Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 112 - topic 2019 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 112 - topic 2019


27 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2019 - 04:14 PM

https://static.anaf....FP_611_2019.pdf

ORDIN Nr. 611/138/127/2019 din 31 ianuarie 2019 pentru aprobarea modelului, conținutului, modalității de depunere și de gestionare a "Declarației privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate"

EMITENT:
MINISTERUL FINANȚELOR PUBLICE Nr. 611 din 31 ianuarie 2019
MINISTERUL MUNCII ȘI JUSTIȚIEI SOCIALE Nr. 138 din 31 ianuarie 2019
MINISTERUL SĂNĂTĂȚII Nr. 127 din 1 februarie 2019

PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 123 din 15 februarie 2019

Fisiere atasate





#2 ledzepp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 20 February 2019 - 08:19 AM

Pt. asigurat aflat in concediu fara plata, ore suspendate=160, imi da :
Err: (A_5=0) datoreaza CAM si A.12 Baza de calcul CAM=0
Att: (A_6=0) A.5 ore lucrate ef in luna trebuie sa fie >0
Att: (A_9=0) A.13 baza indemn somaj trebuie sa fie >0
Ar trebui sa selectez altceva la la A_1 tip asiguarat dpdv contract de munca? dar nu stiu ce?




#3 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 20 February 2019 - 02:53 PM

Ca deobicei inceputul anului cu actualii guvernanti (unde sunt ministrii PSD de acum 10-15 ani) aduce buimaceala pentru cei care lucreaza in conta.
Am in acest moment doua intrebari ref la salarii cu scutiri pentri firmele de constructii:
- daca o fima care s-ar incadra in conditiile pentru scutiri poate sa renunte la ele (adica sa calculeze si vireze darile pt. salarii ca si pina acum)
- am incercat sa simulez in D112 varianta pdf , o firma cu un angajat in constructii si NU imi permite sa pun la CASS zero (pe CD-ul de la R@S apare exemplu cu un angajat la care nu are CASS). Gresesc undeva (am bifat tot ce presupune firma constructii inclusiv angajat 25). In anexa cu validari pt. D112 nu apare nici unde ca procentul la CASS angajat este 0
La CASS asig sunt inclusi inclisiv angajatii tip 25 , apare doar o noua pozitie de scutire CASS pt. angajati 25. Adica la angajat ii iau sanatatea si apoi nu o mai virez mai departe ?

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 20 February 2019 - 02:53 PM




#4 ledzepp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 20 February 2019 - 02:56 PM

Intre timp, cu ultima versiune, s-a rezolvat problema. :wink:



#5 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 20 February 2019 - 03:10 PM

"am incercat sa simulez in D112 varianta pdf , o firma cu un angajat in constructii si NU imi permite sa pun la CASS zero"

Nu se scrie 0. Se scrie suma CASS pe care salariatul ar datora-o daca nu ar fi scutit. La fel la imp. pe venit.



#6 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 21 February 2019 - 08:33 AM

Iar mie imi da Atentionare cum ca "Nu sunteti inregistrat ca platitor pentru cod de obligatie: 412/432" la o societate la care nu am modificat nimic in 010 de peste 20 ani de cand s-a infiintat. Ce naiba au mai facut acum in baza lor de date, nu vreau sa stiu.

Ca sa nu mai zic ca de acum incolo trebuie sa bifez pensionarii ca "asigurati in sistemul de asigurari pentru somaj" ca sa-mi calculeze CAM-ul, ceea ce mi se pare foarte ciudat, avand in vedere ca ei nu iau somaj, dar in fine.

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 21 February 2019 - 08:33 AM




#7 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 21 February 2019 - 09:03 AM

Vezi postareacarolina3, la 20 February 2019 - 03:10 PM, a spus:

"am incercat sa simulez in D112 varianta pdf , o firma cu un angajat in constructii si NU imi permite sa pun la CASS zero"

Nu se scrie 0. Se scrie suma CASS pe care salariatul ar datora-o daca nu ar fi scutit. La fel la imp. pe venit.

Adica sa completez la CASS baza si suma normal calculata desi in salarii (stat plata, fluturas) nu ii trec aceste sume ?
Mie mi se pare cam ciudat . De ce nu au introdus o noua rubrica gen CASS constructii scutit ?

Si daca nu vreau sa beneficiez de scutire pot opta pentru calcul normal ????



#8 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 21 February 2019 - 10:36 AM

Vezi postareageorgyc, la 21 February 2019 - 08:33 AM, a spus:

Iar mie imi da Atentionare cum ca "Nu sunteti inregistrat ca platitor pentru cod de obligatie: 412/432" la o societate la care nu am modificat nimic in 010 de peste 20 ani de cand s-a infiintat. Ce naiba au mai facut acum in baza lor de date, nu vreau sa stiu.

Scoate din SPV un vector fiscal si impreuna cu recipisa cu atentionarea trimite online la asistenta contribuabil. Asa am patit si eu si mi-au raspuns ca s-a corectat si nu va mai aparea mesajul respectiv.



#9 dmitritoaia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 February 2019 - 06:14 PM

Buna ziua,
Incerc sa validez D112 si ma lovesc de urmatoarea eroare:
* Eroare - Nu ati completat Sectiunea E3. Campurile obligatorii trebuiesc completate cu 0 chiar daca nu sunt de interes !

NU inteleg de unde vine, am completat toate campurile si tot nu reusesc sa trec de eroare



#10 violetam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 24 February 2019 - 05:01 PM

Bună ziua! Firmele care nu au CAEN printre cele listate pentru construcții, trebuie să treacă cifra de afaceri? Logica mea spune că nu, că nu s-a introdus obligativitatea declararii lunare a cifrei de afaceri. Sensul declarării din noua D112 este de a aplica sau nu facilitățile la plata contribuțiilor la salarii, pentru angajații din construcții. Am dreptate?



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 February 2019 - 06:57 PM

Nu trebuie completata de toata lumea, ci doar de cei cu activitate in domeniile din lista minune.

In ordin scrie asa:
Casetele "Cifra de afaceri totală cumulată de la începutul anului, inclusiv din luna de raportare" și "Cifra de afaceri cumulată de la începutul anului realizată efectiv din activitatea de construcții conform art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, inclusiv din luna de raportare" se completează de angajatorii care desfășoară una sau mai multe activități printre care se regăsesc și codurile CAEN prevăzute la art. 60 pct. 5 din Codul fiscal.



#12 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 17 April 2019 - 12:08 PM

De sărbători, o țeapă din partea guvernanților! Se revine la cota normală de CAM pentru construcții!
Și nu de mâine, ci de la 1 ianuarie. Ați calculat greșit, zice formularul anafului, adică sunteți slab pregătiți. Voi, nu ei!

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de kmkz: 17 April 2019 - 12:09 PM




#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 April 2019 - 12:00 AM

Da, au modificat declaratia ... doar ca legea nu s-a modificat inca!

Astia sunt pe zi ce trece mai rau!! Dupa fiecare boacana ... ne gandim ca au atins limitele de prostie/incompetenta.
Si totusi reusesc cumva sa-si depaseasca aceste limite de fiecare data!

Pai daca legea spune astazi 0.3375 ... cum dumnezeu sa declar/calculez cu 2.25% :angry2:

PS: Voi ati vazut un proiect, sau ceva care sa para legal si aplicabil?



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2019 - 10:38 AM

Eu am cautat pt zilieri care ar urma sa plateasca CAS, exista un proiect la Cam. Dep. (modifica L 52/2011)

Pt constructii, trebuie sa fie in OUG 114/2019.



#15 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 April 2019 - 11:45 AM

Se pare ca facilitatile pentru angajatori trebuie sa respecte legea privind ajutorul de stat. Cum gindacii de la finante n-au avut timp sa conceapa legislatia, se pare ca se revine la cota normala.

In ordinul privind D112 scrie ca "Facilitățile ce vizează obligațiile fiscale datorate de angajatori se aplică cu respectarea prevederilor în domeniul ajutorului de stat, după aprobarea schemei de ajutor."



#16 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 April 2019 - 10:24 PM

Pai ar fi trebuit sa pregateasca pana la intrarea in vigoare.
in OUG114 scrie cam asa:
ART. 67
(1) Prin derogare de la prevederile art. 4 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, prevederile art. 66 intră în vigoare la data publicării prezentei ordonanțe de urgență în Monitorul Oficial al României, Partea I, cu excepția:
a) pct. 23 - 27, care intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2019;
b) pct. 1, 2, 4, 5, 10, 12 - 16, 18, 20 și 22, care se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2019.


tot acolo, la alt articol (in aceeasi ordonanta!!!):
ART. 91
Aplicarea prevederilor capitolului I, art. 66, art. 68, art. 69 și art. 81 se realizează cu respectarea prevederilor în domeniul ajutorului de stat.


Iar in ordinul cu normele din februarie mai apar cateva cuvinte ... si se schimba de nu mai intelege nimeni nimic:
Facilitățile ce vizează obligațiile fiscale datorate de angajatori se aplică cu respectarea prevederilor în domeniul ajutorului de stat, după aprobarea schemei de ajutor.

Iar schema ... este sublima dar lipseste cu desavarsire! Si probabil mai trebuie s-o si negocieze cu UE.

Si uite asa, n-au avut curaj sa anunte ca au gresit, au impus un minim de 3000 ... dar adio facilitati pt. ca trebuie sa amane aplicarea pana rezolva cu ajutorul de stat ... si au tepuit pe cei din constructii!

Radio Erevan este o gluma pe langa MF-ul nostru :)))



#17 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 23 April 2019 - 10:16 AM

Intrebarea e daca facem sau nu rectificative cu sumele majorate la CAM?
Eu am incercat ieri, de curiozitate, sa depun un 112 cu CAM redus si declaratia a fost validata.
Inseamna ca fiecare e pe cont propriu? Cine e fraier plateste, cine e destept pastreaza reducerile?



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2019 - 02:56 PM

MFP a publicat proiectul de ordin pentru aprobarea modelului, conținutului, modalității de depunere și de gestionare a "Declarației privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate

Ministerul Finanțelor Publice, împreună cu Ministerul Muncii și Justiției Sociale și Ministerul Sănătății, au inițiat un proiect de ordin comun care stabilește modelul, conținutul și modalitatea de depunere și de gestionare a Declarației privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate - formular 112, ca urmare a modificărilor legislative apărute în domeniul asigurărilor sociale, precum și a celor din domeniul legislației fiscale.
Declarația privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate cuprinde atât informații privind obligațiile fiscale ale contribuabililor, cât și informații necesare stabilirii prestațiilor sociale potrivit legislației specifice, acordate de Casa Națională de Pensii Publice, de Casa Națională de Asigurări de Sănătate și de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, precum și instrucțiuni de aplicare a facilităților fiscale acordate sectorului construcții prevăzute la art. 60 pct. 5 din Codul fiscal.
Prin proiectul de ordin:

    • se modifică și se completează ”Destinația sumelor pentru acordarea de burse private, precum și pentru susținerea unei/unor entități nonprofit/unități de cult reprezentând o cotă de până la 3,5% din impozit”;
    • se introduce o nouă poziție pentru membrii cooperatori, salariați în baza convenției individuale de muncă, prevăzută de Legea nr. 1/2005 privind organizarea și funcționarea cooperației;
    • se introduce obligația de plată a contribuției de asigurări sociale asupra remunerațiilor încasate de zilieri;
    • se introduce o nouă poziție pentru persoanele fizice care realizează venituri din salarii și asimilate salariilor, pentru care sunt scutite de la plata impozitului, conform art. 60 pct. 1-4 din Codului fiscal;
    • se introduce un nou tip de asigurat, respectiv ”persoane fizice care prestează o activitate specifică, în baza unui contract de internship, potrivit Legii nr. 176/2018 privind internschip-ul, cu modificările ulterioare”.

Fisiere atasate





#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2019 - 02:15 PM

http://www.conta.ro/...rmularului-112/

ORDIN Nr. 2165/837/743/2019 din 10 mai 2019 pentru aprobarea modelului, conținutului, modalității de depunere și de gestionare a formularului 112 "Declarație privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate"

PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 404 din 23 mai 2019

EXTRAS :
ART. 6 Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu obligațiile declarative aferente lunii aprilie 2019, cu excepția pct. 9 din anexa nr. 4 "Tip asigurat" care se aplică începând cu obligațiile declarative aferente lunii mai 2019.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>.

Comentariu personal : Cum adica, incepand cu obligatiile declarative ale lunii aprilie cand OMFP e publicat in MO pe 23 mai ?? :blink2: :wacko: Alte rectificative ??



#20 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 23 August 2019 - 07:52 AM

Am ajuns bătaia de joc a analfabeților care ne conduc. Dăncilă, Orlando Teodorovici și toată șleahta de sugative bugetare de la anaf, dispuse să-și mărească veniturile în orice moment, dar niciodată să-și facă treaba. Mi s-a făcut scârbă de meseria de contabil, așa cum mi-e scârbă de toată burtăverzimea din fruntea țării.
Să vă...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL