr-un text de lege, insa practica romaneasca ne-a aratat ca nu e chiar asa.
De aceea eu as zice la acest moment ca este doar o mentiune a salariului minim in constructii, la un program normal de 8 ore/zi.

Mai caut si revin daca imi schimb parerea. :smile:




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2019 - 02:09 PM

Plecand de la ideea ca totusi precizarea cu programul de 8 ore/zi ar putea face vreo diferenta si ca sa nu ma dea curiozitatea afara din casa pe vremea asta caniculara :biggrin2: , am sunat si am intrebat la Asistenta contribuabil ANAF cum interpreteaza ei cele 8 ore/zi bagate in textul ord. noi si ....... m-au rugat sa pun intrebarea pe formularul de contact, dna respectiva mi-a spus ca nu au precizari / interpretari suplimentare in afara celor scrise efectiv in ordonanta 43/2019 !

Ma intreb daca cei la care va ajunge eventualul formular de contact (mai ales daca-l scrii azi/ maine) vor avea mai multe informatii / vor sti ce sa ne indrume cata vreme cei de la asistenta telefonica nu au inca/ nu stiu inca ... desi lucreaza tot la ANAF ... :blink2:



#9 cristina2410

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 July 2019 - 09:55 AM

Multumesc pentru raspuns si astept ce mai gasiti si imi trimiteti si mie.

O zi frumoasa .



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 July 2019 - 03:57 PM

Atentie, este vorba despre salariul brut de incadrare pentru 8 ore ... nu spune ca omul trebuie sa aiba norma intreaga (exista si norma intreaga de 6 ore, sic!)

Parerea mea referitor la ceea ce ar fi vrut sa spuna (dar n-au fost in stare!):
Daca el are salariul de incadrare (recalculat la norma intreaga, zic eu ca ar fi corect, dar ...) cel putin egal cu minimul (de parca ar fi fost legal altfel!), atunci ar putea avea scutire.

Asa n-ar mai fi probleme cu cei in CM care intrau sub 3000 si se trezeau cu netul la jumatate.
Sau cei veniti/plecati care iar realizau sub 3000 brut ... etc.

Din pacate unele salarii trebuie deja date (pt. cei care se lichideaza) si nu stie nimeni cum trebuie calculate.

PS: Legea intra in vigoare la 21.07 teoretic ... daca maine se lichideaza un om, cum ii calculez???
PS2: Nu stiu de ce nu se face referire in legile astea la salariul minim pe ora, ca ar fi fost mult mai clare lucrurile! Daca ei au salarii fixe pe luna (indiferent de luna, de zile lucratoare etc ...ca oricum nu muncesc nici un sfert majoritatea!) isi inchipuie ca toti au la fel! In unitatile mari productive se lucreaza in acord si au stabilit prin contract un tarif pe ora in functie de operatiunile executate (de ex: nitueste astazi, are 30lei/ora ... sableaza maine, are 40 lei/ora)



#11 cristina2410

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 08 July 2019 - 07:30 AM

Buna ziua.
Eu am facut adresa la Ministerul Muncii. Cand primesc raspuns va transmit si voua.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2019 - 11:09 AM

Multumim frumos, Cristina ! :wub:



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2019 - 11:49 AM

ANOFM anunta ca :

Perioadele în care salariații din domeniul construcțiilor vor fi scutiți de la anumite contribuții sociale vor reprezenta perioade de cotizare și aceștia vor putea beneficia de sistemul public de sănătate, pensii și șomaj.
Vechimea în muncă și stagiile de cotizare la sistemul de asigurări pentru șomaj, pentru accidente de muncă și boli profesionale, pentru concedii medicale nu vor fi afectate de modificările aduse de OUG 114, cu modificarile si completarile ulterioare.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL