Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Persoana fizica cu venituri primite de la Google Play - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Persoana fizica cu venituri primite de la Google Play


9 replies to this topic

#1 Galexe91

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 22 October 2020 - 05:53 PM

Buna seara si multumesc anticipat tuturor celor care-si vor face timp sa-mi raspunda.

Ma aflu intr-o situatie confuza, deoarece ANAF si contabilii pe care i-am contactat mi-au dat raspunsuri diferite.
Se da urmatoarea speta: am dezvoltat o aplicatie, distribuita de Google prin Google Play (cu sediul in Irlanda). Venitul anual este sub plafonul de 12 salarii minime brute.
Vreau sa incep sa declar si sa platesc contributiile catre ANAF insa nu stiu cum sa procedez. Am primit urmatoarele raspunsuri:

Contabil 1: m-a sfatuit sa completez declaratia unica, el incadrand veniturile mele la drepturi de proprietate intelectuala. Practic, in acceptiunea lui eu nu prestez niciun serviciu si nu am nevoie de PFA sau S.R.L.

Contabil 2: m-a sfatuit sa-mi infiintez un PFA sau un S.R.L. deoarece veniturile mele sunt din prestarea de servicii.

ANAF: m-a sfatuit sa completez declaratia unica, incadrandu-ma la venituri realizate din strainatate nefiind nevoie de PFA sau S.R.L.

Intrebarea mea este urmatoarea: in ce categorie sunt incluse veniturile pe care eu le primesc lunar de la Google Play?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 23 October 2020 - 03:22 PM

Asa cum prezinti datele problemei, ANAF ti-a raspuns f. bine, veniturile tale sunt unele din strainatate si din drepturi de proprietate intelectuala - contabilul 1 a avut dreptate de asemenea. Nu iti trebuie PFA sau SRL, le declari ca persoana fizica, prin declaratia unica si platesti impozit in Romania daca indeplinesti cumulativ urmatoarele 2 conditii in legatura cu activitatea ta, cf Cod fiscal :
  • Centrul intereselor tale vitale sa fie amplasat pe teritoriul Romaniei (averea, familia, copiii);
  • Esti prezent in RO pentru o perioada sau mai multe perioade care depasesc in total 183 de zile, pe parcursul oricarui interval de 12 luni consecutive, care se incheie in anul calendaristic vizat.
Tot cf Cod fiscal :
ART. 71 - Definirea veniturilor din România din drepturi de proprietate intelectuală
Veniturile din drepturi de proprietate intelectuală sunt considerate ca fiind obținute din România, numai dacă sunt primite de la un plătitor de venit din România sau de la un nerezident prin intermediul unui sediu permanent al acestuia stabilit în România.

Prin urmare, ANAF te-a indrumat f bine.
Si contabilul 1 ti-a indicat corect natura veniturilor.
Contabilul 2 a dat-o-n bara ... deci evita-l pana se mai documenteaza ! Ar fi avut dreptate daca ai fi dezvoltat aplicatia la cerere, eventual printr-un contract cu clientul, dar si atunci era discutabil in functie de alte conditii contractuale si de dezvoltare ulterioara a aplicatiei.

Fiscalitatea in Ro este stufoasa si complicata, cateodata o mai dam in bara si unii cu multa experienta, sa stii ...




#3 Galexe91

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 27 October 2020 - 02:57 PM

Multumesc frumos pentru raspuns!
As mai avea trei puncte neclare.

1.
Contabilul nr. 2 mi-a mai raspuns si urmatoarele:

Citeaza

[...] daca este vorba despre drepturi de autor, impozitul se calculează prin deducerea cotei forfetare de 40% din venitul brut incasat, adica calculati impozit de 10% din venit * 60%
Este acest lucru valabil si pentru veniturile obtinute din strainatate?

Observ in Declaratia Unica se deduce automat acest 40% atunci cand bifez "impozit pentru venituri realizate in Romania" apoi ca sursa de venit - "venit din drepturi de proprietate intelectuala".
Acest lucru nu se intampla automat atunci cand bifez "impozit pentru venituri din strainatate", apoi sursa de venit - "venit din drepturi de proprietate intelectuala"; bineinteles, pot modifca manual dar nu stiu daca este corect.

2. Veniturile sunt in euro. Este corect sa calculez venitul in RON folosind cursul de schimb BNR de la data la care am primit plata in fiecare luna?

3. In cazul in care in viitor aceste (venituri / an) ar depasi plafonul de 12 salarii minime brute, trebuie platit si CAS&CASS pe langa impozititul pe venit, corect?

O zi buna!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 October 2020 - 03:41 PM

1. Da !

Cod fiscal
ART. 130 - Venituri obținute din străinătate
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 59 alin. (1) lit. a) și cele care îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 59 alin. (2) datorează impozit pentru veniturile obținute din străinătate. Norme metodologice
(2) Veniturile realizate din străinătate se supun impozitării prin aplicarea cotelor de impozit asupra bazei de calcul determinate după regulile proprii fiecărei categorii de venit, în funcție de natura acestuia.
(3) Pentru veniturile obținute din străinătate de natura celor obținute din România și neimpozabile/scutite în conformitate cu prevederile prezentului titlu se aplică același tratament fiscal ca și pentru cele obținute din România.
(4) Contribuabilii care obțin venituri din străinătate conform alin. (1) au obligația să le declare în declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului, precum și să efectueze calculul și plata impozitului datorat, în cadrul aceluiași termen, cu luarea în considerare a metodei de evitare a dublei impuneri, prevăzută de convenția de evitare a dublei impuneri.

2. da !

Cod fiscal
CAPITOLUL IV - Reguli de aplicare generală
ART. 9 - Moneda de plată și de calcul al impozitelor și taxelor

(1) Impozitele, taxele și contribuțiile sociale obligatorii se plătesc în moneda națională a României.
(2) Sumele înscrise pe o declarație fiscală se exprimă în moneda națională a României.
(3) Sumele exprimate într-o monedă străină se convertesc în moneda națională a României, după cum urmează:
a) În cazul unei persoane care desfășoară o activitate într-un stat străin și își ține contabilitatea acestei activități în moneda statului străin, profitul impozabil sau venitul net din activități independente și impozitul plătit statului străin se convertesc în moneda națională a României prin utilizarea unei medii a cursurilor de schimb valutar pentru perioada căreia îi este aferent profitul impozabil sau venitul net;
b) În oricare alt caz, sumele se convertesc în moneda națională a României prin utilizarea cursului de schimb valutar la data la care se primesc sau se plătesc sumele respective ori la altă dată prevăzută expres în prezentul cod.
(4) În înțelesul prevederilor alin. (3), cursul de schimb valutar, folosit pentru a converti în moneda națională a României sumele exprimate în moneda străină, este cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României valabil pentru datele respective, exceptând cazurile prevăzute expres în prezentul cod.

3. Da !

______________________________________________________

Angajeaza-ti contabil !



#5 Galexe91

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 27 October 2020 - 05:53 PM

Nu e cazul de evitare a dublei impuneri pentru ca Google nu plateste nici un impozit pentru mine deci acolo nu bifez nimic.

Ok dar dupa cum ziceam, in Declaratia Unica exista o neconcordanta intre sectiunile
I.1.1.Date privind impozitul pe veniturile realizate din România, impuse în sistem real/pe baza cotelor forfetare de cheltuieli
si
I.2.Date privind impozitul pe veniturile realizate din străinătate

In ambele sectiuni exista Categoria de venit: Drepturi de proprietate intelectuala dar doar la primul avem:
I.1.1.A.2.Determinarea venitului net unde pot bifa Cote forfetare de cheltuieli.

Pentru venituri realizate din strainatate, sa inteleg ca este in regula sa calculez manual 40% din venit si sa-l completez la Cheltuieli deductibile chiar daca nu exista aceasta sectiune de cote forfetare de cheltuieli?
Edit: In cazul in care raspunsul este in continuare afirmativ, trebuie sa demonstrez cumva aceste "cheltuieli deductibile"?

Multumesc!

Edited by Otilia Alupei, 28 October 2020 - 12:23 PM.
eliminare citat inutil.




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 October 2020 - 12:19 PM

E in regula sa treci manual suma, probabil serviciul IT din MFP nu a considerat de cuviinta (pacat !) sa mai adauge inca un modul pt cota forfetara aferenta veniturilor din proprietate intelectuala obtinute si din strainatate avand in vedere ca impozitul se calculeaza dupa regulile proprii fiecarui venit ca si cum ar fi fost obtinut in RO - deci si cu cota forfetara.

Regulile proprii spun ca :
ART. 72 - Stabilirea impozitului pentru veniturile din drepturi de proprietate intelectuală plătite de persoane juridice sau alte entități care au obligația de a conduce evidență contabilă
(1) Contribuabilii care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală datorează impozit pe venit, impozitul fiind final. Norme metodologice
(2) Venitul net din drepturile de proprietate intelectuală, inclusiv din crearea unor lucrări de artă monumentală, se determină de către plătitorii venitului, persoane juridice sau alte entități care au obligația de a conduce evidență contabilă, prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei forfetare de 40% asupra venitului brut.
________________________________________________________________

Asa ca nu trebuie sa dovedesti nimic fiindca e prin lege deducerea de 40%.
La tine nu-ti calculeaza impozitul cel care iti plateste venitul, deci il calculezi tu prin decl. unica.



#7 Galexe91

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 24 January 2021 - 01:52 PM

Revin cu inca doua intrebari pentru situatia de mai sus:
1. Este obligatoriu sa depun DU pentru venituri estimate ce nu s-au concretizat inca sau e suficient sa declar o singura data anual pentru veniturile din anul precedent?
2. N-am mentionat mai sus dar eu sunt si angajat deci se ocupa angajatorul de plata CAS/CASS pentru mine. Acum ca am depasit acel plafon pe anul 2020 cu venituri din strainatate, trebuie sa platesc CAS/CASS chiar daca sunt angajat?

E o mare taina sa iti platesti datoriile la stat :biggrin:.
Mi se pare foarte netransparent procesul si e un mare efort sa pricepi ce ai de facut. Ma intreb cat de mult afecteaza colectarea acest sistem care te descurajeaza mai mult.

Legat de 1), am presupus ca nu e valabil si pentru veniturile obtinute din strainatate pentru ca DU(dclUnica_2020_24082020.pdf) nu contine o astfel de sectiune la Capitolul II ci doar urmatoarele:
- Sectiunea II.1 Date privind impozitul pe veniturile estimate din România
- Sectiunea II.2 Date privind contribuția de asigurări sociale(CAS) și contribuția de asigurări sociale de sănătate estimate(CASS)
- Sectiunea II.3 Sumar
Acelasi lucru e valabil si in DU pentru 2020 (dclUnica_2021_15012021.pdf).

Avea sens sa completez II.2 fara II.1?

Ce optiuni am la momentul acesta? DU pentru 2019 am depus-o tarziu in octombrie 2020 fara vreo estimare pe 2020.
Acum ma pregateam sa imi platesc datoriile pentru 2020 dar la fel, nu mi-e clar unde ar trebui sa imi completez estimarea pentru 2021.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 03 February 2021 - 03:17 PM

https://static.anaf....21_01022021.pdf



#9 Galexe91

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 13 February 2021 - 11:02 AM

Am intrebat si la ANAF daca sunt obligat sa declar veniturile estimate si am primit urmatorul raspuns:

Citeaza

Contribuabilii persoane fizice care realizeaza individual sau intr-o forma de asociere, venituri/pierderi din strainatate au obligatia sa declare veniturile si sa plateasca impozit pe venit si contributii sociale obligatorii prin completarea si depunerea DU privind impozitul pe venit si contributiile sociale.

Obligatia declararii veniturilor realizate din strainatate prin depunerea DU revine si persoanelor fizice rezidente romane, cu domiciliul in Romania pentru veniturile din valorificarea drepturilor de proprietate intelectuala.

Persoanele care au realizat venituri din mai multe surse sau categorii de venit pentru care exista obligatia depunderii declaratiei unice vor completa cate o sectiune pentru fiecare categorie si sursa de venit, atat pentru veniturile realizate, cat si pentru veniturile estimate(respective sectiunile referitoare la datele privind impozitul pe veniturile realizate, pe surse si categorii de venit din Romania sau din strainatate si/sau date privind impozitul pe veniturile estimate, pe surse si categorii de venit), utilizand, daca este cazul, si "Anexa nr. ... la formularul 212 Declaratia unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice", care se ataseaza la DU.
Persoanele fizice care utilizeaza programul de asistenta pentru completarea si editarea declaratiei unice nu completeaza "Anexa nr. ... la formularul 212 Declaratie unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice".

Astfel, pentru declararea veniturilor din drepturi de proprietate obtinute din strainatate, veti completa doar sectiunea referitoare la veniturile realizate, prevazute la Capitolul I "Data privind impozitul pe veniturile realizate si contributiile sociale datorate pentru anul 2020", respectiv veti completa Sectiunea a 2-a "Date privind impozitul pe veniturile realizate din strainatate", precum si Sectiunea a 3-a "Date privind contributia de asigurari sociale si contributia de asigurari sociale de sanatate datorate".

Am intrebat si daca sunt obligat sa platesc CAS/CASS daca sunt salariat si am primit urmatorul raspuns:

Citeaza

Referitor la contributiile datorate pentru veniturile obtinute din drepturi de proprietate intelectuala din Romania si din afara Romaniei cu respectarea legislatiei europene aplicabile in domeniul securitatii sociale, precum si a acordurilor privind sistemele de securitate sociala la care Romania este parte, pentru care exista obligatia declararii in Romania sunt incidente urmatoarele prevederi legale:
- pentru contributia asigurarilor sociale (CAS), art 137, alin. (1) lit. b1) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare. De asemenea art. 150, alin (2) din acelasi act normativ, prevede exceptii specifice privind veniturile prevazute la art.137 alin. (1) b1) si anume, persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii si asimilate salariilor nu datoreaza contriubtia de asigurari sociale pentru veniturile prevazute la art. 137 alin (1) b1);
- pentru contributia de asigurari sociale de sanatate (CASS), art 155, alin (1), lit. c) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare. De asemenea art. 154, alin. (1) lit h1) din acelasi act normativ, prevede exceptarea de la plata contributiei sociale de sanatate a persoanelor fizice care realizeaza venituri din salarii si asimilate salariilor, pentru veniturile din drepturi de proprietate intelectuala.

Si concluzia:

Citeaza

Prin urmare, veniturile obtinute din strainatate din drepturi de proprietate intelectuala se declara in DU in Capitolul I, Sectiunea 2, nu si la venituri estimate, iar in cazul in care ati obtinut in aceeasi perioada si venituri din salarii si asimilate salariilor, veniturile obtinute din strainatate din drepturi de proprietate intelectuala sunt exceptate de la plata contributiilor sociale obligatorii (CAS si CASS).

Dupa ce am cititi raspunsul, am cautat in lege ca sa confirm informatia comunicata si n-am gasit articolele mentionate. Primul gand a fost ca functionarul mi-a dat informatii gresite dintr-o versiune mai veche a legii dar nu e asa.
Cu ocazia asta am aflat ca documentul pe care il foloseam nu este actualizat, si anume: http://static.anaf.r...7_2015.htm#A150
Legea actualizata o gasiti aici: https://static.anaf....me_11022020.htm



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 15 February 2021 - 11:25 AM

Multumim pt postarea raspunsurilor ! :smile:





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL