Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia unica rectificativa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia unica rectificativa


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2019 - 01:56 PM

Intrebare : Îmi puteți spune vă rog pînă cînd se poate depune rectificativă?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare FiscalăContribuabilii pot rectifica impozitul pe venitul estimat până la data de 31 decembrie a anului de impunere. Fac excepție contribuabilii care nu au obligația completării capitolului I din declarație și care rectifică declarația în condițiile prevăzute de Legea nr.207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare.
_______________________________________________________

INTREBARE : In cazul unei declaraţii rectificativă privind Capitolul II, tot ce este la capitolul I trebuie debifat? Depunerea declatiei rectificative se face in acelasi mod cu cea initiala?

RASPUNS : Agenția Națională de Administrare FiscalăDeclarația rectificativă se completează înscriindu-se toate datele și informațiile prevăzute în capitolul supus rectificării, inclusiv cele care nu diferă față de declarația inițială.
Cu alte cuvinte, capitolul care nu este supus rectificarii nu se completeaza.

________________________________________________________

INTREBARE : Buna dimineata, In cazul in care am depus deja declaratia dar trebuie va trebui sa completez o declaratie rectificativa (urmare a incheierii in perioada viitoare a unui nou contract de inchiriere), la sectiunea 2.1.1. DATE PRIVIND IMPOZITUL PE VENITURILE ESTIMATE DIN ROMANIA IN ANUL 2019, IMPUSE IN SISTEM REAL trebuie sa completez doar informatiile privind acest nou venit (in 30 de zile de la semnarea contractului de inchiriere_? Sau trebuie sa completez si informatiile anterioare privind veniturile estimate aferente contractului de inchiere reziliat, dar si cele aferente noului contract? Multumesc frumos

RASPUNS : Agenția Națională de Administrare FiscalăBună dimineața! Veți completa declarația rectificativă înscriind toate datele și informațiile prevăzute în capitolul supus rectificării, inclusiv cele care nu diferă față de declarația inițială.

INTREBARE : Iar daca la capitolul 1.1. DATE PRIVIND IMPOZITUL PE VENITURILE REALIZATE DIN ROMANIA IN ANUL 2018 am avut date inscrise in declaratia deja depusa, in aceasta noua declaratie rectificativa mai preiau si acele informatii , daca pentru acest capitol la acest moment nu am modificari? Sau pentru acel capitol daca acum nu am modificari, ramane ce am declarat anterior prin declaratia deja depusa? Multumesc

RASPUNS : Agenția Națională de Administrare FiscalăÎn situația în care se rectifică doar un capitol al declarației, atunci capitolul care nu are modificări față de declarația inițială nu se completează.
________________________________________________________

INTREBARE :

RASPUNS :
________________________________________________________



  • Nu puteti replica pe acest topic



2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL