Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fise de Magazie Gresite - rezolvare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Fise de Magazie Gresite - rezolvare

fisa de magazie
7 replies to this topic

#1 adidasibucuresti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 03 December 2019 - 08:42 AM

Buna ziua,

Deschid acest topic in speranta ca ma puteti ajuta prin cateva lamuriri.

Detin o afacere fizica si online de aproximativ 2 ani ce se ocupa cu vanzarea de casti wireless pe site-ul propriu si pe alte marketplace-uri din Romania si din afara tarii.

In urma cu putin timp am solicitat firmei de contabilitate sa imi prezinte stocul lor pentru a verifica daca exista diferente.

Diferentele exista si sunt ingrijoratoare, stocul in evidenta lor este aproape dublu ( ex 1000 produse in plus) fata de ce avem noi fizic ( au fost dublate facturi de intrare produse, gresite codurile produselor, unele vanzari neinregistrate etc ... ) In jur de 70 % din fisele de magazie contin erori fata de stocul fizic.


Care este solutia in aceasta problema din punctul vostru de vedere ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 03 December 2019 - 12:56 PM

Din punctul meu de vedere, fiind vorba de evidente contabile gresite (si inca ce gresite !) este DATORIA firmei de contabilitate sa iti refaca evidenta fiindca daca au dublat intrarile inseamna ca in lant ai mai multe erori decat cele din contul de marfa. Grosso modo, trebuie stornate facturile dublate, refacuta descarcarea de gestiune, TVA rezultat (probabil s-a dublat si TVA deductibila), etc ... adica nu implica doar o corectie de stoc, ci pot fi si alte elemente de ajustat.

In general, la aparitia unor asemenea situatii grave trebuie vazut cu onestitate cine a gresit si unde (firma de conta si/sau voi), revazute obligatiile contractuale cu firma, pt ca fiecare sa isi poata corecta propriile greseli, adica ce tine de fiecare dintre voi cf contract.
Daca reusiti sa fiti onesti unii cu altii si sa ramaneti orientati spre scopul cel mai important - o evidenta corecta, atunci veti putea repara destul de convenabil raul facut si merge mai departe cu minime incidente, dar daca nu veti putea sa va intelegeti te asteapta ceva neplaceri fiindca va trebui sa platesti alt contabil/firma de conta sa iti refaca evidentele, iar pe actuala firma de conta sa o dai in judecata pt a-ti recupera cheltuielile/ pagubele produse - in tot acest demers de inchidere a colaborarii cu firma de conta fiind absolut necesara asistenta unui avocat bun.

Pfuu, ce situatie ... :sad:




#3 adidasibucuresti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 03 December 2019 - 03:22 PM

Va multumesc de raspuns, intradevar trebuiesc indreptate aceste erori grave.

Ce pareri aveti de efectuarea unor note de corectie inventar ?

Din punctul dvs de vedere nu este exagerat sa facem aceste de corectie inventar la 70% din produsele puse in vanzare pana acum ?



#4 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 05 December 2019 - 08:03 AM

Personal va recomand sa faceti un inventar la zi si apoi cauta-te in fisele de magazie greselile de la ultimul inventar (ultimul stoc) corect si corectate in evidentele contabile, daca greselile sunt de acolo
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 05 December 2019 - 01:36 PM

Daca ai si tu o evidenta a stocurilor (o aplicatie prin care operati intrari si vanzari) ar trebui sa compari situatia ta (intrari/vanzari) cu situatia din contabilitate pe fiecare luna, sa vezi de unde au aparut diferentele.

La ce nebunie zici ca ai acolo, parerea mea este similara cu a Otiliei, adica ar trebui identificate erorile si corectate.
Este grav daca nu ai vanzari inregistrate ... la fel cum este grav daca ai achizitii dublate (inseamna ca si soldul furnizorilor este gresit).



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 06 December 2019 - 02:27 PM

Multumesc frumos pt pareri, dragele mele ! :wub:



#7 adidasibucuresti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 09 December 2019 - 08:54 AM

Si eu va multumesc pentru pareri !
Dupa o verificare se pare ca valoric vanzarile au fost bine inregistrate dar cantitativ pe unele produse sunt erori care trebuiesc indreptate prin documente justificative.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 09 December 2019 - 01:06 PM

Ma bucur ca sunteti in curs de rezolvare !

Succes ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL