Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Neplatitor de TVA - magazin online - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Neplatitor de TVA - magazin online

3 replies to this topic

#1 mdned

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 25 January 2021 - 07:55 PM

Buna seara,

Sunt complet incepator in domeniul contabilitatii si nu reusesc sa inteleg un aspect.
Care este avantajul de a fi neplatitor de TVA?

Se da urmatoarea situatie: magazin online fara stoc, neplatitor de TVA. Intra o comanda pentru un produs ce costa 200 RON. Trimit comanda mai departe catre producator, care are setat un pret de 100 RON fara TVA.
El imi va factura produsul cu TVA inclus? Adica voi plati catre el 100 RON + TVA 19% = 119 RON?
Eu inteleg ca nu mai platesc catre stat TVA 19% din 200 RON, dar furnizorul cum imi factureaza?

Imi cer scuze daca nu am fost clar in ceea ce vreau sa spun.
Va multumesc anticipat!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 January 2021 - 04:39 PM

Buna, :smile:

Facturarea nu se face in functie de client, ci de furnizor !! Statutul de platitor sau neplatitor al celui care factureaza determina daca se aplica TVA sau nu. Vb ca regula de baza, fiindca sunt si exceptii ce tin mai ales de natura produsului comercializat in RO. NU intru in alte detalii ca sa nu te "pierd" pe drum, in explicatii care nu te ajuta acum.

Astfel, daca furnizorul nu este platitor de TVA, el va factura fara TVA indiferent daca clientul lui este sau nu este platitor de TVA. Analog. daca furnizorul este platitor de TVA, atunci el va factura cu TVA chiar daca clientul poate ca nu este.

Presupunand ca furnizorul tau este platitor de TVA, el va factura cu TVA (100 + 19 TVA), iar tu - pt ca nu esti platitor de tva si de aceea nu ai voie sa lucrezi cu TVA - vei include TVA facturata de catre furnizor in pretul de intrare al produsului pe care il achizitionezi, adica vei avea un produs care te va costa 119 lei.
Mai departe, tu nu ai voie sa vinzi si sa facturezi cu TVA, deci vei vinde marfa cu pretul intreg de 200 lei si atat, adica fara TVA, chiar daca tu l-ai primit cu TVA (dar taxa a fost inclusa in pretul tau de cumparare). NU vei evidentia nicaieri TVA si nu o vei plati fiindca nu o datorezi nefiind platitor.

Acum e mai clar ? :biggrin:




#3 mdned

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 16 February 2021 - 02:21 PM

Imi este clar acum, mai pe intelesul meu. :D

Multumesc, o zi frumoasa!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 16 February 2021 - 03:26 PM

Cu drag si alta data ! :smile:





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL