Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control Garda Financiara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Control Garda Financiara

352 replies to this topic

#1 Heidi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Location:Tg.Mures

Posted 20 July 2005 - 12:37 PM

O societate comerciala a fost amendata cu 25 milioane ROL pentru ca a emis o factura catre un client- persoana juridica, pe care a fost trecut si discount si a fost incasata in numerar in aceasi zi. Marfa nu a fost vanduta sub pretul de achizitie iar la venituri a fost inregistrata valoarea la pret de lista si creanta a fost diminuata prin contul 667, impozitul de 3% fiind calculat la pretul de lista (fara discount).
Vi se pare corecta decizia organului de control?
In procesul verbal a fost trecut la temei legal art.5 alin.5 din OG 15/1996 cu modificarile ulterioare.
:?



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 20 July 2005 - 01:05 PM

alineatul respectiv spune: este interzisa acordarea de facilitati de pret clientilor, pers juridice, care efectueaza plati in numerar

deci....




#3 Heidi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Location:Tg.Mures

Posted 20 July 2005 - 01:15 PM

Da...dar este logic? Pe cine a pagubit societatea respectiva?



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 20 July 2005 - 01:19 PM

mai fratilor! da' de unde stiu ei ca discountul s-a acordat pt plata in numerar? daca clientul platea oricum asa!

daca nu exista o a doua factura, pt un alt client, pt aceleasi produse, fara discount, achitata prin banca, cred ca este proces de intentie!

e un exemplu clar de interpretare "cum vrea muschiul organului", strict in litera legii! e ca aia cu chitanta de 50 mil la plati numerar facturi >50mil :evil:

heidi, nu are a face logica! sau e o logica! ei trebuie sa dea amenda pt ceva si a picat pe asta!



#5 Heidi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Location:Tg.Mures

Posted 20 July 2005 - 01:33 PM

Nici nu spuneam nimic, daca amenda era pentru ceva care exista (si erau nereguli).Existau acturi inregistrate cu asemenea discounturi, ex. telefon mobil, cu discount pe factura, achitat in numerar. Sau cei de la lanturi de magazine...nu acorda facilitati pentru clienti persoane juridice? Se se achita in numerar...Inseamna ca toti gresesc, care emit asemenea facturi??



#6 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 20 July 2005 - 02:38 PM

in stricta litera a legii, DA!

spiritul legii cred ca era cam asa: nu ai voie sa dai facilitati cuiva pe motiv ca iti plateste numerar sau conditionat de plata in numerar!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 20 July 2005 - 02:59 PM

Guvernul Romaniei

Norma metodologica
din 30/11/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1224 din 20/12/2004

pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din Ordonanta Guvernului nr. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare
..................................
8. Este interzisa acordarea unor facilitati de pret clientilor, persoane juridice, care efectueaza plata in numerar.
Este permisa acordarea unor disconturi si/sau reduceri de pret in diverse perioade ale anului sau cu ocazia lansarii unor promotii de produse, daca aceste facilitati vizeaza toti agentii economici, in calitate de clienti, si se acorda fara discriminare in ceea ce priveste modalitatea de plata.

Deci, daca poti dovedi ca ai aplicat acest discount in conditiile mentionate, i-ai mancat pe domnii de la garda! http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 20 July 2005 - 03:08 PM

Interesant devine daca esti in a 10-a zi de reducere/promotie (de ex.) si ai incasari DOAR in numerar, desi e vorba de toti clientii care ti-au calcat pragul... Ce facem daca vine garda si zice ca nu pot dovedi ca am acordat discount indiferent de modalitatea de plata (ca nu am incasari prin banca...= modalitate alternativa...) :twisted:



#9 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,952 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 20 July 2005 - 05:46 PM

dar daca ai o hotarare a consiliului de directori privind perioada de promotie si discountul acordat? http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#10 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,223 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 20 July 2005 - 09:33 PM

Eu am cumparat de la un magazin mare de materiale de constructii pe persoana juridica si am primit si reducere si am platit si cash.Eram client vechi.



#11 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 posts
  • Location:bucuresti

Posted 21 July 2005 - 05:48 AM

Da. Probabil ca reducerea a fost pentru ca esti client vechi, a fost un discount de fidelitate si nu pentru ca ai platit cash!
Eu cred ca daca poti demonstra ca ai acordat reducerea NU PENTRU CA A PLATIT CASH, poti sa-i dai in judecata.
Eu asa as interpreta legea. Nu am voie sa-ti conditionez modalitatea de plata prin acordarea unei reduceri. Adica marfa costa 5 lei, dar daca imi dai acum pe loc 4 ti-o dau.
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#12 Heidi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Location:Tg.Mures

Posted 21 July 2005 - 07:27 AM

Si eu le-am propus sa ceara ajutorul unui avocat. Reducerea nu era nicidecum pentru ca s-a achitat in numerar (toti clienti achita doar in numerar) fiind o societate care de 4 luni a intrat pe piata si increderea in clienti acum este pe cale sa se formeze. Reducerea de pret era pentru promotie mai de graba (si pentru ca era cel mai scump produs). Era singura factura emisa pe produsul respectiv. Singura greseala ce s-a facut (dar in favoarea fiscului) ca nu s-a trecut pretul diminuat cu discountul aferent pe factura.
:evil:



#13 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 21 July 2005 - 12:43 PM

sa ne tii la curent! :!:



#14 alinavoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Posted 11 August 2005 - 12:22 PM

am taiat DIC pt. creditare firma de catre asociat, insa chiar azi a veni Garda si mi-a dat amenda pentru lucrul asta ("este vorba de interpretare", la paragraful in care se precizeaza ca "...dispozitie pentru casierie, in vederea incasarii in numerar a unor sume care nu reprezinta venituri din activitatea de exploatare"). (OMFP1850/07.01.2005). :twisted:
Asa ca...grija mare.

Edited by Otilia Alupei, 08 March 2009 - 01:06 PM.




#15 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 posts
  • Gender:Male

Posted 11 August 2005 - 01:14 PM

cum, cum? ai taiat DP; ce-a scris G in PV? (pe scurt) pls



#16 alinavoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Posted 11 August 2005 - 01:31 PM

"Agentul economic, incaseaza diferite sume in numerar de la asociati, cu titlu de creditare si nu intocmeste chitanta, conform prevederilor HG 831/1997 si a OMF 2055/1998".



#17 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 11 August 2005 - 02:25 PM

S-a mai discutat pe forumchestia asta:
Pentru orice incasare in numerar se taie chitanta....



#18 adrianciocalau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 posts

Posted 11 August 2005 - 02:27 PM

Scuze ca intreb, dar ce inseamna "Si eu am taiat D.pl., " ?

Ca vad mai jos ca de fapt ai luat amenda pentru ca NU ai taiat chitanta...
Deci pentru sumele cu care am creditat firma, si pe care le-am trecut in registrul de casa cu titlul "Incasare imprumut asociat unic", mai pot taia chitante retroactiv, sau nu?

Se poate taia o chitanta cu data de atunci?? ... adica acum cateva luni ?



#19 alinavoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Posted 11 August 2005 - 02:40 PM

Imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect.Pentru creditarile de firma nu am taiat chitanta ci dispozitie de plata.
Chitanta retroactiv nu mai poti sa tai (inteleg ca este vorba de cateva luni, deci creditarea de firma s-a inregistrat in contabilitate pe baza dispozitiei, ceeea ce inseamna ca acest document iti apare in Registrul de casa, Registru-Jurnal.Daca tai chitanta acum, cu data de atunci, ar insemna sa refaci toate documentele (Registrul de Casa,.....pana la balanta).



#20 adrianciocalau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 posts

Posted 11 August 2005 - 03:13 PM

ok, deci sunt pasibil de amenda in cazul unui control pentru ca nu am taiat chitanta la creditarile firmei de catre asociatul unic... :) cred ca nu ma mai dau pe forum macar nu mai stiu ce ma asteapta :D apropo... cat a fost amenda??






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL