Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Persoana fizica poate exporta bunuri pentru uz personal in afara Uniunii Europene? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Persoana fizica poate exporta bunuri pentru uz personal in afara Uniunii Europene?

persoana fizica export
1 reply to this topic

#1 Aussie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 July 2019 - 07:32 AM

Buna ziua,
As dori sa stiu daca o persoana fizica poate exporta bunuri pentru uz personal in afara Uniunii Europene.
Si sa explic in detaliu despre cazul meu.
Am cetatenie dubla Australiana/Romana, in fiecare an cam 5-6 luni locuiesc in Romania si restul in Australia, am case in ambele tari.
Mi-am facut termopane in Romania si vreau se le trimit in Australia pentru casa mea de acolo dar am probleme cu firmele de transport pentru ca toate imi cer nr. CUI si nu mai stiu ce.

Ca persoana fizica eu am urmatoarele: Buletin de identitate, CNP si nr. de EORI.
Este de ajuns sa pot trimite termopanele in Australia in calitate de persoana fizica?
Documentele vamale for fi facute de firma de transport dar ei nu sunt siguri daca o persoana fizica poate exporta bunuri de uz personal.

Va multumesc si astept raspuns.
Cu stima,
Aussie.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2019 - 01:31 PM

Dupa parerea mea, e la fel ca atunci cand te muti dintr-o tara in alta, cu tot cu mobila si alte bunuri personale mai mari sau mai mici. Cred ca firma transportatoare se teme ca bunurile vor fi considerate in vama ca fiind trimise pt revanzare, dar daca sunt doar cateva ferestre (adica nu de ordinul zecilor pt a ridica astfel de suspiciuni), atunci eu chiar nu vad unde e pbl. lor reala. As zice, mai degraba, ca ei nu stiu cum sa-si faca hartiile, iertat sa-mi fie ...

Daca as fi in locul tau, as merge sa discut la vama sau as da un telefon la o vama mai mare din Romania, pt a cere relatii si indrumare fiindca eu cred ca este doar o pbl de formalitati vamale, pana la urma.

https://www.customs.ro/ Directia Generala a Vamilor

Bafta ! :smile:







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL