Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 112 - topic 2019 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


Declaratia 112 - topic 2019


27 replies to this topic

#21 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 23 August 2019 - 11:18 AM

Si eu injur cam la fel de ieri ... de cand am vazut idiotenia de proiect pentru D112 si pt. calculul salariilor pe iulie.

Astia sunt nebuni (la propriu, nu la figurat!)!

Cum adica sa platesc omul cu doua metode de calcul in aceeasi luna?
Sa-i fac un fluturas cu doua perioade??? Ce sa inteleaga omul ala din el?

Si orele suplimentare unde le pun? La perioada 1 sau la perioada 2? Si diurnele, si alte venituri de tip avantaje, si CO neefectuat ... si liberele date in compensare si....

Insista cu incapatanare cu aplicarea aia aberanta de pe 21 iulie, in loc sa vina cu o modificare si sa aplice de la 1 august!

Eu o sa le trimit observatii la proiect, sa modifice naibii data de aplicare!



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 11 October 2019 - 11:09 AM

http://www.conta.ro/...rului-112-d112/

OMFP 3063/2019 pentru aprobarea modelului, conţinutului, modalităţii de depunere şi de gestionare a formularului 112 (D112)




#23 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Posted 04 November 2019 - 12:11 PM

Ce inseamna fractie de luna: doar angajati/plecati in luna respectiva / CFS cu suspendare REVISAL, nemotivate?
Ordin 3063/2019 - SUBSECŢIUNEA 3: Notă privind facilităţile fiscale pentru domeniul construcţiilor prevăzute la art. 60 pct. 5, art. 1381, art. 154 alin. (1) lit. r), art. 2203 alin. (2) din C.F.
9.Exemplu: dacă un salariat cu normă întreagă are prevăzut în contractul individual de muncă un salariu lunar brut de încadrare de minimum 3.000 lei/lună, dar în luna de raportare a lucrat fracţie de lună sau s-a aflat în concediu medical, acesta beneficiază de facilităţile fiscale pentru venitul realizat.



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 04 November 2019 - 01:27 PM

https://static.anaf....P_3063_2019.pdf

- Rândul 5 "Ore lucrate efectiv în lună" - se completează cu numărul de ore efectiv lucrate în lună. Pentru persoana care are raporturile de muncă sau de serviciu ori raporturile juridice suspendate pentru incapacitate temporară de muncă, perioada suportată de angajator din fondul de salarii potrivit legii se consideră perioadă lucrată (orele din programul de lucru în care raporturile de muncă sau de serviciu ori raporturile juridice sunt suspendate pentru incapacitate temporară de muncă şi plata indemnizaţiei se suportă de angajator din fondul de salarii şi sunt considerate ore efectiv lucrate).



#25 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 posts
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Posted 06 November 2019 - 02:45 PM

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu o problema. Cum pot recupera declaratiile intiale 112 depuse ? Nu mai am baza de date pentru doua perioade in care nu lucram eu la firma si imi trebuie pentru depunere rectificative. Va multumesc!



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 06 November 2019 - 04:07 PM

Pt a depune rectificative nu-ti trebuie decl. initiale fiindca in rectificativa nu ai 2 coloane de cifre - initiale si rectificate. Faci decl. in mod obisnuit, dar bifand casuta pt rectificativa. Noua decl. se va suprascrie peste cea anterioara.

Daca totusi le vrei, inainte de a face rectificativele incearca sa iei decl. anterioare din dosarul fiscal al firmei, de pe site-ul ANAF. Vezi aici cum il poti accesa : : https://static.anaf....osar_fiscal.htm

De asemenea, cred ca le poti cere direct la ghiseul ANAF, dovedind ca ai dreptul de acces la ele (cu o imputrnicire simpla sau cu una pt depunerea cu semnatura digitala ... sau intreaba la adm fin ce procedura trebuie sa urmezi ca sa ti le dea).

:smile:



#27 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 posts
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Posted 13 November 2019 - 12:25 PM

Multumesc!



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 15 November 2019 - 05:08 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL