Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare venit strainatate - Upwork, traduceri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitare venit strainatate - Upwork, traduceri


7 replies to this topic

#1 StefanNed

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 December 2020 - 01:07 AM

Buna ziua,

Prin intermediul platformei UpWork am fost recrutat pentru postul de traducator la o firma din domeniul medical din Polonia. Tin sa precizez ca sunt student in anul 5 la medicina, fara vreun certificat de traducator sau orice fel de autorizatie.
Dupa o serie de teste, au spus ca vor sa ma angajeze. Am primit de la ei un 'Agreement' in care sunt puse toate clauzele ( daca va fi necesar pentru lamurirea problemei mele il voi atasa aici). In baza contractului voi fi platit pe ora iar plata catre mine se va face trimestrial.

Intrebarea mea este:Cum pot sa declar veniturile obtinute fara prea mari batai de cap? ( cei de la firma mi-au cerut si un certificat de rezidenta fiscala)
Este exclus sa imi infiintez PFA sau SRL din cauza studiilor care imi consuma foarte mult timp.

Multumesc de ajutor!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2020 - 11:58 AM

Buna, Stefan,

Neavand diploma de traducator, dupa parerea mea ai doar optiunea de inregistrare fiscala prin declaratia 020, randul 3 "Altele". Procedura este f simpla, completezi formularul si atasezi acel contract in copie, depui actele la registratura Administratiei financiare de care apartii.
Intra aici : https://www.anaf.ro/...BIS9nQSEh/#020n si vezi instructiunile de completare.

De asemenea, va trebui sa completezi si declaratia unica "initiala" (aceste venituri se declara prin autoimpunere), cu estimarea veniturilor pt 2020, bifand sectiunea veniturilor obtinute din strainatate. E doar o estimare, nimic mai mult, si probabil va fi sub plafonul de 26.760 lei, Poate fi chiar zero pt acest an, daca estimezi ca nu vei incasa nimic pana la 31.12.2020. Nu e nicio pbl daca estimarea nu va coincide cu ce se va intampla de fapt, oricum termenele de plata ale impozitelor si ale eventualelor contributii este in 2021 cand se definitiveaza veniturile lui 2020 si se depune declaratia unica pt 2021.

Cat priveste certificatul de rezidenta fiscala, va fi necesar sa te adresezi tot Administratiei financiare de care apartii cu domiciliul. E un formular special de completat. Certificatul de rezidenta fiscala este folosit pentru a evita dubla impozitare.

Poti apela si la serviciile unui contabil, asa vei scuti timp si nervi, iar tariful cred ca va merita ca sa scapi de toata bataia de cap. De asemenea, la Fisc exista un compartiment special creat pt asistenta contribuabil, poti apela la serviciile lor, ele sunt gratuite. Probabil va trebui sa te programezi online inainte, suna la ei si vezi cum procedeaza.

:smile:
Bafta multa !




#3 StefanNed

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 December 2020 - 09:25 PM

Multumesc tare mult pentru raspuns.

Presupun ca voi avea nevoie de copie tradusa si legalizata a contractului respectiv avand in vedere ca este in limba engleza.

Daca ar fi sa imi fac PFA am inteles ca este nevoie de un document care sa justifice studii in domeniu, desi din cate am vazut traducatorul ( exceptia celui autorizat de la Ministerul Justitiei) nu face parte din categoria meseriilor la care se impune atasarea unui document care sa justifice aptitudinile ( daca ma insel va rog sa imi spuneti). As putea deci sa imi fac PFA fara vreo diploma? Daca nu, diploma de BAC unde am dat competente lingvistice si am scorul de C2 la toate aptitudinile, este suficienta?

Daca ar fi sa lucrez in continuare pe aceasta platforma de freelancing ( UpWork) sa inteleg ca desi clientii nu imi cer factura, eu ar trebui sa lucrez ca persoana juridica, nu ca persoana fizica. Sau exista vreo alta posibilitate de a continua sa lucrez pe aceasta platforma si sa declar veniturile pe persoana fizica?



#4 StefanNed

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 December 2020 - 08:12 PM

Bună seara,

Am mai adresat o întrebare pe acest forum la care am primit un răspuns competent si vreau să vă mulÈ›umesc!

Revin cu următoarea problemă la care sper să găsim un răspuns împreună.

AÈ™ dori să continui să lucrez pe UpWork ( platformă de freelancing) ca scriitor de articole È™i traducător ocazional însă din câte am înÈ›eles din nenumăratele mele căutări pe internet, am nevoie de o formă de organizare juridică având in vedere că prestez niÈ™te servicii.
Categoric cea mai bună formă de organizare pentru mine ar fi PFA È™i în nici un caz SRL. Problema care se pune este dacă întrunesc condiÈ›iile de creare a unui PFA, mai precis necesitatea unei diplome de studii în domeniu. Actualmente sunt student în anul 5 la UMF IaÈ™i deci cea mai recentă diplomă a mea este cea de Bacalaureat. Am dat competenÈ›ele lingvistice ca probă obligatorie unde am întrunit calificativul C2 la toate probele asta dacă este relevant.
Din ce am citit atât în codurile CAEN cât È™i COR traducătorii au nevoie de studii superioare în domeniu. Însă, s-ar putea face un artificiu astfel încât să folosesc să zicem codurile CAEN 5819, 8219, 5829 sau 5814 (unul din ele) să apar cumva că prestez mai mult servicii de editare text decât traduceri? ÎnÈ›eleg ca asta este cumva la limita legalității, însă este un pericol pe care mi-l asum È™i aÈ™ dormi mai liniÈ™tit dacă È™tiu că îmi achit contribuÈ›iile câte stat, oricât de mari ar fi ele. De asemenea, pentru codurile CAEN precizate este suficientă o diplomă de BAC?

Vă mulÈ›umesc în prealabil pentru toate răspunsurile!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2020 - 04:51 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Vezi postareaStefanNed, la 12 December 2020 - 09:25 PM, a spus:

As putea deci sa imi fac PFA fara vreo diploma? Daca nu, diploma de BAC unde am dat competente lingvistice si am scorul de C2 la toate aptitudinile, este suficienta?
Asta o poti afla sigur doar de la ONRC unde se depune dosarul pt PFA. Sau ti-o spune un avocat specializat pe infiintari PFA, dar mai sigur e ONRC.

Vezi postareaStefanNed, la 12 December 2020 - 09:25 PM, a spus:

Sau exista vreo alta posibilitate de a continua sa lucrez pe aceasta platforma si sa declar veniturile pe persoana fizica?
Ti-am raspuns deja.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2020 - 07:02 PM

Legat de infiintarea PFA, coduri CAEN ...

Pui intrebari juridice pe un forum de contabilitate !
NU contabilul se ocupa de infiintari firme, ci juristul.

Gasesti raspunsurile cele mai bune la ONRC unde se depune dosarul pt infiintarea PFA, mai bune decat cele de la un jurist fiindca sunt direct de la sursa, adica de la cei care urmeaza sa-ti avizeze actele.

Bafta !



#7 StefanNed

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 December 2020 - 11:57 AM

Buna ziua,

Daca lucrez pe o platforma de freelanceri ( majoritatea clientilor din strainatate) si in principal scriu articole sau traduc manuale de utilizare pentru diverse produse, s-ar putea incadra ceea ce fac eu la drepturi de autor? ( Ideea e ca incerc sa evit infiintarea unui PFA sau SRL intrucat nu ma pot ocupa in conditiile actuale de asa ceva).
Din cate am vazut in legea nr.8/1996, articolul 8 specifica clar ca traducerile intra la drepturi de autor, insa necesit o confirmare din partea unui expert.

Ar trebui sa inchei un contract in prealabil cu fiecare client privind drepturile de autor si sa merg la ANAF sa inregistrez contractul cu declaratia 020 si apoi urmatorul an sa completez declaratia unica cu mentiunea de venituri din proprietate intelectuala?

Daca m-ati putea indruma cu privire la acest aspect v-as fi recunoscator.

Aceasta postare a fost editata de StefanNed: 30 December 2020 - 12:02 PM




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2020 - 03:23 PM

Stefan, :smile:

NU conteaza mult daca lucrezi pe drepturi de autor sau "Altele", ti-am spus de prima data cum poti sa te inregistrezi prin D020. Daca vrei s-o faci pe drepturi de autor nu e nicio problema dpv al Fiscului fiindca impozitarea este fix aceeasi. Ori bifezi asta ori ce ti-am spus initial ("Altele"), e tot aia dpv al impozitelor si contributiilor, iar inregistrarea fiscala este (f. probabil) la fel, deci nu se face evaziune fiscala si asta e tot ce il intereseaza pe Fisc.

La inregistrarea pe D.A. duci doar un singur contract, adica primul, apoi nu mai este nevoie de nicio actualizare fiindca deja esti inregistrat fiscal. Ulterior, poti sa-ti schimbi/ adaugi / renunti (la) cati clienti vrei, important este sa te ia Fiscul in evidente ca platitor de impozit pe venit si eventuale contributii sociale pt veniturile declarate prin D020.

Te-am sfatuit cu toata onestitatea sa-ti iei un contabil, dar vad ca preferi sa bajbai prin legislatie si asta e riscant in luarea deciziilor. Contabilul ti-e necesar cel putin in faza de start, pana incepi sa te descurci singur cu actele si cu declaratiile necesare. Cheltuiala este relativ mica, iar beneficiile o depasesc cu siguranta. Nu o spun pt mine ! Daca o dai in bara va fi mult mai greu si mai costisitor de reparat. Ca in medicina, e mai usor si mai ieftin sa previi decat sa vindeci, nu-i asa ? :biggrin:

Spor mare !





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL