Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia unica PFA - topic 2020 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia unica PFA - topic 2020

15 replies to this topic

#1 Claudiun

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 03 June 2020 - 07:40 PM

Buna ziua!as vrea sa stiu daca pe perioada covid19 la un PFA cu norma de venit CAEN9602 coafura,fiind inchis obligatoriu de guvern prin ordonanta militara,cum depun declaratia unica avand inchis 2 luni impotriva vointei mele.logic nu ar trebui sa platesc norma pentru cele 2 luni.in plus as beneficia conform legii si de 15% reducere la norma de venit pentru ca functionez in spatiu inchiriat.mai mult,ANPIS. ne-a dat niste bani pe aceste luni ,bani impozabili.acuma nu stie nimeni cu calculam,sau cum cumulam sau cum ajustam norma cu toate celelalte.va rog un raspuns daca stiti cumva pentru ca pe toata lumea pe care am intrebat,nu am primit nici un raspuns concret,desi am intrebat si la ANAF sau contabili,nimeni nu se pricepe la norme de venit si nici la aplicarea lor.timpul trece si declaratia unica trebuie depusa,multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de Claudiun: 03 June 2020 - 07:42 PM




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2020 - 09:41 PM

Important este sa ai pt. 2019 depus corect (cu initiala sau rectiicativa daca este necesar).
Pe 2020 faci doar estimarea, asa ca nu este important ce completezi acolo, poti rectifica oricand.

Doar ca declaratia noua inca nu a aparut (cu bonificatiile pentru 2019)!




#3 Claudiun

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 04 June 2020 - 05:12 AM

Nu am treaba cu 2019.pentru 2019 am depus anul trecut.la norma de venit se depune pe anul in curs pentru ca statul iti impune o norma fixa anual,deci sti din start ce suma ai de platit.doar ca anul acesta te-a obligat sa stai pe tusa 2 luni.in aceste 2 luni nu ar trebui sa am norma.in schimb am primit ajutorul de la ANPIS care e impozabil si care are alta formula de calcul a taxelor.daca declar ceva diferit in declaratia unica,decat ar fi fost in mod normal,nu am cum sa fac dovada ,decat verbal pentru ce am facut,intrucat nu exista vreun formular explicativ pentru rectificarea pe care o fac.norma de venit nu tine contabilitate.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2020 - 09:31 AM

Inclusiv pt. norma de venit pot sa apara modificari/rectificari.
La inceput de an se depune declaratie cu perioada/suma estimata, nu inseamna ca asa trebuie sa ramana!
Iar termenul de plata/definitivare este in 2021.

De aceea ti-am spus ca poti depune cu ce perioade/sume vrei tu (estimezi tu adica), apoi daca ai modificari vei depune rectificativa.

Declaratia (estimativa) pentru 2020 nu produce efecte (dpdv fiscal) decat dupa termenul de anul viitor.
Singura sectiune care conteaza de acolo este cea referitoare la sanatate!



#5 Claudiun

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 04 June 2020 - 11:05 AM

Atunci cat sa trec la sanatate?10 luni sau 12 luni,avand in vedere ca trebuie sa platesc la un moment dat sanatate si din banii primiti ajutor.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2020 - 12:16 PM

Gabi are dreptate, poti sa ai toata increderea in ce-ti spune fiindca mereu stie f. bine ce vorbeste (scrie :biggrin: ), eu n-o sa fac decat sa reiau mai babeste ce deja ti-a zis.

Deci, nu prea conteaza ce estimare faci acum, suma poate si aproape sigur va fi modificata (pana) in 2021 cand definitivezi venitul pe 2020 fiindca anul asta e bramburit rau. Parerea mea este ca pt 2020 se va ajusta norma de venit prin diminuarea sumei anuale cu cele 2 luni aferente starii de urgenta - asa ar fi normal, dar in RO nu te poti baza pe normalitatea legiuitorului, plus ca diminuarea normelor de venit poate influenta negativ realizarea plafonului anual pe baza caruia se declara si plateste integral (nu redus) CAS si CASS, iar asta ar putea duce la pierderi de sume la bugetul asigurarilor sociale de stat. Eu totusi cred ca niste clarificari si ajustari de legislatie se vor produce punctual.

Iata ce spune legea acum, pt perioada de suspendare a activitatii, cf art 174 alin 12-14 din Legea 227/2015 privind Codul fiscal;

,,(12) Persoanele fizice prevazute la art. 170 alin. (1) care in cursul anului fiscal intra in suspendare temporara a activitatii potrivit legislatiei in materie, precum si cele care isi inceteaza activitatea depun la organul fiscal competent, in termen de 30 de zile de la data la care a intervenit evenimentul, declaratia prevazuta la alin. (3) si isi recalculeaza contributia datorata si declarata pentru anul in curs.
(13) Recalcularea contributiei se efectueaza, astfel:
a) modificarea plafonului anual prevazut la art. 170 alin. (2) corespunzator numarului de luni de activitate;
b) rectificarea bazei anuale de calcul raportata la numarul lunilor de activitate;
c) incadrarea venitului net realizat pe perioada de activitate in plafonul prevazut la art. 170 alin. (2) recalculat potrivit lit. a);
d) determinarea contributiei datorate, recalculata prin aplicarea cotei prevazuta la art. 156 asupra bazei de calcul determinata la lit. b).
(14) In situatia in care venitul net realizat corespunzator lunilor de activitate este mai mic decat plafonul determinat la alin. (13) lit. a) nu se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate’’.


Cf. prevederilor legale actuale (carora trebuie sa te subordonezi deocamdata), se poate aplica articolul de lege de mai sus, pt suspendarea activitatii - asimilandu-i intreruperea fortata a activitatii, desigur fara declararea aceea in termen de 30 zile de la producerea evenimentului, suspendarea/incetarea fiind ca efect al legii - aici zic ca trebuie sa intervina legiuitorul cu precizari exprese care sa elimine obligativitatea depunerii declaratiei si a carei lipsa duce, in mod clasic, la imposibilitatea de a aplica reducerea cu pricina. Culmea e ca inca te-ai incadra in cele 30 zile, pana pe 13 iunie inclusiv, deci probabil ca ai putea sa depui declaratia daca ai vrea, trebuie vazut la Fisc daca o primesc.

Cum si aceasta contributie este susceptibila corectiilor cu ocazia definitivarii veniturilor in DU pe 2021 si oricum are termen de plata 31.03.2021 (pana atunci cine stie ce mai apare), eu iti propun sa aplici prevederile de mai sus privind ajunstarea normei anuale si a plafonului. E o chestiune exclusiv de forma fiindca in fond nu prea conteaza in acest moment - din motivele aratate deja, tu fiind asigurat oricum pt tot anul, chiar si cu valoarea asigurarii redusa la jumatate - in cazul in care venitul anual intra sub plafon, dar optezi pt plata CASS redusa, reducerea fiind doar o facilitate la plata si nu o diminuare a lunilor de asigurare. Poti sa nu te asiguri deloc daca ai venituri sub plafon, dar nici asigurare nu mai ai, adica nici medic de familie. Deci, important este ce suma treci la norma de venit cumulata ESTIMATA, suma pe care sa o poti sustine macar pe baza realitatii efective. Chiar daca treci norma intreaga pe 12 luni si declari CASS ca suma integrala, tot nu trebuie sa o platesti anul asta si o poti rectifica + plati redus la anul daca legislatia ti-o va permite si nu vad de ce nu s-ar putea cata vreme norma de venit redusa ar intra sub plafon atunci.

Eu asa vad lucrurile si asa as face daca vreau sa merg pe o logica sustenabila a lucrurilor, dincolo de ce-mi spune legea in acest moment, fiindca deocamdata nu exista nici prevederi legale lamuritoare, nici bonificatii pt plata cu anticipatie a contributiilor aferente lui 2020 (repet, cu termen limita de plata in martie 2021), ci numai pt impozitul si contributiile aferente lui 2019 - cu termen de plata in acest an. Deci, poti sa estimezi cum vrei tu, asa ti-a spus si Gabita ... Fiscul nu-si bate capul cu estimarile decat atunci cand baga bonificatii pt platile anticipate, dar pt darile aferente acestui an nu cred sa apara bonificatii mai devreme de toamna sau chiar spre sfarsitul anului. Mai vedem atunci cum stau lucrurile ...

:smile:



#7 Claudiun

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 04 June 2020 - 05:26 PM

Multumesc de raspuns,insa nu am inteles ce e cu terenul de 13 iunie.daca puteti explica mai bine,va rog



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2020 - 09:19 AM

Pe perioada starii de urgenta, toate termenele se suspenda - juridic vorbind. Prin urmare, se suspenda si cel pt depunerea declaratiei la 30 zile de la producerea evenimentului. Dupa incetarea starii de urgenta incep sa curga din nou termenele, astfel ca din 15 mai pana in 13 iunie (30 zile) se poate depune actul respectiv, DACA Adm. Fin. il primeste, adica judeca lucrurile ca mine, insa am ceva indoieli, deci trebuie verificat.
Normal ar fi sa nu mai trebuiasca aceasta decl., situatia fiind una fortata prin lege, dar eu nu am vazut referiri exprese la acest subiect prin prevederi legale emise dupa data instituirii starii de urgenta, Probabil ca certificatul acela pt situatii de urgenta va fi baza pt acordarea ajustariilor de venit si plafoane, in locul declaratiei - imi dau eu cu presupusul ...

Tot ce iti spun p-aici sunt analogiile mele bazate pe cata stiinta de lege am in acest moment si cat ma duce capul acum. Totul e cam incert si necesita clarificari din partea statului. Oricum, daca mergi pe varianta aplicarii articolelor pe care ti le-am dat, ai o baza certa si justificabila pt ajustarile de norma si de plafon la cele 10 luni de activitate estimata, dar repet, e doar o estimare si atat. Pana cand ea va conta (adica la bonificatii pt plata anticipata) mai e ceva vreme si lucrurile se pot schimba, lamuri.



#9 Claudiun

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 05 June 2020 - 04:35 PM

Imi cer scuze dar eu am citit ca termenul de depunere a DU e pana la 30 iunie.ori nu inteleg eu despre ce vorbiti.



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 June 2020 - 05:41 PM

Ti-a explicat cum este cu suspendarea activitatii, care teoretic trebuie declarata in 30 de zile.
Avand in vedere ca s-au prorogat toate termenele (termenele reintra in normal la 30 de zile de la incetarea starii de urgenta, adica la 13 iunie)., te-ai incadra inca in termen pentru declararea suspendarii.
Tu ai avut activitatea suspendata, asa ca (teoretic) ar fi trebuit sa declari aceasta suspendare.

30 iunie este termenul de depunere a decl.unice ... este alta poveste.



#11 Claudiun

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 06 June 2020 - 09:00 AM

Super!multumesc frumos de sfaturi!intrucat nu am mai suspendat niciodata activitatea,stiti cumva ce acte trebuie sa iau cu mine cand merg la ANAF?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2020 - 01:56 PM

Suspendarea pt stare de urgenta este o situatie speciala, trebuie sa intrebi la Adm. Fin. de care apartii cu PFA. Nimeni nu s-a mai confrutat cu o astfel de situatie, deci n-avem ce sa-ti spunem cert legat de asta. Banuiesc ca fiind vorba de o stare fortata prin lege, actele vor fi putine fiindca nu prea ai ce dovedi de la tine.

Du-te la Fisc sau intreaba la tel, e cel mai bine. Ca sa fii sigur, fa un drum pana acolo, ca nu-i asa mare lucru ... o discutie fata in fata cred ca te va ajuta mai mult. Mai exista si posibilitatea de a suna la Asistenta contribuabil ANAF, tel. 031.403.91.60, cred ca si ei iti pot da un raspuns mai avizat.

Uite lista de tel., pe judete (daca nu esti din Bucuresti), aici : https://www.anaf.ro/...nitati_fiscale/



#13 Claudiun

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 21 June 2020 - 04:59 PM

Buna!
Am completat pdf-ul inteligent,l-am validat,l-am depus,am primit recipisa cu nu exista erori de validare,si am primit si un pdf depunere.trebuie sa fac ceva cu acesta?



#14 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2020 - 12:20 AM

@Claudiu,
Poti sa-l compari cu ce ai depus, doar asa, ca sa vezi daca e totul ok.
Oficial nu trebuie sa faci nimic cu el.
Dan



#15 kissily

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 22 June 2020 - 03:53 PM

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema, la Asistenta Contribuabili persoane fizice nu a raspuns nimeni, am sunat din 15 in 15 min toata ziua:

Sunt persoana fizica care am incasat dividende mai mari decat 12 sal min in 2019. Deci datorez CASS 2496 LEI, in DU imi apare de plata 2246 (depun prin SPV si platesc pana in 30.06). Am depus declaratia unica prin SPV si cand intru pe ghiseul.ro sa fac plata apare de plata 2496 - suma fara bonificatie dedusa.

Intrebarea mea este cat trebuie sa platesc fara sa am probleme si sa beneficiez de "bonificatie"?

Multumesc frumos!



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2020 - 10:41 AM

Trebuie sa platesti doar 2.246, adica fara bonificatie. :smile: Programul de la Ghiseul.ro este cu suma completa fiindca bonificatia nu se aplica automat, trebuie indeplinite conditiile pe care acesta nu le poate verifica.

Cf OUG 69/2020, art. II, (3)Bonificația se determină de contribuabil și se evidențiază în mod distinct în declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoane fizice, sub rezerva verificării ulterioare. Obligațiile fiscale de plată se determină prin diminuarea obligațiilor fiscale datorate cu valoarea bonificației.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL