Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reglare fisa sintetica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

reglare fisa sintetica

6 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2020 - 09:17 AM

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu inregistrarile contabile in urmatoarea situatie: firma de constructii, in urma recalcularii contributiilor salariale pentru iulie, august si septembrie 2019, au ramas plati in plus la CAS, CASS, CAM si impozitul pe salarii.
In nov.2019 firma primeste de la ANAF decizie cu dobanzi si penalitati calculate in suma de 10 lei, inregistrare in contabilitate 6581=4481. Nu s-a platit suma deoarece in dec.2019 s-a depus cerere de compensare.

Fisa sintetica inainte de depunerea cererii de compensare era astfel: sumele platite in plus la CASS si impozitul pe salarii din balanta corespund cu cele din fisa. La CAS suma din balanta este de plata 20 lei, (s-au platit in dec. toate contributiile salariale pentru a nu figura cu restante la dec.2019), in fisa: obligatia neachitata 50 lei, dobanda neinstituita 3 lei si penalitati de intarziere 2 lei, coloana cu plati in plus ``diferenta``: 31.

Ce inregistrari trebuiesc facute in aceste conditii? Din fisa ar insemna 50-31=19 lei la CASS, penalitati de 2 lei si dobanda neinstituita nu se inregistreaza . Mentionez ca in fisa sintetica din ianuarie 2020 nu erau efectuate compensarile (nu trecusera cele 45 zile), penalitatile erau putin mai mari.

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2020 - 12:30 PM

Pana nu ti se face compensarea, toate sumele (fie in plus, fie in minus) raman in balanta exact pe pozitiile lor de credit sau debit (datorate sau platite in plus). Nu ai voie sa le compensezi.
Balanta trebuie sa aibe soldurile la 31.12.2019 ca in fisa sintetica (sau la data cand e ea emisa).
Desigur ca pe contul sintetic de gradul 1 "431 Asigurari sociale" iti va aparea soldul la contributii ca si cum ar fi compensate sumele, dar asta-i din vina felului in care se "aduna" soldurile conturilor analitice si a celor sintetice de gradul 2.




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2020 - 03:59 PM

Multumesc pentru raspuns.
Eu nu fac compensari pana cand nu apar compensarile in fisa sintetica, dar cum pot incheia corect balanta la 31.12.2019? Soldurile din balanta la 31.12.2019 nu corespund decat partial cu cele din fisa sintetica emisa la jumatatea lunii dec.2019 asa cum am scris mai sus.
Consider ca daca compensarile in fisa se fac in feb.2020, ar trebui ca inregistrarile contabile pentru reglare sa apara in balanta din feb 2020., folosind contul 117 pentru ce tine de 2019, gresesc?
Este corect sa inchei balanta la 31.12.2019 cu soldurile pe care le am, ignorand fisa sintetica din dec2019? iar reglarile sa le fac in 2020 cand vor aparea in fisa? Asa cum am scris in primul mesaj, nici in ianuarie nu se efectuase compensarea.
Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2020 - 12:41 PM

Asa cum si eu am spus in primul mesaj, soldurile ref la contributii si impozite din balanta la 31.12.2019 trebuie sa fie egale cu cele din fisa sintetica la aceeasi data evident, insa acest lucru nu va fi posibil daca tu ai o fisa sintetica de la jumatatea lunii dec. (ceea ce nu ai mentionat, imi pare rau) fiindca cel tarziu la 25 dec. apar decl. aferente lunii nov.
De asemenea, pot exista dif de la jumatatea lunii dec pana la sfarsitul ei datorate si platilor facute ulterior datei de emitere a fisei. Tu stii exact cand au avut loc aceste operatiuni si daca ele sunt cuprinse in fisa respectiva, astfel incat soldurile din balanta la 31.12.2019 sa poata fi comparate cu cele din fisa sintetica.
Scoate o fisa la 31.12.2019 si regleaza-te dupa ea.

Cat priveste regularizarea din febr. pt accesorii, ea poate fi facuta pe seama ct de chelt. curente inchise prin 121 pt ca sumele sunt nesemnificative.



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2020 - 10:41 AM

Scuze, am omis sa mentionez ca fisa sintetica nu era la 31.12.2019. Am solicitat in scris si nu am obtinut-o, am primit la data de x.02.2020. Ulterior firma a primit si decizia de compensare cu data de y.01.2020, deci compensarea s-a efectuat in ianuarie 2020. Cum ramane la 31.12.2019, in balanta nu pot avea ca in fisa si ``obligatie neachitata`` si ``diferente`` , sumele platite in plus.

Nu mai deschid alt topic, sper sa nu fie o problema, in cazul unei descoperiri de cont, nu exista extras separat, cum este corect: soldul negativ al ct.5121 sa ramana negativ la 31.12.2019 sau 5121=5191 cu suma negativa la 31.12.2019 si 5191=5121 la 01.01.2020? Sunt pareri diferite si nu stiu cum e corect:
1. in prima varianta, ``512`` este bifunctional dar 5121 este cont de activ, in plus, cum s-ar intocmi bilantul?
2. pe ce baza ar ramane soldul 5121 zero, nu exista document justificativ si cum se completeaza Procesul verbal de inventariere banca, sold extras diferit de sold 5121 din balanta.

Multumesc



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2020 - 11:57 AM

Daca nu ai fisa sintetica exact la data de 31.12.2019, atunci NU este obligatoriu sa fie o corespondenta deplina cu sumele din balanta - eu cred ca-i evident acest lucru.



#7 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2020 - 04:31 PM

Multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL