Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Depasire plafon TVA la PFA cu norma de venit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Depasire plafon TVA la PFA cu norma de venit

tva
5 replies to this topic

#1 bini

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 February 2021 - 01:23 AM

Bună ziua. Întrucât am găsit informații contradictorii în privința unor întrebări legate de PFA, aș vrea să-i rog pe aceia dintre dvs. care se pricep să mă ajute cu câteva nelămuriri.

Sunt PFA cu normă de venit, cod CAEN 6202. La ANAF am completat declarația 091 de înregistrare în scopuri de TVA pentru a putea factura în UE. Deocamdată am un singur client din UE pentru care facturez lunar servicii de consultanță, în euro. Munca prestată este remote și presupune documentație, prezentări, sesiuni video online. Atât eu, cât și clientul suntem înregistrați în VIES. Factura pe care o trimit clientului lunar nu conține TVA, dar menționez pe ea:

VAT value: Not taxable in Romania
Cota TVA: Neimpozabil în România

Nelămuririle mele au legătură cu următoarele plafoane:
  • Plafonul pentru trecerea de la neplătitor la plătitor de TVA este conform legii 300.000 lei (88.500 euro la cursul de la data aderării).
  • Plafonul pentru determinarea venitului net pe bază de norme vs sistem real este 483.100 lei (100.000 euro la cursul mediu anual din anul precedent).
Întrebările mele sunt următoarele:
  • Pentru activitatea prestată cine ar trebui să plătească TVA, eu ca PFA prestator sau clientul beneficiar în țara unde este înregistrat? Clientul achiziționează un serviciu în scopul desfășurării activității sale, în mod normal el poate deduce această taxă. Se poate aplica taxarea inversă astfel încât să plătească clientul TVA în țara lui și eu să nu mai am treabă cu TVA în România?
  • Dacă într-un an fiscal, facturile emise depășesc plafonul de 300.000 lei, sunt obligat să plătesc TVA? Chiar dacă se aplică taxarea inversă la TVA? Dacă s-ar aplica taxarea inversă, atunci plătește TVA beneficiarul, dar și eu pentru depășirea plafonului?
  • O dată ce depășești acest plafon, plătești TVA în viitor pentru orice încasezi sau doar pentru suma ce depășește 300.000 lei?
  • Dacă în decembrie 2020 depășești plafonul și ajungi la 301.000 lei, din ianuarie 2021 devii plătitor de TVA. În anul 2021 plătești TVA chiar dacă în 2021 facturezi doar 200.000 lei?
  • E mai rentabil să facturezi într-un an maxim 299.000 lei decât să treci de 300.000 lei deoarece după aceea începi să plătești 19% TVA? Practic, dacă devii plătitor de TVA și începi să plătești 19% TVA, va trebui să facturezi minim 370.000 lei ca să ajungi din nou la 299.000 lei. Este un calcul corect sau eronat?
  • Dacă depășești plafonul de 483.100 lei se trece obligatoriu la sistem real? Dar până acolo este primul prag, cel de TVA, care adaugă o scădere a veniturilor de 19%? Fiind PFA cu normă de venit, nu ai ce deduce.
Vă mulțumesc.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2021 - 12:02 PM

Tu acum esti inregistrat TVA pentru operatiuni UE si facturezi intracomunitar (scutit la tine si cu taxare inversa la beneficiar).
Taxare inversa asta inseamna, tva-ul cade in sarcina beneficiarului (el deduce, dar si colecteaza in acelasi timp)

Daca devi platitor si in RO, nu se schimba nimic in UE (pentru ca acolo esti deja inregistrat).

PS: Te sfatuiesc sa iei legatura cu un contabil sa-ti verifice macar anual situatia si sa ai cu cine sa te consulti, pentru ca din cele ce ai scris rezulta ca nu ai inteles notiunea de TVA, la ce se refera si care-i mecanismul (ce-i drept este cea mai complicata parte din codul fiscal, cu multe chichite!).




#3 bini

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 February 2021 - 02:27 PM

Va multumesc pentru raspunsurile acordate.

Vezi postareamgabi, la 24 February 2021 - 12:02 PM, a spus:

Tu acum esti inregistrat TVA pentru operatiuni UE si facturezi intracomunitar (scutit la tine si cu taxare inversa la beneficiar).
Taxare inversa asta inseamna, tva-ul cade in sarcina beneficiarului (el deduce, dar si colecteaza in acelasi timp)
Asta inseamna ca daca eu facturez 5000 euro fara nici un TVA, beneficiarul in contabilitate adauga TVA (colecteaza) dar il si scade (deduce), el avand un cost fix de 5000 de euro in cazul contractului de consultanta cu mine?

Vezi postareamgabi, la 24 February 2021 - 12:02 PM, a spus:

Daca devi platitor si in RO, nu se schimba nimic in UE (pentru ca acolo esti deja inregistrat).
O data ce trec de plafonul de 300.000 lei, la suma totala de pe factura care acum este 5000 de euro, voi adauga si TVA, deci factura va fi mult mai mare. Diferenta aceasta de pe factura va genera un cost mai mare pentru beneficiar? Sau va trebui sa platesc eu 19% din cei 5000 euro catre stat? Ideea e ca eu ca PFA am convenit cu beneficiarul o suma lunara fixa, 5000 de euro. O data ce depasesc plafonul, cine are un cost mai mare cu 19%?

Vezi postareamgabi, la 24 February 2021 - 12:02 PM, a spus:

PS: Te sfatuiesc sa iei legatura cu un contabil sa-ti verifice macar anual situatia si sa ai cu cine sa te consulti, pentru ca din cele ce ai scris rezulta ca nu ai inteles notiunea de TVA, la ce se refera si care-i mecanismul (ce-i drept este cea mai complicata parte din codul fiscal, cu multe chichite!).
Asa voi face. Multumesc.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2021 - 09:24 PM

Asa sa faci ... ca n-ai inteles :laugh: :laugh:

Ti-am scris in postul anterior referitor la cazul tau cu beneficiar doar in UE:
Daca devi platitor si in RO, nu se schimba nimic la operatiunile UE (pt.care esti deja inregistrat tva!)



#5 bini

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 February 2021 - 08:27 PM

Vezi postareamgabi, la 24 February 2021 - 09:24 PM, a spus:

Asa sa faci ... ca n-ai inteles :laugh: :laugh:

Ti-am scris in postul anterior referitor la cazul tau cu beneficiar doar in UE:
Daca devi platitor si in RO, nu se schimba nimic la operatiunile UE (pt.care esti deja inregistrat tva!)
Mulțumesc mult pentru răspuns. Dupa data de 1 martie mă voi consulta și cu un contabil, acum toti contabilii sunt ocupati cu sfârțitul de lună :)

Cred că acum mi-e un pic mai clar. În relația cu persoane juridice din UE, eu voi factura mereu fara TVA. Eu am doar o factură pe lună trimisă în UE unei persoane juridice care declară și deduce TVA în țara lor, acesta fiind exact mecanismul de taxare inversă.

În privința plafonului TVA de 300.000 de lei din țară, dacă eu nu fac achiziții intra-comunitare (deloc) și nu facturez nici o entitate din România (deloc), se mai aplică acest plafon pentru PFA-ul meu?



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 February 2021 - 11:33 PM

Da, se aplica oricui are activitate economica.
Venitul care intra in calcul pt. plafon include toate livrarile/prestarile care in mod normal ar fi taxabile in RO, plus cateva scutite (gen chiriii).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL