Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratie unica PFA nou infiintat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Declaratie unica PFA nou infiintat


5 replies to this topic

#1 andreiii

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 13 January 2021 - 11:21 PM

Salutare!

Saptamana trecuta mi-am deschis si eu PFA pentru consultanta IT si din cate am inteles ar trebui sa completez declaratia unica in maxim 30 de zile.
In privinta asta as avea mici intrebari.

Norma pe venit pentru cod CAEN 6202 este de 33.000, dar pentru ca sunt si angajat este redusa la jumate, adica la 16.500. Astfel nu voi depasi plafonul anual de 26.760. (cat era in 2020). Mai sunt obligat sa platesc cas si cass? Sau cand se ia in calcul plata lor se raporteaza la norma de venit intreaga, fara reducere?
Sau pentru acest plafon conteaza ce venituri estimez ca o sa realizez eu in acest an?

Stiti cumva cand apare declaratia pentru 2021?

Va multumesc si imi cer scuze pentru eventualele greseli!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 14 January 2021 - 10:29 AM

Raspuns ANAF in sesiunea din 23.07.2019 , aplicabil f bine si pt acest an cf Cod fiscal : "Dacă norma de venit rezultata după aplicarea coeficienților de reducere este sub plafonul de 12 salarii minime pe economie, nu aveți obligatia completarii Cap.II SECȚIUNEA II.2 Date privind contribuția de asigurări sociale și contribuția de asigurări sociale de sănătate estimate pentru anul 2019 și nici obligația plații CAS și CASS."

Fiind doar o estimare in cazul tau, pune in DU suma din norma redusa sau chiar sub. Plata oricum nu se face pana la definitivarea veniturilor, adica nu are termen decat la anul (2022) pt veniturile din 2021.

Cand apare DU ... e greu de spus cu exactitate, probabil nici cei de la ANAF nu stiu sigur. Ca o estimare, eu zic ca luna asta. Termenul de depunere din acest an s-a prelungit pana la 25 mai in loc de 15 martie.

Felicitari pt PFA (adica pt deschiderea unei afaceri pe cont propriu), sa fie intr-un ceas bun ! :smile:




#3 andreiii

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 14 January 2021 - 11:17 AM

Iti multumesc frumos!

Am vazut ca pana pe 25 mai este termenul de depunere, dar fiind pfa nou infiintat nu as fi vrut sa depasesc acel termen de 30 de zile pana cand trebuie depusa declaratia. Ma gandeam sa nu fie vreo problema daca depasesc. :)



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 14 January 2021 - 11:34 AM

Termenul de depunere e ca o informatie generala, apropos de aparitia DU pe anul asta.

Acum depui DU in acel termen de 30 zile neaparat, dar nu platesti nimic inca.



#5 andreiii

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 14 January 2021 - 11:56 AM

Am inteles, multumesc inca o data!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 14 January 2021 - 01:40 PM

Cu drag si alta data ! :smile:





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL