Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Trecere la sistem real, declaratie unica rectificativa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Trecere la sistem real, declaratie unica rectificativa

anaf declaratie unica rectificativa
1 reply to this topic

#1 Victor Ionescu

    Nou

  • Validating
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 August 2019 - 10:25 PM

Buna ziua,

In cursul lunii August imi voi adauga un cod CAEN ce va impune trecerea de la norma de venit la sistemul real. Am inteles ca implicatiile declarative sunt ca va trebui sa depun o declaratie unica rectificativa.

Intrebarea mea este cand trebuie sa depun aceasta declaratie? Acum, sau la anul viitor? Intreb pentru ca din cate stiu nu se mai pot depune declaratii pe acest an.


Multumesc

Am uitat sa precizez ca e vorba de PFA.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2019 - 01:32 PM

ART. 69 - Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
..........
(7) În cazul în care un contribuabil desfășoară o activitate inclusă în nomenclatorul prevăzut la alin. (2) și o altă activitate independentă, venitul net anual se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, potrivit prevederilor art. 68 .
_________________________________________________

Dupa cum se observa (chiar si din alin. alaturate si nementionate aici), legiuitorul nu a indicat data incepand cu care se determina in sistem real venitul net anual si astfel ne lasa sa intelegem ca operatiunea se aplica incepand chiar cu anul in care are loc modificarea impusa de Codul fiscal (aceasta trecere la sistemul real in cursul anului curent nu este o optiune !). Prin urmare, urmand firul logic, eu cred ca trebuie sa depui decl. rectificativa in termen de 30 zile de la data inceperii activitatii impusa in sistem real (doar introducerea codului CAEN in lista de activitati nu cred ca poate echivala cu desfasurarea efectiva a activitatii respective), urmand ca impozitarea anului 2019 sa se faca in intregime in sistem real, cu depunerea decl. unice "definitive" in 2020. De asemenea, contabilitatea ta va trece la nivelul urmator, cu RJIP si (ne)deductibilitati de cheltuieli, adica mult mai mult decat cerintele de la norma de venit.

Am rascolit si internetul cautand puncte de vedere in speta aceasta, insa, ca un facut, toata lumea a fugit de aceasta precizare oprindu-se exclusiv la cazul in care se opteaza pt trecerea la sistemul real, ori optiunea de schimbare se poate face doar incepand cu anul fiscal urmator, nu in cursul anului fiscal curent asa cum este impusa aceasta trecere la sistemul real.

Pt linistea ta (apoi si a noastra, daca esti amabil) te sfatuiesc sa intrebi si la serv. de asistenta contribuabil ANAF, tel. 031.403.9160 .

Alte pareri, va rog ? :smile:






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL