Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decont jocuri de noroc in participatiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

decont jocuri de noroc in participatiune

8 replies to this topic

#1 crisstinuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 June 2019 - 02:33 PM

Buna ziua,

De curand am preluat contabilitatea unei firme organizatoare de jocuri de noroc care detine licenta de exploatare pt aparate tip slot machine.
S-a incheiat un contract de asociere cu o firma unde s-au amplasat cateva aparate si am inteles noi avem obligatia de a intocmi acest decont si sa-l trimitem firmei respective.
Ma ajutati cu o monografie contabila la firma organizatoare a celei care are licenta, respectiv a noastra ? Peste tot am gasit doar monografia contabila pt firma care detine spatiul.

Multumesc mult!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2019 - 03:11 PM

In primul rand trebuie stabilit cine are obligatia organizarii si conducerii contabilitatii asocierii (adica asociatul administrator). Inteleg ca cei cu aparatele (nu cei cu spatiul) au aceasta obligatie. Contabilitatea se organizeaza si se conduce pana la nivel de balanta, atat pentru activitatea proprie, cat si pentru contabilitatea asocierii. Toate obligatiile catre bugetul de stat se inregistreaza si se platesc de catre asociatul care are obligatia organizarii si conducerii contabilitatii asocierii, adica de voi cei cu aparatele.

Monografia contabila a transferului e relativ simpla cata vreme stii cat anume din cheltuieli si/sau venituri si/sau bani ai de transferat.
Contul de transfer este 458 „Decontari din operatii in participatie” - bifunctional. În creditul contului 458 „Decontari din operatii in participatie” se inregistreaza:
– veniturile realizate din operatii in participatie transferate coparticipantilor, conform contractului de asociere (701 la 781);
– cheltuielile primite prin transfer din operatii in participatie, inclusiv amortizarea calculata de proprietarul imobilizarii (601 la 681);
– sumele primite de la coparticipanti (512, 531).
În debitul contului 458 „Decontari din operatii in participatie” se inregistreaza:
– veniturile primite prin transfer din operatii in participatie (701 la 781);
– cheltuielile transferate din operatii in participatie, inclusiv amortizarea calculata de proprietarul imobilizarii, ce se transmite coparticipantului care tine evidenta operatiilor in participatie conform contractelor (601 la 681);
– sumele achitate coparticipantilor sau virate ca rezultat al operatiei in participatie (512, 531).


Soldul creditor al contului reprezinta sumele datorate coparticipantilor ca rezultat favorabil (profit) din operatii in participatie, precum si sumele datorate de coparticipanti pentru acoperirea eventualelor pierderi inregistrate din operatii in participatie.
Soldul debitor al contului reprezinta sumele de incasat de la coparticipanti pentru acoperirea eventualelor pierderi inregistrate din operatii in participatie, precum si sumele ce urmeaza a fi incasate de coparticipanti din operatii in participatie ca rezultat favorabil (profit).


Exemple de inregistrari in contabilitatea asociatului administrator :
- transfer numerar : 458 = 5121/5311
- transfer echipamente (daca e cazul) : 458 = 2131
- transfer, pe baza de decont, a veniturilor si cheltuielilor din asociere
7xx = 458
458 = 6xx

Ideea este ca nu inchizi prin ct. 121 sumele din veniturile si cheltuielile pe care le suporta partenerul in asociere, ci sa i le transferi prin contul 458. Veniturile si cheltuielile inregistrate se atribuie fiecarui asociat, corespunzator cotei de participare in asociere. Drepturile si obligatiile legale privind TVA revin asociatului desemnat in acest scop potrivit contractului incheiat intre parti, care contabilizeaza veniturile si cheltuielile, adica asociatului administrator. Este vb despre dreptul de a exercita deducerea taxei pentru achizitii, obligatia de a emite facturi catre beneficiar, de a colecta taxa in cazul operatiunilor taxabile, precum si dreptul/obligatia de ajustare a taxei acolo unde este cazul.




#3 crisstinuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 01 July 2019 - 11:43 AM

Am vrur sa-ti multumesc Otilia si am apasat din greseala pe report :blink2:



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2019 - 11:58 AM

Cu drag si alta data ! :smile:



#5 crisstinuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 July 2019 - 09:24 AM

Off , iar revin cu decontul in participatiune, caci tot nu mi-e clar , deoarece firma organizatoare este microintreprindere.

pe concret :

am total incasari din taxe de participare 26200 lei
total premii acordate 17450 lei

decontul l-am intocmit astfel venituri brute 8750 lei
taxe expl jocuri -1800 lei
profit net 6950 lei rezulta din cota de 50 % 3475 lei


deci 4111= 708 26200 lei
5311=4111 26200 lei
6588=5311 17450 lei

apoi 458 =708 -13100 lei
6588=458 -8725 lei
635 = 458 -900 lei lei

458 ramane sold creditor 3475 si inchid cu plata 458=5311 3475 lei



sau stornez doar venitul brut 458 =708 -4375 lei
si recuperez 50% taxe licenta 635=458 -900 lei
si plata 458 =5311 3475 lei

suna altfel din punct de vedere al impozitului micro :angry2:



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 July 2019 - 04:34 PM

Otilia ti-a scris exact cum functioneaza 458. Citeste cu atentie!

De ex:
...În creditul contului 458 „Decontari din operatii in participatie” se inregistreaza:
veniturile realizate din operatii in participatie transferate coparticipantilor, conform contractului de asociere (701 la 781);...


Prima varianta scrisa de tine este aproape ok, doar ca le-ai inregistrat invers (adica veniturile intra in credit si cheltuielile in debit!).Rezultatul insa este acelasi, asa ca nu-i bai!

Corect este:
708 = 458 cu 13100lei
708 = 708 cu -13100lei (corectarea rulajului)

458 = 6588 cu 8725lei
6588 = 6588 cu -8725lei (corectarea rulajului)

etc...

La final, in 458 ramane exact cat ai sa-i dai (sau sa-i iei :biggrin: )
La tine in balanta ramane in solduri/rulaje exact activitatea care revine societatii tale, pe baza careia calculezi taxe, cifre de afaceri pentru diverse plafoane, bilanturile ...



#7 crisstinuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 05 July 2019 - 08:04 AM

Multumesc mult ,acum tot sapand incep sa ma intreb daca e corect sa pun pe venituri toate incasarile din taxa de participare si pe cheltuiala plata castigurilor sau sa inregistrez pe venituri doar diferenta IN , OUT si doar premiile acordate (jackpot) sa le trec pe cheltuiala .
Acum nu ma refer strict la decont ci chiar la sala noastra de jocuri
Firma este microintreprindere si nu e totuna
practic pe rapoartele zilnice ce le primesc nu apar totalizat taxa colectata si total plati castiguri pe zi .doar ultima rubrica (18) unde apare centralizat practic acest profit sau aceasta pierdere zilnica



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 July 2019 - 08:44 AM

Clientul iti plateste o suma ca sa beneficieze de "prestatiile" tale. Toata suma aceea este venit dupa parerea mea.
Ceea ce "platesti" jucatorilor reprezinta cheltuiala pe care o faci tu in vederea obtinerii unui profit.

Asa ca eu zic ca ai inregistrat ok pana acum.



#9 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 22 July 2019 - 04:04 PM

Fisier atasat  DECONT ABC.jpg   175.11K   16 downloads

Va ROG ,MA PUTETI AJUTA SI PE MINE CA AM TOT CITIT si nu am ajuns la o concluzie clara.Am un client partener intr un contract de asoc in participatiune -jocuri noroc.Primim acest decont,noi nu suntem licentiati,partenerul tine contabilitatea.Am platit in banca lor suma 1365.Nu imi iese ceva
Eu m-am gandit ca ar trebui 4582-708-451
4582-5311 1365
Soldul ar trebui sa ramana 451,cota noastra Cu ce creditez?Multumesc

Aceasta postare a fost editata de VRANCEA MARIANA: 22 July 2019 - 04:04 PM







Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL