Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii perioada absente nemotivate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contributii perioada absente nemotivate

3 replies to this topic

#1 lilishk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 February 2019 - 02:58 PM

Buna ziua! Am doua situatii, daca puteti sa ma ajutati sa ma lamuresc:

1. Am o angajata care am pontat-o ca nemotivat, de pe 1.02 pana la 08.02 cand i s-a inchis contractul, in programul de contabilitate imi da la contributii angajator 665 lei de plata. Este normal , avand in vedere ca nu a lucrat? Exista vreo lege care zice ca i se platesc darile la stat chiar daca nu a lucrat?
2. Acelasi lucru se intampla daca pun o angajata in Concediu Fara Salariu, imi da de plata la contributiile angajatorului, si am aceeasi intrebare, daca nu a lucrat efectiv, trebuie sa-i platim darile la stat?
Avem serviciile de contabilitate si resurse umane externalizate, de la contabilitate mi se spune ca asa trebuie, sa-i platim statului, de la resurse umane mi se spune ca nu trebuie. Dar nici una, nici cealalta nu mi-au oferit o baza legala care sa demonstreze ceea ce exprima verbal.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2019 - 09:06 PM

Se platesc contributii la nivelul unui sal.minim pe perioada in care contractul a fost activ.
1. se platesc pentru cele 5-6 zile pana a incetat :asta-i baza : 2080*5/20=520 si cas25%: 130 si cass10%=52
Asta inseamna 182 in total, nu 665
2. Daca este suspendat nu este activ, deci nu se calculeaza cas la minim. Daca nu este suspendat ... platesti la minim (728).

PS: Nu mai este 665 ... am trecut in 2019!




#3 lilishk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 February 2019 - 08:43 AM

Buna dimineata!
Sa vedem daca am inteles : daca angajatul este nemotivat i se platesc contributiile si daca este in CFS nu i se platesc.
Exista vreo lege care specifica acest lucru? (Sincer am cautat, dar nu am gasit nimic)



#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 25 February 2019 - 09:38 AM

Exista in Revisal suspendare CIM si pentru absente nemotivate si pentru CFS. Platesti contributii la salariul minim doar daca nu suspenzi contractul.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL