Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inspectie fiscala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inspectie fiscala

anaf inspectie fiscala
2 replies to this topic

#1 DanLiviuM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 February 2019 - 07:41 PM

Buna ziua,

Detin o Intreprindere Individuala si de curand am avut parte de o inspectie fiscala de la ANAF , iar in urma inspectiei inspectorul a zis ca as avea de plata aproximativ 35000 ron la stat ca si impozit.
Am ramas afis cand mi-a zis contabila acest lucru, in sensul in care imi platesc toate taxele, TVA etc. la timp.
Precizez ca in anul 2016 am avut un alt control , iar atunci inspectorul a constatat ca toate taxele si impozitele sunt platite.
Contabila mi-a zis ca s-a ajuns la aceasta suma dupa ce inspectorul a scazut din valoarea stocurilor de marfa ,cheltuielile pe care le-am avut si acea suma a fost considerata ca suma de impozitat.
Cum poate fi luata in calcul valoarea stocurilor ca si venituri din care sa se scada cheltuielile, iar mai pe urma sa se impoziteze ce este "profit"?
Contabila a zis ca nu a mai auzit de asa ceva.
Eu nu am cunostinte de contabilitate , asa VA ROG DIN SUFLET, daca aveti cunostinte in domeniu sa-mi dati un sfat.
Multumesc!



#2 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 08 February 2019 - 12:05 PM

Sincer, eu nu-mi prea dau seama daca ce-a explicat inspectorul ANAF contabilei, si apoi contabila tie, iar apoi tu noua aici, e ceea ce s-a intamplat de fapt, pentru ca nu are prea mult sens.

Ca legatura intre profit/impozit si stocul de marfa ar putea fi: contabila ti-a trecut (cumva) stocul de marfa/achizitiile pe cheltuieli, astfel platind mai putin impozit pe profit. Si acum au descoperit asta, crescandu-ti profitul cu valoarea stocului de marfa, la care se aplica impozit, deoarece doar la vanzarea marfii se trece pe cheltuieli contravaloarea ei (fara tva si adaos), nu cand o cumperi/achizitionezi.

Daca nu e asta, atunci trebuie ori sa furnizezi mai multe informatii, ori poate altcineva de aici are alte idei ce ar putea fi.




#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 08 February 2019 - 01:34 PM

Da, dar e vorba de I.I. care plateste impozit pe venit, nu impozit pe profit.
Si e vorba de o atitudine de rahat a inspectorilor care au ramas ancorati in realitatile anilor 90. Am mai intalnit si eu asemenea cazuri, trebuie contestat raportul.
La articolul 64 al. 4 din codul fiscal sunt precizate conditiile pentru ca o cheltuiala sa fie deductibila.
Achizitiile de marfa sunt deductibile daca respecta conditiile respective si daca stocurile exista fizic.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL