Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decizie greșită regularizare sănătate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


decizie greșită regularizare sănătate

impunere decizie regularizare cass
9 replies to this topic

#1 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 05 April 2019 - 10:27 AM

Bună ziua,

Sunt PFA in sistem real. Tocmai mi-a venit o decizie de regularizare la sănătate pentru anul 2014, care conține date greșite - apare că aș fi avut un venit de vreo 5000 lei (când eu am avut dublu) și că aș fi plătit la sănătate doar 24 lei (când eu de fapt am plătit suma corectă pentru anul acela, adică raportată la salariul minim, vreo 600 lei). Și mi-au calculat că mai am de plătit în plus vreo 250 lei, ceea ce e fals. Nu știu de unde au scos cifrele astea, că nu desfășor altă activitate.

Ce ar fi de făcut? E vreo problemă dacă plătesc pur și simplu, ca să nu mă mai complic și să nu pierd timpul pe-acolo?

Vă mulțumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 05 April 2019 - 11:03 AM

Dupa parerea mea, nu e ok sa platesti ceva ce nu datorezi !
Daca le dai banii, nu faci decat sa le certifici lipsa de profesionalism, le dai unda verde sa fie neglijenti in serviciu, ceea ce nu e deloc in regula.

E adevarat, pana la urma, ca fiecare le stie pe ale lui si daca timpul tau e mai pretios decat niste bani irositi pt greselile altora, atunci sigur ca poti plati ca sa scapi de-o grija.
Eu n-as face asa, ci m-as duce peste ei ca poate aflu si alte nazbatii de prin fisa mea de platitor ... banuiala mea e ca ai niste probleme mai serioase decat par la prima vedere, diferenta asta pare a nu fi dintr-o singura "tranzactie", posibil sa fi fost mai intai acoperite niste majorari din alta parte de ai ramas cu suma neachitata, D-zeu stie ce-i p-acolo. :sad:




#3 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 07 April 2019 - 02:08 PM

Vă mulțumesc pentru răspuns.

Ultima oară când mi-am luat fișa de plătitor (acum vreo 2 ani) erau corecte sumele înscrise în ea, deci pe 2014 nu ar fi trebuit să facă vreo greșeală. Și mi-am plătit întotdeauna impozitele și contribuțiile la timp (inclusiv regularizările) așa că nu ar avea de unde să fie majorări. Într-adevar la sănătate mai am de plătit în plus pentru anii 2015-2017, dar aștept să vină deciziile.

La sănătate, chiar dacă am avut venit sub salariul minim și nu eram nici angajată, am plătit totuși la nivelul salariului minim că așa știu că era obligatoriu. Văd că ei în decizia greșită mi-au calculat suma totală de datorat la sănătate vreo 270 lei, ceea ce e sub salariul minim, și nu știu cum aș putea să le explic că aveam totuși obligația să plătesc la nivelul acela (ca să nu le vină ideea să-mi dea banii înapoi).

Chiar nu înțeleg de unde au scos sumele alea total greșite.



#4 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 07 April 2019 - 02:30 PM

Înțeleg că din Spațiul privat virtual se pot solicita documente de genul Fișa de evidență fiscală (presupun că asta e fișa plătitorului)/Obligații de plată/Nota obligațiilor de plată,ca să nu mai pierdem timpul la ghiseu...



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 07 April 2019 - 06:14 PM

Da, se pot solicita.

Bafta ! :smile:



#6 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 10 April 2019 - 05:45 PM


Vă mulțumesc.

1. Am o întrebare importantă: de unde știm că se rezolvă cu adevărat o contestație la ei, chiar dacă ei îți rectifică aparent și plătești suma corectă? Pentru că am 2 exemple: mama mea a primit acum vreo 4 ani o decizie de regularizare greșită, a demonstrat că a plătit iar peste un an, i-a venit iar hârtie că nu a plătit, s-a dus din nou peste ei iar peste încă un an i-a venit somație de plată! Ceva asemănător a pățit și o prietenă cu SRL și contabilul a demonstrat cu acte și legea în mână că a procedat corect dar până la urmă a plătit oricum pentru că îi tot veneau hârtii, și cu penalizări! Există vreun document care poate fi solicitat sau ceva ce se poate face ca să se demonstreze că s-a făcut o verificare corectă și finală? Mai ales în condițiile în care sistemul lor informatic e varză și nu se va actualiza.

2. Am accesat fișa Obligații de plată din SPV și n-am înțeles mare lucru din ea, în sensul că apar la Sume neachitate niște sume pe care eu clar le-am plătit și bineînțeles că am și chitanțe! De exemplu, cică nu mi-aș fi plătit impozitul și sănătatea aferente anului 2018 cf declaratiei unice (apare termen de plată 31/07/2019) și nu mi-aș fi plătit nici regularizarea la pensie pentru unul dintre ani – în cazul meu suma de 3300 lei – eu am plătit suma minus bonificația de 10% deci am plătit cf legii 2970 lei în loc de acei 3300 lei. La asta am termen de plată 01/07/2019. :blink:

Sume neutilizate- nu înțeleg ce reprezintă dar în total sunt sume de peste o sută de milioane... (Total suma neutilizata in stingere).

Am fost la fisc și nu le mergea software-ul deci nu m-au putut ajuta, și oricum cei pe care i-am văzut pe acolo sunt suprasolicitați sau nepregătiți. Mă apucă disperarea...




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 April 2019 - 06:22 PM

Dana, ai perfecta dreptate !
Asta-i tara de rahat in care traim si mult prea des se intampla ce spui tu.

Sumele neutilizate sunt cele achitate de tine, dar "neimperecheate" de catre ANAF cu datoriile tale, adica cu cele pe care le-ai declarat singura prin declaratiile depuse. Fiscul nu se mai oboseste sa le "imperecheze", ci lucreaza pe sold, adica ca dracu' !
Daca poti sa crezi, chiar si eu - om de specialitate - am asa ceva in fisa de vreo cativa ani, probabil cand se va prescrie o sa dispara de acolo. Bine ca pe sold sunt cu zero si asta ii intereseaza. Am incercat sa imi curat fisa, am cerut sa mi se faca imperecherea lipsa, dar m-au trimis "la plimbare" cu solutia "Doamna, sunteti pe zero, nu aveti datorii la noi !", si punct ! I-am lasat naibii fiindca nu imi gasesc resursele necesare unui asemenea demers, mai ales ca eu nu am problemele tale, altfel as fi murit cu ei de gat !

Este o debandada incredibila la ANAF in ceea ce priveste evidenta fiscala pe platitor, f multa lume e in situatia ta si numai lucrand cot la cot cu inspectorul de care apartii iti poti face ordine in fisa, adica sa te duci peste el (ea) de "n-spe" ori, chiar cu amenintari si reclamatii pe unde crezi ca poti obtine o mana de ajutor, daca vezi ca te trimit "la plimbare". Iti iei toate actele doveditoare cu tine si stai acolo langa persoana sa iti opereze pas cu pas toate platile in fisa, numai asa vei fi sigura ca ai scapat de somatii. Alta cale nu e fiindca daca i le lasi sa le lucreze singur(a) o sa patesti ca mama ta si ca prietena de care ne spuneai.
E nevrosimil ce se petrece, dar cat se poate de real ! :mad: Daca citesti pe pag de FB a ANAF o sa vezi ce de ... le mai ureaza contribuabilii, adica ce suparati sunt multi dintre ei pt devalmasia de la Fisc, iar site-ul ANAF e mai mult in mentenanta de prin ianuarie. Din pacate, pe guvernanti nu ii intereseaza problemele de genul asta, ei au alte mari prioritati menite sa ii scape de dosarele penale si, evident, sa ramana si cu banii furati !!

Ce sa-ti mai spun ... decat bafta multa si nervi tari ! :blush:



#8 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Posted 11 April 2019 - 08:00 AM

Si eu primesc notificari de la Anaf cu stingerea sumelor care nu se potriveste absolut deloc cu realitatea.

De fiecare data cand am mers acolo sa aflu de ce, mi s-a spus ca la ei apare in regula, totul e pe 0, si ca nu-i vina lor, ca nu ei trimit fisele respective, ci e o firma privata de pe nu stiu unde care trimite notificarile, cu toate ca scrie Anaf pe documentele primite.

Asa ca da, atata timp cat am 0 per total, nu ma intereseaza cum le imperecheaza ei ca niste tembeli, chiar daca eu inca le fac OP-uri separate, ca sa se poata vedea mai bine datoria cu plata in caz de sunt probleme.

La tine din pacate nu e pe 0, deci trebuie sa insisti cum ti-a sugerat si Otilia, altfel nu ai ce sa faci mare lucru. Nu exista nimic care sa-i traga la raspundere pentru greselile facute, asa cum sunt contribuabilii.

Ei vor doar bani, fara modalitati macar de a le calcula/plati corespunzator. Asta-i Romania din pacate.

Edited by georgyc, 11 April 2019 - 08:01 AM.




#9 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 13 April 2019 - 02:19 PM

UPDATE: Am fost la fisc unde am vorbit cu un inspector superior. Mi-a spus ca la decizia din 2014 unde apare la venituri o suma de 2 ori mai mică decât venitul avut efectiv eu am avut venit sub salariul minim și s-ar fi dat un ordin de amnistie în anul respectiv prin care cei cu venituri sub salariul minim plăteau la sănătate doar jumătate. De aia îmi și apare calculul făcut doar pe primele 6 luni ale anului la baza de calcul și pe restul lunilor apare 0. Numai că venitul meu brut e cu 16 lei peste salariul minim (10516 lei) și n-am avut alte cheltuieli deductibile decât contribuția la sănătate pe care am plătit-o la nivelul salariului minim = 582 lei în 2014. Deci venitul meu brut egal venitul net = 10516 lei (dacă scădem sanatatea, într-adevăr sunt sub salariul minim). Pe declarația mea 200 chiar scrie Cheltuieli deductibile -582 , din care contribuții sociale obligatorii – 582. Iar la obligațiile privind plățile anticipate pe care ar fi trebuit să le efectuez la sănătate îmi apare o sumă mică aferentă anului 2013 iar în 2014 am dat declaratia 200 pentru 2013 și pe baza ei făcuseră decizia de atunci privind plățile anticipate. Deci probabil trebuie să cer anularea deciziei de regularizare pe 2014, deși nu știu dacă se poate, și să le duc documentele că am plătit corect. Deși am câștigat cu 16 lei peste salariul minim, care era 10500 lei (850 lei în primele 6 luni, 900 in ultimele 6, cf HG 871/2013), procentul de 5,5% înseamnă 578,38 lei, deci mai putin cu 3,6 lei față de contribuția minimă de 582 lei, aici nu știu cum să argumentez.

La sumele din fișa Obligatii de plată, aferente declarației unice din 2018 care apareau ca neplatite desi le-am platit mi-a zis ca e posibil sa le fi platit in contul vechi (așa am făcut cu impozitul și sănătatea pe 2018) si sa nu fi fost trecute încă in cel unic iar a treia sumă chipurile neplătită o reprezintă regularizarea la pensie pe 2017 plătită conform legii minus 10% (bonificatia). Deci eu am avut 3300 de plată și am plătit 2970 conform legii pt că am aplicat bonificația și de asta probabil nu se pupă sau n-au făcut ei încă împerecherea – deși apare plata făcută la tabelul Sume neutilizate. Aici trebuie să așteptăm să primim decizia fiscului dacă ne calificăm pentru a primi bonificație, în august.

La punctul 2.1. Situatia analitica a obligatiilor de 4) - Total suma obligatii de plată este 0...

Edited by DanaPFA, 13 April 2019 - 02:26 PM.




#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 13 April 2019 - 04:24 PM

Daca ai total obligatii de plata zero, e f bine ! Bravo ! :smile:

Multumim pt feedback !






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL