Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit - sediul profesional in cladiri detinute de persoane fizice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


impozit - sediul profesional in cladiri detinute de persoane fizice

5 replies to this topic

#1 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 04 February 2021 - 09:00 PM

Buna ziua,

Sunt profesie libera si am sediul profesional în apartamentul mamei mele. Imi desfasor activitatea aici, adica lucrez la calculator, dar NU primesc clienti în casa si NU îmi deduc cheltuielile cu utilitile. Este din nou nebunie cu impozitele pe astfel de cladiri, s-a modificat legea iar primariile o aplica diferit.

In 2016 cand a aparut declaratia aceea la primarie erau doar 2 puncte pe care le puteai bifa, si nu acopereau toate situatiile posibile - mama a completat declaratia cu ajutorul functionarilor si a bifat ca la adresa aceasta e inregistrat un domiciliu fiscal dar NU se desfasoara activitate (pentru ca a doua varianta era ca se desfasoara activitate dar se deduc si utilitatile, or eu NU le-am dedus, deci ambele variante erau incorecte pt ca asa a fost facut formularul). De asemenea, a bifat si ca suprafetele NU pot fi delimitate (pentru ca cele 2 puncte de bifat, a sau b, erau sub titlul acesta) - iar lucrul asta nu ni l-a explicat nimeni niciodata, ce inseamna exact sa nu poata fi delimitate. Eu ca profesie libera nu sunt înregistrata la Registrul Comertului si deci nu am depus nicaieri vreun plan al apartamentului si nu am bifat o anumitaƒ camera în care-mi desfasor activitatea. Noi (si altii ca noi) am inteles atunci ca aceasta chichita cu suprafetele nedelimitate s-a introdus in favoarea contribuabilului, ca acesta sa plateasca tot impozit rezidential. Am consultat atunci si o contabila si un inspector de la fisc, care ne-a spus ca e bine asa cum am facut.

Mi-ar putea spune cineva, concret, CE ESTE DE FÄCUT anul acesta ca sa nu paƒtim un impozit marit, ci tot rezidential? Sau ce sa facem ca sa fie bine/corect. Am aflat ca unor persoane din Bucuresti care au procedat ca noi, cu buna-credinta, le-a venit anul acesta sau anul trecut decizie de la primarie sa plateasca impozit nerezidential pe fiecare an din 2016 încoace (chiar daca initial primisera în fiecare an decizii la nivel de rezidential).

Va multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 05 February 2021 - 11:51 AM

Buna, Dana, :smile:

Dupa parerea mea, este o incadrare facuta (automat, banuiesc) de catre DITL. Eu cred ca deciziile sunt emise direct din sistem, in functie de niste parametri/variabile setate fiindca nu sta nimeni sa analizeze fiecare caz in parte si ma gandesc ca tocmai aceste variabile (adica bife in declaratiile deja depuse) au fost luate in calcul la gramada.

Edit : Parca si anii trecuti au fost schimbari in declaratiia asta de impozit pe cladiri, poate ca din 2016 si pana acum ar fi trebuit actualizata declaratia depusa in 2016, cu eventualele noi formulare. Sunt aceleasi, am verificat ...
Oricum, cine te poate ajuta calificat este doar personalul de la DLIT (Taxe locale) fiindca ei stiu cel mai bine cum se poate "repara" decizia de impunere.
_____________________________________________________________

Cod fiscal actualizat
ART. 459 - Calculul impozitului pe clădirile cu destinație mixtă aflate în proprietatea persoanelor fizice

(1) În cazul clădirilor cu destinaţie mixtă aflate în proprietatea persoanelor fizice, impozitul se calculează prin însumarea:
a) impozitului calculat pentru suprafaţa folosită în scop rezidenţial conform art. 457;
b) impozitului determinat pentru suprafaţa folosită în scop nerezidenţial, indicată prin declaraţie pe propria răspundere, şi cu condiţia ca cheltuielile cu utilităţile să nu fie înregistrate în sarcina persoanei care desfăşoară activitatea economică, prin aplicarea cotei stabilite conform art. 458 asupra valorii impozabile stabilite conform art. 457, fără a fi necesară stabilirea valorii prin depunerea documentelor prevăzute la art. 458 alin. (1).
(2) În cazul în care la adresa clădirii este înregistrat un domiciliu fiscal la care nu se desfășoară nicio activitate economică, impozitul se calculează conform art. 457.
(3) În cazul clădirilor cu destinaţie mixtă, când proprietarul nu declară la organul fiscal suprafaţa folosită în scop nerezidenţial, potrivit alin. (1) lit. b), impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea cotei de 0.3% asupra valorii impozabile determinate conform art. 457..

____________________________________________________

Deci, eu zic ca trebuie sa depui o declaratie actualizata. :smile:

Bafta multa.




#3 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 05 February 2021 - 06:29 PM

Vă mulțumesc. Voi vorbi cu cineva de la primărie zilele următoare. Căutând în codul fiscal de pe site-ul ANAF m-am dus la normele metodologice de la articolul citat de dumneavoastră și cred că am găsit articolul salvator (cu condiția să mai fie valabil):

art 461. (1) În aplicarea prevederilor art. 459 alin. (3) din Codul fiscal, pentru calcularea impozitului pe clădirile cu destinație mixtă, aflate în proprietatea persoanelor fizice, unde este înregistrat un domiciliu fiscal la care se desfășoară activitatea economică, iar suprafețele folosite în scop rezidențial și nerezidențial nu sunt evidențiate distinct, impozitul se calculează conform art. 458 din Codul fiscal dacă există cheltuieli cu utilitățile înregistrate în sarcina persoanei care desfășoară activitatea economică. În cazul în care nu există cheltuieli cu utilitățile înregistrate în sarcina persoanei care desfășoară activitatea economică, impozitul se calculează conform prevederilor art. 457 din Codul fiscal.

Exact aceasta e situația mea: în apartamentul mamei mi-am înregistrat domiciliul fiscal, desfășor activitate economică aici (adică lucrez la calculator dar eu pot lucra și pe o bancă în parc, și la client, pentru că nu-s înregistrată la ONRC și nu am declarat nicăieri că mi-o desfășor într-o anumită cameră), NU îmi deduc cheltuielile cu utilitățile, iar suprafețele folosite în scop rezidențial și nerezidențial nu sunt evidențiate distinct – pentru mine aici ar fi un stres pentru că nu știu exact ce înseamnă asta: adică în camera unde lucrez, eu și locuiesc/dorm, nu am un spațiu delimitat clar. Eu și în contractul de comodat din 2016 încoace am scris că spațiul e nedelimitat (și NU am indicat vreo cameră anume, ci am scris doar că am sediul fiscal în acest apartament – sper că am procedat bine).

Vă mulțumesc și sper să-i fie de folos și altcuiva.





#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 05 February 2021 - 07:55 PM

Concret ai cateva situatii pentru mixte, pe care le si declarari prin diferite bife pentru imobilul respectiv:

1. Nu se desfasoara activ. economica.
-> se calculeaza impozit pe rezidentiale (n-ai conditii de utilitati)

2. Ai activ.economica si sunt delimitate prin documente suprafetele.
-> se calculeaza rezidential+nerezidential , proportional (n-ai conditii de utilitati)

3. Ai activ.economica si NU sunt delimitate prin documente suprafetele
a) NU se suporta chelt.cu utilitatile de catre persoana care desfasoara activ.economica
--> se calculeaza impozit pe rezidentiale
b) Se suporta chelt.cu utilitatile de catre persoana care desfasoara activ.economica
--> se calculeaza un soi de impozit nerezidential plafonat ... adica o cota fixa de 0.3% la valoare de impozitare rezidentiala

Deci ai 2 cazuri in care se plateste rezidential:
- nu desfasori activitate
- ai activitate, dar nu sunt delimitate suprafetele si nu suporta cheltuieli cu utilitatile persoana care desf.activitate economica.

PS: Daca ai suprafete delimitate clar in acte se plateste mixt, indiferent daca deduci sau nu cheltuieli pe activitatea economica.

Daca aveti completari sau observatii, sunt bine-venite

Edited by mgabi, 05 February 2021 - 08:02 PM.




#5 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 06 February 2021 - 10:07 AM

Vezi postareamgabi, la 05 February 2021 - 07:55 PM, a spus:

Concret ai cateva situatii pentru mixte, pe care le si declarari prin diferite bife pentru imobilul respectiv:

Da, vă mulțumesc, sună logic și de bun-simț ce ați scris dumneavoastră - eu personal sunt de acord. Suprafețele NU sunt delimitate prin vreun document, eu sunt profesie liberă deci nu sunt înregistrată la ONRC și deci nu am depus nicio hârtie în care să scriu că îmi desfășor activitatea în camera 1, iar în contractul de comodat am scris în 2016 că spațiul e nedelimitat - presupun că am făcut bine.
Vă anunț când aflu ceva.



#6 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 17 February 2021 - 03:09 PM

Revin cu răspunsurile (nelămuritoare) de la primărie: un funcționar i-a spus proprietarei apartamentului că trebuie să declare că îmi desfășor activitatea în (minim) 2 metri pătrați. Nu a pomenit nimic de vreun raport de evaluare. Iar altul i-a zis să mergem pe rezidențial, adică să declarăm că există un domiciliul fiscal dar nu se desfășoară activitatea aici (dar nici nu se poate spune că se desfășoară în altă parte pentru că firmele din alt oraș cu care colaborez au desfășurat activitatea tot de acasă, sediul l-au avut închis în pandemie).

Deci ne-am întors de unde am plecat...





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL