Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratie 394 - topic 2019 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratie 394 - topic 2019


5 replies to this topic

#1 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 22 July 2019 - 10:29 AM

Buna ziua!

Facturile de asigurare CASCO la un leasing auto de la un neplatitor de TVA (emise lunar) se declara in D394?

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2019 - 01:14 PM

Incepand cu 1 octombrie 2016, declaratia 394 cuprinde toate operatiunile catre/de la toate persoanele juridice sau fizice, platitoare sau neplatitoare de TVA.
Pentru achizitiile efectuate de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA, pe langa numarul de facturi si valoarea acestora, se vor completa si detalii privind natura achizitiilor, grupate in: cereale si plante tehnice, deseuri feroase si neferoase, masa lemnoasa, cladiri, terenuri, alte bunuri, servicii.
In sectiunea D se duc toate inregistrarile cu parteneri neplatitori de tva.

DAAAR : https://static.anaf....d_D394_2016.pdf

GHID DE COMPLETARE A DECLARAȚIEI INFORMATIVE

PRECIZARE: Operaţiunile scutite de taxă prevăzute la art. 292 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, nu se vor declara în formularul 394.

Exemplul nr. 1 Din punct de vedere al TVA, potrivit dispoziţiilor art. 292 alin.(2) lit. a) şi b) din Codul fiscal, sunt scutite de taxă prestările de servicii de natură financiar-bancară, respectiv operaţiunile de asigurare şi/sau reasigurare, precum şi prestările de servicii în legătură cu operaţiunile de asigurare şi/sau reasigurare efectuate de persoanele impozabile care intermediază astfel de operaţiuni. În conformitate cu prevederile pct. 52, alin. (17) din HG nr. 1/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul Fiscal, operaţiunile privind schimbarea bancnotelor sau monedelor într-o altă valută sau în aceeaşi valută şi distribuirea de numerar sunt cuprinse în sfera operaţiunilor scutite, conform art. 292, alin. (2), lit.a), pct.4 din Codul fiscal. În consecință, operaţiunile menționate nefiind taxabile, nu se raportează în declaraţia 394.

Exemplul nr. 2 Dacă persoana impozabilă efectuează de la compania Enel achiziții taxabile și scutite de TVA (ex. taxă radio), conform instrucțiunilor de completare, declaraţia 394 se va depune numai pentru operaţiunile taxabile.
Totodată, nu există obligația declarării în formularul 394 a elementelor care nu intră în baza de impozitare conform art.286, alin.(4) din Codul fiscal (de ex. penalizările percepute pentru nerespectarea contractelor încheiate sau dobânzile percepute pentru plăți cu întârziere).

Alte exemple de operatiuni NEINCLUSE in D394:
- facturile care includ garantii de buna executie;
- facturile prin care se achizitioneaza tichete de masa (doar comisionul trebuie inclus in D394, acesta fiind purtator de TVA)
- contractele de sponsorizare/mecenat (nu reprezinta livrari de bunuri/prestari de servicii)
- operatiunile de inchiriere imobile, etc.
______________________________________________

D394 este utilizata de autoritatile fiscale pentru analizele de risc in baza carora au loc inspectiile fiscale. Informatiile declarate sunt confruntate cu cele ale partenerilor de afaceri si sunt analizate tipurile de tranzactii, precum si istoricul persoanelor implicate in lanturile tranzactionale.




#3 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 22 July 2019 - 01:33 PM

Am tot citit . Dar inca imi este neclar. Am auzit tot felul de variante si nu stiu cum sa fac DeclaraÈ›ia se depune pentru orice operaÈ›iune taxabilă în România iar asigurarile sunt scutite de TVA. In ghid de completare scrie ca 'OperaÅ£iunile scutite de taxă prevăzute la art. 292 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările ÅŸi completările ulterioare, nu se vor declara în formularul 394.'



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2019 - 01:46 PM

Am mai citit si eu intre timp, am completat raspunsul (pana sa-ti vad mesajul). :smile:



#5 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 22 July 2019 - 01:56 PM

Deci nu se declara! Multumesc!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2019 - 02:11 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL