Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Prime de Pasti pentru copii minori in CIM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Prime de Pasti pentru copii minori in CIM

1 reply to this topic

#1 dual

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 posts

Posted 07 April 2021 - 09:06 AM

Buna ziua,

Am inteles ca acordarea primelor in beneficiul angajatilor si a copiilor minori cu ocazia sarbatorilor de Pasti (si a altor sarbatori), in cuantum de maxim 150 lei este conditionata si de inregistrarea in CIM ("daca acest beneficiu este reglementat prin contractul individual de munca sau prin contractul colectiv de munca").

Puteti sa-mi spuneti cum ar trebui modificat CIM in acest sens? Ce ar trebui specificat ?
Sau nu e nevoie de inregistrarea in CIM?

Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 08 April 2021 - 02:22 PM

1. Sfatul meu este sa evoluezi de la "am inteles ca" la "in CF scrie ca" ...
Sincer vorbind, mie mi se pare ca dureaza mai mult sa pui intrebari pe forum si sa astepti raspuns decat sa citesti o fraza din codul fiscal!

2. Iata ce scrie in CF la art.76:
... astfel cum este prevăzut în contractul de muncă sau în regulamentul intern.
In concluzie, poti adauga posibilitatea acordarii de cadouri in CIM/CCM sau in ROI.
Eu prefer sa trec in ROI si sa semneze toti de luarea la cunostinta.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL