Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Salarii 2020 (modificari fata de 2019) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Salarii 2020 (modificari fata de 2019)

salarii 2020
6 replies to this topic

#1 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 08 January 2020 - 12:10 PM

Incepind din ianuarie 2020 se modifica salarul minim la 2.230 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167,333 ore pe lună exceptand pe cei cu studii superioare la care salarul minim se pastreaza la 2.350 lei lunar (HG 935/2019).
Deasemena Legea nr. 263/2019 pentru modificarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal prevede eliminarea obligatiei de a retine contributiile celor cu contract partial care au salar sub cel minim la nivelul celui minim.

Deocamdata atat mai vedem ce se modifica.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2020 - 12:38 PM

Am postat deja la sectiunea de legislatie ... dar multumim sincer pt grija ! :smile: E ok sa atragi atentia si aici.




#3 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 08 January 2020 - 02:29 PM

E mai simplu daca totul se gaseste la un loc (am vazut ca este la legislatie si cine vrea detalii poate sa caute acolo). :biggrin:



#4 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 08 January 2020 - 08:56 PM

Singurele modificari sau implicatii vor fi probabil legate de stabilirea deducerilor personale care probabil vor scadea pentru salariul minim daca plafoanele raman la nivelul de anul trecut cand salariul minim brut era mai mic. Dar mai e timp suficent pentru clarificare :)



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2020 - 02:07 PM

View PostDinu George, on 08 January 2020 - 02:29 PM, said:

E mai simplu daca totul se gaseste la un loc ... :biggrin:

Legislatia e toata la locul ei si s-a ajuns la formula asta dupa ce am incercat sa o pun la fiecare categorie la care se referea, insa rar este un document care sa cuprinda exclusiv o categorie (sa fie numai despre o taxa/impozit/ etc/...), 99% sunt amestecate, asa ca ar fi trebuit sa le postez de n ori (la fiecare in parte), ceea ce evident ca nu este acceptabil. Prin urmare le pun la "Legislatie" pe toate. Daca e ceva cu "dedicatie" le mai pun si la categoria la care se refera, dar astea-s exceptii.

Comentariile sunt aici, desigur !

Multumesc pt preocupare si apreciez orice idei de imbunatatire. :smile:



#6 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 15 January 2020 - 06:26 PM

Este foarte bine sa fie totul la Legislatie. Cred insa ca este util si sa fie si lamuriri la topicuri specifice (munca f.multa la care cred ca trebuie sa contrinuie si utilizatorii obisnuiti). Daca un act cuprinde referiri la multe topicuri este destul de complicat sa vezi la ce se refera. (Ex. daca in titlul actului scrie Salar minim iti dai seama la ce se refera dar daca scrie Modificari la Codul fiscal si in interior scrie de ex. articolul x se abroga nu sti la ce se refera acel articol decat daca te uiti in Codul fiscal. Daca sunt referiri la multe aricole pierzi f.mult timp sa vezi despre ce este vorba) :rolleyes:



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2020 - 10:58 AM

Da, ai dreptate, se pierde timp dar asta-i meseria - trebuie sa pierzi acest timp pt a fi informat si updatat cu legislatia. Comoditatea nu este prietena cu meseria noastra. Trebuie sa ne "miscam", sa depunem macar un pic de efort pt propria instruire - daca vrem sa fim contabili buni, asa cum faci tu, de ex. .

Repet ce am spus si in primul mesaj : e ok ca ai atras atentia si aici ! :smile:
La legislatia folosita mai des, fac si actualizari, exista capitol special pe forum.
ANAF face materiale de tip "Tabel comparativ" pe care le postez la capitolul dedicat.
Deci, ajutam ... destul de mult ... ca sa nu se piarda timpul ... :biggrin2: uneori pana la mura-n gura, desi eu cred ca asta nu e chiar cea mai buna solutie pe termen mediu si lung ...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL