Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reversare provizioane/impozit profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

reversare provizioane/impozit profit

5 replies to this topic

#1 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 posts
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Posted 16 March 2020 - 11:11 AM

Buna ziua,

Ma puteti ajuta sa ma lamuresc cu urmatoarele ?
Anul trecut am constituit proviioane pentru impozite, prin contarea 6812 = 1516. Am considerat suma inregistrata in cont 6812 ca fiind cheltuiala deductibila Am procedat bine ?
Anul acesta am reversat provizioanele cu formula 1516 = 7812. Suma din cont 7812 o consider ca fiind impozabila ?

Multumesc fain !



#2 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 posts
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Posted 16 March 2020 - 02:09 PM

Haideti, va rog ! Sunt presat sa depun D.101 ! Nu are nimeni o speta asemanatoare ? CF mi se pare confuz in aceasta privinta !




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 17 March 2020 - 10:47 AM

Dupa parerea mea, provizioanele pt impozite nu erau deductibile, cf art. 26 CF, dar daca la constituirea lor ai considerat suma deductibila, cu siguranta ea va fi impozabila acum, la reluarea pe venituri.
Provizionul doar amana la plata impozitul pe profit, nu este o scutire, deci trebuie sa refaci baza impozabila diminuata anterior.

Atentie : Provizionul este o sumă estimată si de aceea inregistarea in contabilitate a unui provizion presupune o fundamentare si o argumentare cat mai detaliata. Justificarea valorii provizionului trebuie sa reiasa din documentele justificative.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 17 March 2020 - 11:31 AM

Tratamentul provizioanelor pentru impozite în condiţiile aplicării Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene

Autor:Dr. Georgeta PETRE, dr. Alexandra LAZĂR
http://revista.cafr....CodArticol=8908

Conform Reglementărilor contabile conforme cu Directiva a patra a Comunităţilor Economice Europene, parte componentă a Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, un provizion este o datorie cu exigibilitate sau valoare incertă, fiind recunoscut numai dacă:
  • o entitate are o obligaţie curentă generată de un eveniment anterior;
  • este probabil ca o ieşire de resurse să fie necesară pentru a onora obligaţia respectivă;\
  • poate fi realizată o estimare credibilă a valorii obligaţiei.
Provizioanele se pot distinge de alte datorii datorită incertitudinii legate de exigibilitatea sau valoarea viitoarelor cheltuieli necesare stingerii datoriei. Se recunosc în această categorie obligaţiile generate de evenimente anterioare, care sunt independente de acţiunile viitoare ale entităţii.\r\rÎn categoria elementelor pentru care se constituie provizioane sunt incluse şi impozitele.

Provizioanele pentru impozite se constituie pentru sumele viitoare de plată datorate bugetului de stat, în condiţiile în care sumele respective nu apar reflectate ca datorie în relaţia cu statul.

La recunoaşterea în contabilitate a provizioanelor pentru impozite trebuie să se aibă în vedere că, în relaţia cu instituţiile statului, pot fi constituite şi alte provizioane, de exemplu provizioane pentru amenzi. Astfel, un provizion pentru asemenea amenzi se poate constitui pentru efectele negative produse asupra mediului înconjurător, sancţionate de lege.

La evaluarea provizioanelor pentru impozite, ca şi în cazul celorlalte provizioane, se are în vedere că situaţiile financiare prezintă poziţia financiară a entităţii la sfârşitul perioadei de raportare şi nu poziţia financiară a entităţii în viitor. Astfel, nu vor fi recunoscute provizioane pentru costurile pe care entitatea le va suporta pentru desfăşurarea activităţii în viitor.

Pentru ca o obligaţie curentă la data bilanţului să poată fi recunoscută drept provizion, sunt necesare două condiţii, respectiv existenţa unei obligaţii curente şi probabilitatea unei reduceri a resurselor, care încorporează beneficii economice, pentru a îndeplini acea obligaţie. Deşi în cazul unei anumite obligaţii, probabilitatea reducerii resurselor poate fi scăzută, poate fi, totuşi, necesară o reducere a resurselor, caz în care entitatea va recunoaşte un provizion la nivelul sumei care poate fi estimată credibil.



#5 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 posts
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Posted 17 March 2020 - 11:46 AM

Va multumesc, raspunsurile voastre m-au ajutat reamente !



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 17 March 2020 - 11:53 AM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL