Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Somaj tehnic 2020 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Somaj tehnic 2020

4 replies to this topic

#1 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 May 2020 - 02:58 PM

Am o nelamurire asupra calculului impozitului pentru somajul tehnic.
Conform OUG 30 ART XI (6) scrie:
-Pentru calculul impozitului pe venit prevăzut la alin. (5) se aplică prevederile art. 78 alin. (2) lit. b) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
-In Legea 227 spune ca baza de calcul pt.impozit in acest caz este brut minus contributii sociale fara sa pomeneasca de deduceri.
Ce se intampla daca am 10 zile lucrate si 10 zile somaj tehnic. Calculez CAS si CASS la veniturile adunate scad deducerea (calculata doar la venitul din zile lucrate) si aplic 10% ?
Sincer mi se pare aiurea deoarece deducerea in acest caz (adica nu tin cont de suma de la somaj) este mai mare decat in mod normal (daca as calcula la venitul total) si implicit impozitul mai mic.
Pe de alta parte daca nu are decat somaj tehnic inseamna ca nu tin cont de deducere ceea ce insemna ca impozitul e mai mare.
Daca insa are o zi lucrata ii dau deducerea maxima si impozitul final o sa fie mai mic.
Adica diferenta intre 1 zi lucrata si nici o zi luicrata la impozit este foarte mare.
Exista si varianta sa calculez cele doua venituri separat pe doua state si apoi sa adun sumele dar si atunci cum calculez deducerea la zilele lucrate (se calculeaza in functie de venit si nu de cate zile a lucrat).

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 06 May 2020 - 02:59 PM




#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2020 - 03:17 PM

Salut,

Vei avea 2 calcule diferite - 2 state: unul pentru perioada in care s-a lucrat in conditii normale si un altul pentru perioada in care salariatii (toti sau o parte) au fost in somaj tehnic.
La calculul salariului se aplica regulile deja stiute;
La calculul indemnizatiei pentru somaj tehnic, pentru impozitul pe venitul din salarii nu se mai aplica deducerile personale, scutirea de impozit care exista in conditii normale - dupa caz, nu se plateste CAM.
Declararea in 112 se face, de asemenea, separat...pt martie s-au declarat doar veniturile din salarii si celelalte tipuri de venituri care se declara in mod obisnuit (DDA etc), urmand ca luna aceasta (potrivit promisiunilor) sa publice o versiune modificata a declaratiei 112 in care sa includem (pentru declaratia lunii aprilie) somajul tehnic din luna martie-decontat in aprilie, pe langa celelalte venituri ale lunii aprilie realizate in conditii normale - acolo unde este cazul si tot asa in luna urmatoare...

Spor!

Madalina



#3 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 May 2020 - 05:20 PM

Partea cu 2 state am inteles (mi se pare ca este aiurea dar se poate deduce din legi) dar partea cu D112 de unde o stiti ? Exista undeva un comunicat ca va fi o D112 noua dar nu scrie ca nu se declara in luna curenta somajul tehnic. (daca cineva este toata luna in somaj nu va mai apare la CAS si CASS).



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2020 - 07:08 PM

Ordonanța de urgență nr. 30/2020 pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum și pentru stabilirea unor măsuri în domeniul protecției sociale în contextul situației epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2
Text publicat în M.Of. al României; În vigoare de la 21 martie 2020
Art. XI. -
(7) Termenul de plată și declarare a obligațiilor fiscale prevăzute conform alin. (5) este data de 25, inclusiv, a lunii următoare celei în care se face plata din bugetul asigurărilor de șomaj.

Exista un comunicat al ANAF...cred ca a fost amintit si aici, in forum, dar daca ai fi cautat putin...
https://static.anaf....at_24042020.pdf
Madalina



#5 marvelfunk

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 October 2021 - 06:18 AM

Vezi postareamadalinab, la 06 May 2020 - 07:08 PM, a spus:

Ordonanța de urgență nr. 30/2020 pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum și pentru stabilirea unor măsuri în domeniul protecției sociale în contextul situației epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2
Text publicat în M.Of. al României; În vigoare de la 21 martie 2020
Art. XI. -
(7) Termenul de plată și declarare a obligațiilor fiscale prevăzute conform alin. (5) este data de 25, inclusiv, a lunii următoare celei în care se face plata din bugetul asigurărilor de șomaj.

Exista un comunicat al ANAF...cred ca a fost amintit si aici, in forum, dar daca ai fi cautat putin...
https://static.anaf....at_24042020.pdf friday night funkin
Multumesc mult !!!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL