Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura catre pfa gresita - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura catre pfa gresita

1 reply to this topic

#1 adrian liviu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 June 2020 - 01:30 PM

Buna ziua,

sunt un PFA (norma de venit), neplatitor de TVA, dar am un cod special de TVA ptr prestari de servicii intracomunitare (lucrez cu Anglia).

Pentru a-mi depunde D390, am angajat un contabil. Totul a fost ok, mi-a depus declaratia D390 ptr fiecare factura emisa de mine catre firma din UE.

Pentru acest serviciu, contabilul (un SRL) mi-a trimis o factura FARA TVA (100 ron), in care zice: Furnizorul este scutit de TVA fara drept de deducere cf art 310 alin 1 din Codul Fiscal.

Am platit factura prin transfer cont bancar personal (nu am cont bancar pe numele PFA).

Problema care o am, este ca pe factura la datele cumparatorului (adica al PFA-ului meu) a trecut CODUL SPECIAL DE TVA PTR PRESATRI INTRACOMUNITARE, in loc de CUI pfa-lui meu.

I-am spus de greseala, a zis ca nu e nici o problema, si ca o modifice factura sa contina CUI pfa-lui meu.

1) Este vreo problema daca factura ar ramane cu CODUL SPECIAL DE TVA INTRACOMUNITAR)?
Ar trebuie sa depun ceva declaratie la ANAF?

2) Daca imi va corecta factura, sa contina CUI meu, trebuie sa depun ceva declaratia la ANAF, legata de TVA?
sau nu trebuie sa fac nimic?

Mentionez ca fiind neplatitor de TVA, nu deduc nici o cheltuiala.

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2020 - 02:20 PM

Buna,

Nu-ti mai face atatea griji, respira normal .... :biggrin: Glumesc, nu te supara ! Mi-ai adus aminte de mine la inceput de meserie, cand pt orice mica eroare imi statea inima pana o corectam. Ce vremuri ... de mult apuse ...

Sa corecteze factura punand CUI-ul PFA asa cum cere legea si gata.
Nu ai absolut nimic de facut la ANAF pt aceasta eroare care poate fi corectata f usor.
Cheltuiala o deduci, de ce sa n-o deduci, ca doar e in interesul PFA, deci e deductibila.
Nefiind platitor de TVA in RO, nu deduci TVA din facturile furnizorilor din RO, ci o incluzi in cheltuiala (= suma totala facturata) care e mereu deductibila daca e facuta in scopul desfasurarii activitatii PFA.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL