Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Vreau sa re-deschid firma mea, am nevoie de cateva informatii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Vreau sa re-deschid firma mea, am nevoie de cateva informatii


1 reply to this topic

#1 LeonardBalaban

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 June 2020 - 08:36 AM

Buna ziua,

Am o firma SRL-D creata in 2015, nu am facut nimic pe ea, am deschis-o si am lasat-o asa. Nu am depus niciodata declaratii fiscale la ANAF, acum am nevoie de ea si vreau sa o re-deschid.
Din cate stiu ea dupa 3 ani se transforma in SRL.

Intrebarile mele sunt:
Ce trebuie sa fac sa o re-deschid?
Cu cine trebuie sa vorbesc prima data, cu un contabil sau sa merg la anaf?
O sa primesc amenda pentru ca nu am depus declaratiile fiscale?

Multumesc, si rog un moderator daca am gresit categoria sa mute acest topic in categoria corecta.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2020 - 12:20 PM

Buna, :smile:

Daca nu ai "miscat" nimic in cei 5 ani, ANAF te-a declarat inactiv.
Pentru a fi reactivat, un contribuabil declarat inactiv trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii, cf. art.92 alin.(5) Cod de procedura fiscala:
a) sa isi indeplineasca toate obligatiile declarative prevazute de lege;
b) sa nu inregistreze obligatii fiscale restante.

De asemenea, se impune ca firma ta sa nu aiba inscrisa la Registrul Comertului inactivitate temporara, durata societatii sa nu fie expirata, durata detinerii spatiului cu destinatia de sediu social sa nu fie expirata.

Depune la Admin. Fin. de care apartii cu firma, toate declaratiile prevazute de lege aferente ultimilor 5 ani (pe zero) + declaratiile de inactivitate in locul bilanturilor.
Apoi solicita reactivarea prin depunerea unei cereri la organul fiscal central in a carui evidenta fiscala este inregistrata, care iti va emite decizie de reactivare. Aceasta produce efecte fata de terti din ziua urmatoare datei inscrierii sale in Registrul contribuabilor reactivati.
Inscrierea in Registrul contribuabililor reactivati se va face de catre organul fiscal central emitent, dupa comunicarea deciziei de reactivare, in termen de cel mult 5 zile de la data comunicarii. Registrul este public si se afiseaza pe site-ul ANAF.

Daca nu vrei sa faci vreo boacana din nestiinta, cere asistenta la Admin. Financiara, biroul de asistenta contribuabil. Sunt obligati sa ti-o acorde oricat de mult ai nevoie in acest caz. Sa ai la tine posibilitatea de a lua ceva notite (telefon, tableta, sau pix si hartie). Imbraca-te frumos, dichiseste-te fiindca fetelor le plac baietii care sunt ingrijiti si arata bine, devin mai amabile - am constatat personal aspectul. Deh, vorba lui Caragiale, "naturelul" doamnelor devine mai "simtitor" la frumos ... :biggrin2: Ca si cel al domnilor atunci cand interactioneaza cu o femeie aranjata.
Apoi, daca crezi ca mai este necesar, vb cu un contabil sau un jurist specializat in asa ceva, care sa iti faca toate actele si sa alerge in locul tau.

Succes !







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL