Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
anulare factura de corectie dupa RIF, proces castigat in instanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

anulare factura de corectie dupa RIF, proces castigat in instanta

3 replies to this topic

#1 petcum

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 October 2020 - 10:39 AM

Buna ziua, Am urmatoarea situatie: in anul 2016 am facut obiectul unei inspectii fiscale pe persoana fizica. In urma acestuia s-a stabilit ca am depasit plafon de scutire de TVA (pentru o tranzactie imobiliara), m-au inregistrat din oficiu ca platitor de TVA, s-a emis dezia de plata TVA si accesorii. In urma inspectie am emis o factura de corectie dupa RIF catre o societate inregistrata in scopuri de TVA, pe care am si incasat-o.
Am deschis proces in instanta, iar in 30.09.2020 am castigat procesul prin sentinta definitiva prin care se anuleaza decizia de impunere.
ce considerati ca ar trebui sa fac? Sa stornez factura de corectie in luna septembrie ? unde sa o inregistrez in decontul ? Va multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2020 - 08:55 AM

Da, stornezi in sept. 2020, iar in decont o treci la regularizari cu minus, in caseta unde ai pus-o cand ai emis-o, ca sa intre in aceeasi categorie in care ai incarcat-o initial.

Felicitari pentru reusita ! :smile:




#3 petcum

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 October 2020 - 07:33 AM

Multumesc frumos.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2020 - 01:50 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL