Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Numarul document de autorizare pentru PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Numarul document de autorizare pentru PFA

3 replies to this topic

#1 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 21 January 2021 - 01:04 PM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii, mai precis legat de numarul documentului de autorizare care se trece in declaratia unica.
Sunt PFA, iar la inceperea activitatii, am trecut ca si numar la documentul de autorizare, numarul rezolutiei primita de la Registrul Comertului. In acest document, fiind chiar prima rezolutie pentru PFA se precizeaza inregistrarea si autorizarea functionarii PFA-ului.

Dupa cativa ani, mi s-a spus ca defapt acolo ar fi trebuit trecut numarul de pe Certificatul de inregistrare, care e dupa F. Am facut acest lucru la declaratia unica pentru anul 2018.
Am primit o notificare cum ca nu mi-am depus declaratia, desi aceasta a fost depusa, recipisa primita si evident platite contributiile. Dupa o vizita la sediul ANAF, mi s-a spus ca a aparut aceasta problema deoarece cand s-a facut inregistrare PFA era numarul de rezolutie... iar in declaratia unica e un alt numar (cel de la F din CUI). Rezultatul este ca trebuie sa depun rectificativa cu numarul initial.

Intrebarea mea este: care este totusi pana la urma numarul corect care se trece la document de autorizare PFA?

Va multumesc si va doresc sanatate maxima.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2021 - 02:18 PM

Cf instructiunilor de completare a DU, la "Documentul de autorizare" se trece numărul documentului care atestă dreptul contribuabilului de a desfăşura activitate independentă si aici fiecare administratie cu ideile ei.
Eu as zice ca acest nr este nr rezolutiei de la Registrul Comertului fiindca el te autorizeaza sa desfasori activitatea.
Pe de alta parte, fiind vb de o declaratie fiscala, normal ar fi sa treci CUI-ul.

Sfatul meu e sa te uiti pe ultima decizie de impunere emisa de ANAF (D260), la "I.Date privind activitatea desfăşurată" sau orice alta hartie de la ei unde exista documentul de autorizare fiindca asa cum scrie acolo figurezi in sistem si nu mai au ce comenta.




#3 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 21 January 2021 - 11:23 PM

Va multumesc pentru timpul acordat si pentru clarificari. Multa sanatate!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2021 - 04:20 PM

Cu drag si alta data, dupa cum stii deja ... :smile:





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL