Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NIR si facturi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

NIR si facturi

stocuri
3 replies to this topic

#1 Claudiu123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 17 September 2019 - 03:11 PM

Buna ziua,

Sunt la inceput de drum intr-un business si nu reusesc sa inteleg cateva lucruri elementare daca ma puteti indruma cu cateva sfaturi.


Am situatia in care iau o factura cu produse de la furnizor de exemplu carti.

Pe factura sunt trecute 50 de carti x 30 ron ca sunt toate la acelasi pret. Problema apare cand din cele 50 de carti 20 sunt romane si 30 sunt sf.

Cum pot sa fac nir-ul pentru ele si sa le adaug in gestiune daca pe factura imi apar 50 de carti ? eu vreau sa le bag 20 de romane si 30 sf ca sa pot scade din stoc cand vand.

Am discutat la furnizor sa imi treaca mai detaliat pe factura ca sa le pot baga in gestiune mai usor, dar raspunsul a fost ca se pot baga cu coduri de produs. Nu am inteles exact cum trebuie facut


Multumesc,



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 17 September 2019 - 04:26 PM

Furnizorul poate sa iti dea un aviz de expeditie in care sa treaca separat cele 20 de cele 30.
De asemenea, poti sa le treci chiar tu separat atumci cand faci receptia cu NIR, ca de aia e receptie - sa scriem acolo ce primim efectiv.

Zic ca cea mai simpla e var. a doua. Deci, o sa ai NIR cu 2 pozitii, iar factura ramane cu o singura pozitie.

:smile:




#3 Claudiu123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 17 September 2019 - 05:13 PM

Multumesc mult pentru ajutor, am inteles cum trebuie sa fac.

Am crezut cum este in factura asa trebuie sa fie si in nir. Practic nirul poate sa aiba oricate pozitii cu diferite nume, dar la sfarsit totalul sumei si nr produselor trebuie sa fie egal cu cel din factura daca zic corect.

O seara buna!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 18 September 2019 - 03:02 PM

In cazul tau vor fi egale, dar in general vorbind ele nu este obligatoriu sa fie egale ! Adica pot fi egale sau nu. Daca exista diferente la receptie fata de factura, atunci produsele se inregistreaza ca in realitate. In NIR apar doua rubrici privind cantitatea: o rubrica referitoare la cantitatea cf documentelor si o rubrica privind cantitatea cf receptiei. Inregistrarea in contabilitate se va face numai la nivelul cantitatii efectiv receptionata.

Vezi Anexa 2 la ORDIN Nr. 2634/2015 din 5 noiembrie 2015 privind documentele financiar-contabile

Esti istet, inveti repede si bine ! :biggrin:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL