Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Corectare eroare DU pentru cedarea folosintei bunurilor in 2019, sistem forfetar, chirie in lei, sub plafonul CASS. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Corectare eroare DU pentru cedarea folosintei bunurilor in 2019, sistem forfetar, chirie in lei, sub plafonul CASS.

1 reply to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 19 June 2020 - 03:45 PM

Preluat de pe pag de Facebook a ANAF

Am sunat la ANAF, dupa 3 incercari si o asteptare relativ scurta, am reusit sa vorbesc. despre eroarea pe care o primeam. Declaratia de rectificare (cei 10%) era depusa pentru cedarea folosintei bunurilor in 2019, sistem forfetar, chirie in lei, sub plafonul CASS.
ERORI:
E: oblig_realizat (1)
eroare regula: R_NO_DATA_CAS_DATORAT: Nu exista declaratie depusa cu CAS_DATORAT!


Solutie :
1. Descarcati formularul din 10.06 de pe ANAF.ro;
2. La completare bifati paragraful "Declarație pentru aplicarea bonificației în cazul contribuabililor care obțin venituri anuale pentru care există obligația completării și depunerii numai a declarației prevăzută la art.120 din Codul fiscal";
3. Incarcati. Nu o sa mai dea eroare.




#2 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 19 June 2020 - 04:07 PM

Am si eu aceasta situatie, cedarea folosintei, cote forfetare, chirie in lei, venit sub plafon si la fel am primit raspuns de la ANAF, sa bifez bonificatie cu art.120.Venitul net realizat in 2019 unde trebuie sa apara, la I.5.1. sau la I.5.2., la mine apare la ambele si nu e corect. Multumesc






2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL