Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modificari OUG 114/2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Modificari OUG 114/2018

3 replies to this topic

#1 elena2010new

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 posts

Posted 14 August 2019 - 11:04 AM

Buna ziua ,

Raportarea aceasta la 6 luni e legata de prevederile OUG 114 /2018 legate de plata dividendelor la 6 luni? Ulterior, OUG 114 a fost modificata de mai multe ori si eu nu mai stiu daca aceste prevederi privind plata dividende trimestrial mai sunt valabile acum. Se achita dividende si la 6 luni pentru 2019?

Puteti sa-mi spuneti (daca imi dati si un link ,ar fi minunat,multumesc ) ce alte OUG au mai modificat OUG 114/2018 ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 14 August 2019 - 11:40 AM

OUG 114/2018 a fost modificata de urm. acte :

- O.U.G. nr. 19/2019 pentru modificarea și completarea unor acte normative (M. Of. nr. 245 din 29 martie 2019)

- Ordinul Ministrului Finanțelor Publice (OMFP) nr. 2023/172/2019 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a art. 1 – 10 din O.U.G. nr. 114/2018 privind instituirea unor măsuri în domeniul investițiilor publice și a unor măsuri fiscal-bugetare, modificarea și completarea unor acte normative și prorogarea unor termene

(M. Of. nr. 294 din 16 aprilie 2019)

- OUG nr. 43 din 12 Iunie 2019 pentru modificarea și completarea unor acte normative care privesc stabilirea unor măsuri în domeniul investițiilor (Monitorul Oficial nr. 0507 din 21 iunie 2019)

Pt a vedea daca repartizarea trimestriala a dividendelor mai e valabila, consulta Codul fiscal. Eu stiu ca mai este valabila.
Pe tine cred ca te intereseaza dividendele repartizate de catre o societate de stat ... adica acest articol ?
„Operatorii economici cu capital integral sau majoritar de stat aflaţi în sfera OUG nr. 26/2013 virează în termen de 60 de zile de la aprobarea situaţiilor financiare, «sub formă de dividende», procentul de 35% din sumele repartizate la alte rezerve”.




#3 elena2010new

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 posts

Posted 16 August 2019 - 12:47 PM

Multumesc foarte mult

da ,eram interesata sa vad daca se va mai aplica si anul acesta prevederea cu dividendele trimestriale. Eu am vazut ca OUG 114 a fost aspru criticata dupa mazilirea lui Valcov desi presiunea pe veniturile statului nu face decat sa creasca . Din p d v al investitorilor e important de stiut .

Multumesc,week end placut



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 19 August 2019 - 10:47 AM

Cu drag si alta data. :smile:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL