Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia unica – mod completare sectiunea venituri impuse pe baza de norme de venit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia unica – mod completare sectiunea venituri impuse pe baza de norme de venit

1 reply to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 08 March 2021 - 05:43 PM

Pentru o persoana fizica (cunostinta apropiata mie) care intentioneaza sa realizeze venituri din inchirierea in scop turistic a camerelor situate in locuinta personala am incercat o simulare a modului de stabilire a eventualului impozit datorat si astfel am descarcat de pe situl ANAF declaratia D212 (decl. unica pt. pers.fizice) incercand sa o completez dar spre surprinderea mea am observat ca nu ma descurc deoarece la “CAPITOLUL I. DATE PRIVIND IMPOZITUL PE VENITURILE REALIZATE ȘI CONTRIBUȚIILE SOCIALE DATORATE PENTRU ANUL 2020” la “SECȚIUNEA I.1 Date privind impozitul pe veniturile realizate din România” nu exista decat doua subsectiuni prima (I.1.1.) referitoare la veniturile impuse in sistem real/pe baza cotelor forfetare de cheltuieli si a doua (I.1.2.) referitoare la cele referitoare pe baza de norme de venit (DOAR subl. mea) in cazul contribuabililor care au inceput activitatea in luna decembrie a anului de impunere, Pe mine m-ar fi interesat o sectiune care, la fel ca I.1.1., sa se refere la tot anul nu doar la decembrie, nu inteleg de ce aceasta discriminare mai (nu am gasit nici in alta parte a formularului ceea ce m-ar fi interesat) e drept ca nu am mai completat astfel de declaratii pana acum de aceea rog pe cineva daca poate aduce lamuriri sau sugestii cu multumirile de rigoare.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2021 - 01:22 PM

  • Model de completare pentru venituri obţinute din activităţi independente impuse la normă de venit - publicat în data de 16.03.2021






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL