Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

mijloace fixe

3 replies to this topic

#1 daniela iani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 July 2019 - 09:40 AM

buna ziua ,
am achizitionat o usa metalica rezistenta la foc cu valoare de 22000 lei . in ce cont o contabilizez in 213 sau 231 ?.Intreb pt ca acum doua luni s'a mai achizitionat una iar fosta contabila a contabilizat-o in 231.
va multumesc anticipat



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2019 - 11:17 AM

Contul 231 "Imobilizari corporale in curs de executie" se putea folosi daca usa nu era montata inca si asta urma sa aduca alte cheltuieli in plus, care sa intre in valoarea totala a investitiei. In acest caz, trecerea in contul 213 se face dupa receptia montajului, cu PV de receptie si dare in folosinta a intregii investitii, data de la care incepe si calculul amortizarii.

Daca pretul usii cuprinde si montajul (cum se intampla de regula) atunci o poti inregistra direct in contul 213 sau poti proceda la fel cum a facut colega (inreg. in ct. 231), urmand sa transferi suma in contul 213 dupa receptia lucrarii de montaj (cu PV de receptie de care iti spuneam mai sus). Lucrarea de montaj poate fi executata si in regie proprie, adica fara costuri de manopera in plus, dar voi puteti face PV de receptie si dare in exploatare (folosinta) a investitiei.




#3 daniela iani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 July 2019 - 11:49 AM

MULTUMESC MULT



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2019 - 01:00 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL