Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare eronata plata concesiune cu tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Inregistrare eronata plata concesiune cu tva

3 replies to this topic

#1 tudor0907

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 12 August 2019 - 02:17 PM

In luna aprilie am inregistrat gresit chitanta pentru plata concesiune cladire catre primarie direct pe contul 167 cu tva , (programul mi-a scos si tva-ul )si am observat doar acum greseala . Plata respectiva nu are tva . Pe luna aprilie am declarat si platit mai putin tva cu suma respectiva (345 lei )
Cum corectez inregistrarea eronata a chitantei din aprilie ?

Nu e o plata in plus , programul a scos tva -ul din valoarea platita .
Am platit 2160.78 . Toata suma trebuia sa fie pe contul 167 , dar am inregistrat 1815.78 pe contul 167 si 345 pe contul 442.06.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 14 August 2019 - 11:58 AM

Storneaza suma din TVA exact asa cum ai inregistrat-o initial (faci nota contabila identica, dar in rosu), apoi reinreg. suma la ct. 167, adica inlocuiesti in nota contabila ct tau de tva (442.06) cu ct 167. In acest mod nu incarci inutil alte conturi de TVA, ci pastrezi cu acuratete rulajele pt a avea corelatiile corecte.
In decontul de TVA pui suma la regularizari.




#3 tudor0907

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 14 August 2019 - 01:13 PM

In decontul de TVA pun suma la randul 32? Trebuie sa duc si cerere de corectie decont TVA la Anaf ?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 14 August 2019 - 01:15 PM

Nu, trebuie sa duci nimic la ANAF, soldul TVA se corecteaza prin regularizare. Din Pacate, nu exista rectificativa la D300.

Verifica daca nu cumva programul ti-a prins baza si tva-ul in D394.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL