Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii inainte de nastere copil ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributii inainte de nastere copil ?

indemnizatie crestere copil
3 replies to this topic

#1 hojdany

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 February 2019 - 03:20 PM

Buna ziua

Ce contributii trebuie platite inainte de a depune actele pentru indemnizatia de crestere copil ?

Sotia mea are PFA deschis in 2017. Primul an a fost pe minus dar 2018 a fost pe profit, sub valoarea pentru care trebuie obligatoriu platit CAS-ul ( are profit 8000 RON ). la declaratia estimat pe 2018 am optat doar pentru CASS.

Urmeaza sa planuim conceperea unui copil. Aici a aparut intrebarea daca trebuie platit CAS timp de 12 luni inainte de nasterea copillului.

Un contabil mi-a spus ca trebuie cotizat la CAS, dar altul a spus ca CAS are legatura doar cu pensia.

Ma lamuriti si pe mine pentru ca in lege am gasit ca trebuie `` sa aiba venituri `` pe ultimele 24 luni inaintea nasterii...

Mai jos e un citat din OUG 111/2010 actualizata 2018 in care nu stiu daca ce e subliniat la pct (5) este este obligatie sau se refera la cazul ca nu mincesti dar cotizezi pentru a beneficia de pensie..

Articolul 2
(1) Persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.
(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului si nu poate fi mai mica de 85% din cuantumul salariului minim brut pe tara garantat in plata si nici mai mare de 8.500 lei.
(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
a) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii, sau au realizat perioade de stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, in conditiile prevazute de actele normative cu caracter special care reglementeaza concedierile colective



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2019 - 01:25 PM

Vezi postareahojdany, la 01 February 2019 - 03:20 PM, a spus:

Un contabil mi-a spus ca trebuie cotizat la CAS, dar altul a spus ca CAS are legatura doar cu pensia.

Posibil sa fi avut dreptate ambii, depinde ce a inteles fiecare prin "CAS" :
- CAS = Casa de Asigurari de Sanatate
- CAS = contributia pt asigurari sociale = cele pt pensie
... deci, fiecare pe limba lui ... :blush:

Revenind la pbl ta, citatul pe care l-ai avut in vedere (art. 2) i se aplica sotiei. Dupa parerea mea, faptul ca in 2018 a declarat venituri o va ajuta la stagiul de cotizare - sunt venituri din activitati independente supuse impozitului pe venit (cf ailn (1) de mai sus), adica venituri pt care datoreaza/va plati impozit pe venit. Iata cum si-a facut rost de cele 12 luni necesare. Faptul ca a cotizat la CASS nu are nicio influenta, legea 111/2010 nu spune ca trebuie sa fie platitoare de CASS, ci doar ca trebuie sa fi obtinut venituri supuse impozitului pe venit.
Alin (5) se refera la perioade asimilate stagiului de cotizare, altele decat cele la art. 1. (de ex. daca in ultimele 24 luni sotia a fost o per. in somaj sau daca a fost pensionata in vreun fel, cum ar fi pensionarea pe caz de boala ... aceste perioade se considera si ele stagiu de cotizare intrand in cele 12 luni minim necesare )




#3 hojdany

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 February 2019 - 11:46 AM

Buna ziua

Excludem faptul ca cei 2 nu fac diferenta intre CAS si CASS pentru ca cea din urma care a spus ca trebuie platit, zicea ca e de ordinul a 540 RON pe luna daca am inteles bine ( deci nu are cum la estimatul pe 2018 sa fie CASS asa mare... )

Deci sa inteleg ca sotia avand venit ( sub limita pentru care are obligatia de plata a CASS si CAS ) , pentru a beneficia de indemnizatia minima oferita ca ajutor de la stat pentru o perioada de 24 luni ulterior nasterii, nu este obligata la plata a niciunui alt fel de cotizatie catre stat ( aici nu iau in calcul impozitul care stiu ca e obligatoriu ).
Adica conditia unica pentru a beneficia de indemnizatia minima este sa ai un venit din care statul cere impozitul ??

Si as mai avea o intrebare: statul ofera indemnizatia respectiva pentru 2 ani. Daca se opteaza sa beneficieze doar 1 an de acea indemnizatie si apoi sa se reintoarca la munca, suma va fi diferita, sau aceeasi lunar ca si daca optezi pentru 24 luni ?

Va multumesc pentru raspuns si promptitudine



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 February 2019 - 08:25 PM

Indemnizatia pentru cresterea copilului se plateste de la bugetul de stat (adica din taxe si impozite). Este un ajutor/stimulent/alocatie ... sau cum mai vrem sa-i spunem.
Nu are legatura cu asigurarile ( nici de pensie nici de sanatate).

De aceea se tine cont de veniturile obtinute (alea pentru care platesti impozit pe venit!) si este de 85% din media veniturilor NETE.

Pana va naste nu stiu ce idei le vor mai veni si care vor mai fi sumele minime ar deocamdata suna cam asa:
1250 minim indemnizatia
650 lei fix stimulentul de insertie (daca se intoarce mai repede la munca).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL