Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Data de incetare a cim diferita pe adeverinta de vechime fata de decizie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Data de incetare a cim diferita pe adeverinta de vechime fata de decizie

5 replies to this topic

#1 Aws567

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 20 December 2020 - 03:37 PM

Buna ziua.

Am si eu o curiozitate daca ma puteti ajuta.

Mi-am anuntat demisia in data de 09.11.2020 de la fostul angajator. In data de 08.12.2020 am mers sa ridic documentele si sa predau echipamentele. Un lucru care mi-a sarit in ochi este ca data de incetare e trecuta diferit pe adeverinta, respectiv pe decizie.

Adeverinta: "cim nr xxxx inceteaza la data de 08.12.2020, stare: incetat, perioada incetare: 08.12.2020 - prezent, motiv: demisie cu preaviz".

Pe decizie am: "angajatorul x inceteaza la data de 31.12.2020 cim nr xxxx".

Eu aveam multe zile de concediu nefolosite, si daca ar fi sa adun acele zile la perioada contractuala, ar iesi fix 31.12.2020, adica cat e trecut pe decizie. Dar cum poate fi alta data pe adeverinta de vechime? Poate fi ceva artificiu sau este o greseala ce ar trebui sesizata? Ce e inregistrat la itm? Decizia sau adeverinta?




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 20 December 2020 - 05:53 PM

La ITM este inregistrata decizia.

Nu e corect sa-ti fi desfacut CIM cu data de 31.12... decat daca ai efectuat CO efectiv inainte de per. de preaviz. Pt a-l efectua trebuia sa depui o cerere in acest sens sau sa ceri asta in demisie si sa-ti fie aprobat.
Daca nu ai facut nimic din astea, atunci probabil ca firma ti-a acordat aceste zile de CO automat, fizic si nu doar ca bani, in afara per de preaviz fiindca pt a le efectua in per de preaviz aveau nevoie de acordul tau scris.

In final nu te afecteaza cu nimic, ai vechime mai mare si asta-i bine. Nu ti-au facut niciun rau, probabil ca te-au trecut ei in concediu inainte sau in timpul per. de preaviz. Nu e cea mai corecta solutie, dar nu te afecteaza negativ.

Dif intre documente poate veni si din setarile programului de contabilitate.




#3 Aws567

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 20 December 2020 - 06:08 PM

Multumesc pt raspuns.

Dar daca in perioada asta doresc sa semnez un alt cim, o pot face? Trebuie ca actualul cim sa inceteze?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 20 December 2020 - 06:30 PM

Da, ar trebui sa inceteze daca timpul de lucru coincide. Nu poti fi in 2 locuri deodata ... :smile: In ambele firme ai figura ca lucrezi in acelasi timp, asta apare atat la ITM cat si in declaratia 112 privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate, pe care o depune fiecare firma cu salariati.

Asta e una dintre problemele care pot interveni atunci cand contractele nu se inchid cf realitatii si firmele fac "ghidusii" cu CO neefectuat. Sau programele de conta cu modul de HR dau rateuri ... si nimeni din firma nu verifica ce scot ele.

Vezi c-am mai editat primul raspuns, dar informatia de baza e aceeasi.



#5 Aws567

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 20 December 2020 - 08:13 PM

Nu cred ca au facut intentionat, avand in vedere ca informatiile din decizie si adverinta se contrazic. Daca aveam si pe adeverinta adaugate acele zile, atunci "artificiul" ar fi fost motivul.
Voi sesiza departamentul hr, banuiesc ca se poate face corectie, nu?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 21 December 2020 - 02:27 PM

Sigur ca da ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL