Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Preț vânzare diferit NIR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Preț vânzare diferit NIR

5 replies to this topic

#1 ligia09

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 July 2020 - 02:53 PM

Bună. Am o factura de întrare marfa cu produsul undite 27 buc. Problema e ca aceste undite sunt de diferite mărimi deci și preturi de vânzare diferit. Prețul de achiziție e același la toate cele 27 de buc. Nu știu se poate face NIR pe acest produs a având același preț de achiziție dar preturi de vânzare diferit. Am un SRL neplătitor de tva și gestiune global valorică



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2020 - 04:08 PM

Da, se poate incarca gestiunea separat cu fiecare tip de undita.
Pe acelasi NIR (acelasi furnizor) completezi cate un rand pt fiecare sortiment, pretul de intrare va fi acelasi, dar adaosul comercial va fi diferit, deci pretul final va fi diferit. Astfel, vei avea valoarea totala a marfii si cantitatea pe sortimente pt verificarea cu factura de intrare. :smile:

Daca ti-e mai usor, poti face cate un NIR pt fiecare gen de undita, cu adaosul specific. Nu e obligatoriu sa fie un singur NIR cu toate produsele pe el. Cum ti-e tie mai confortabil, mai usor de urmarit.

Atentie : Metoda global-valorica te scapa de tinerea fiselor de magazie, dar este bine de stiut ca organele de control cer sa pastrezi in unitate cel putin copii dupa NIR-urile întocmite pentru toate produsele existente in stoc. Totodata, daca aplici aceasta metoda, va trebui sa te asiguri ca preturile de vanzare mentionate in NIR-uri coincid cu cele existente pe raft (afisate) sau ca poti demonstra modificarile cu procesele verbale de schimbare de pret.




#3 ligia09

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 July 2020 - 07:50 AM

Mulțumesc frumos ptr ajutor.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2020 - 10:16 AM

Cu drag si alta data ! :smile:



#5 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 08 July 2020 - 11:04 AM

Undițele au o VALOARE DE ÎNTREBUINȚARE determinată de funcționalitatea lor. Dacă sunt de mărimi diferite și dacă astfe ar trebui să aibă prețuri de vânzare diferite la această întrebare îți poate răspunde doar un "profesionist-împătimat" în ale pescuitului. Principala chestiune este: Are balta pește? Adicătelea există cerere pentru aceste UNDIȚE, pe care înțeleg, nu le diferențiază decât lungimea? Poate că un pescar mai scund se bucură de o undiță mai lungăm și vițăversa, cel mai lung are nevoie de una mai scută....



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2020 - 12:35 PM

Teoria unditei, Mircea ! :biggrin2:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL