Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pfa norma venit declaratii 2020 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pfa norma venit declaratii 2020


1 reply to this topic

#1 adrian liviu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 April 2020 - 01:15 AM

Buna ziua, doresc sa va intreb ceva. In luna ianuarie 2020, mi-am infiintat un pfa cu norma de venit, cod caen 6202 (servicii software). Apoi am depus declaratia unica 2020 la sediul Anaf. (dupa cateva zile ce am.primit certificatul de la registrul comertului).

1) Trebuie sa mai depun inca o declaratie unica pana la data de 25 mai? (avand in vedere ca nu s-a schimbat nimic la starea mea)

2) La infiintarea PFA la registrul comertului, am semnat Anexa 1 (ptr inregistrarea fiscala). Am inteles ca daca mi-am creat PFA la registrul comertului, nu mai trebuie sa depun la Anaf, declaratia 070. E adevarat?
(registrul comertului notifica automat Anaf?)

3) daca doresc sa ma angajez cu carte de munca, dar vreau sa pastrez si PFA, ce am de platit pe PFA? - impozit? - cas? - cass?

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2020 - 01:11 PM

Buna, :smile:

1) NU trebuie sa mai depui DU daca PFA este infiintat anul acesta si ai depus-o deja in acel termen de 30 zile de la infiintare

2) pentru PFA infiintat la Registrul Comertului (care are cod unic de inregistrare) D070 nu se depune la inceputul activitatii, daca nu sunt modificari fata de datele declarate initial la ONRC, fiindca inregistrarea fiscala la administratia financiara s-a facut automat; daca ulterior infiintarii la ONRC, in cadrul activitatii PFA intervin modificari (de ex., inregistrare ca platitor de TVA, angajare salariati, etc), atunci se va depune D070 la organul fiscal (atentie : Declaratia de mentiuni, bifand casuta 2) si completand campurile care vor modifica vectorul fiscal al PFA.

3) PFA datoreaza impozit pe venit, mai ales daca este la norma de venit, indiferent daca o realizeaza sau nu - este un risc asumat la infiintarea sub aceasta forma a PFA.
De asemenea, datoreaza contributii (CAS si CASS, adica pensii si sanatate) pentru veniturile din activitati independente daca se depaseste plafonul a 12 salarii minime brute pe tara, chiar daca este si salariat. Astfel, daca norma ta de venit anuala este de peste 26.760 (12x.2.230 lei), atunci vei plati ambele contributii. Daca, insa, val. cumulata anuala a normei de venit pe anul 2020 este sub acest plafon, atunci contributiile devin optionale pt PFA si aici este avantajul diminuarii normei de venit daca esti si salariat.

Asadar, daca te angajezi cu contract de munca in alta parte, norma anuala de venit a PFA se ajusteaza in sensul diminuarii ei. Ajustarea normelor anuale de venit se realizeaza de catre PFA prin aplicarea coeficientilor de corectie publicati de catre Directiile Generale Regionale ale Finantelor Publice, respectiv a municipiului Bucuresti, asupra normelor anuale de venit.

Plafonul se recalculeaza din momentul in care ai devenit salariat si astfel ai dreptul la diminuarea normei de venit DACA la respectivul cod CAEN se aplica reduceri si daca indeplinesti conditiile pt aplicarea reducerii !!
Din pacate, din cate m-am uitat pe la normele de venit, cele pt CAEN 6202 sunt destul de mari si reducerile pot sa nu duca sub plafonul anual de 12 sal. minime brute pe economie, adica sub 26.760 lei, DAAAR depinde de localitatea unde esti inregistrat fiindca fiecare DGRFP poate avea si reguli proprii. Vezi aici : https://static.anaf....venit_2020.html

De ex. la Bucuresti, norma e de 33.000 lei, iar reducerea normei pt contract de munca pe per nedeterminata si program de 8ore/zi (conditii cumulative obligatorii) este de 50% si astfel intri sub plafonul anual de 26.760 lei. Daca ai contract cu timp partial sau pe durata determinata nu te mai incadrezi la reduceri si ramai cu norma intreaga, depasind plafonul.

La Brasov, https://static.anaf..../Brasov2020.pdf norma cea mai mare la CAEN 6202 este de 40.500 lei, cu urmatoarele diminuari :
- Pentru persoanele impuse la normă de venit, care au calitatea de salariat, angajat cu contract de munca cu normă întreagă conform Codului Muncii , diminuarea este de -50%
- Pentru persoanele impuse la normă de venit, care au calitatea de salariat, angajat cu contract de munca cu norma parţială conform Codului Muncii (contractul de muncă este cu timp parţial X ore, reducere de Y%) :
X=(6-7 ore), Y=-30%
X=(4-5 ore) Y=-20%
X=(3-4 ore) Y=-10%
X=(1-2 ore) Y=-5%
Deci, daca ai contract cu timp partial, diminuarea nu te duce sub plafon, chiar daca ea exista.

Avantajul diminuarii normei de venit ramane la impozitul pe venit, acolo se reduce sigur !






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL