Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Freelancing & PFA - Factura si Incasari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Freelancing & PFA - Factura si Incasari

3 replies to this topic

#1 juliafree

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 May 2021 - 04:04 PM

Buna! :)

Sper ca e ok ca am inceput un nou topic.

Am urmatoarea nelamurire:

Pentru luna aprilie, am emis factura pentru toata suma pe care a facut-o PFA-ul meu in luna aprilie. Am emis factura in 30 aprilie, dar banii mi-au intrat efectiv in cont in 4 Mai.

Sunt confuza pentru ca stiu ca pentru PFA se iau in considerare incasarile cand vine vorba de contabilitatea pentru declaratia unica pe care o voi depune in 2022, nu facturile.

Intrebarea mea: aceasta suma se pune ca fiind pe luna aprilie sau pe luna mai?

Acum ca am scris efectiv intrebarea, mi se pare naiva, haha. :)) Scuzele mele, dar incerc sa lamuresc tot ce am de facut. :)

Multumesc pentru ajutor!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2021 - 09:03 AM

Contabilitatea PFA, dupa cum iata ca f bine stii, este una de trezorerie, nu de angajament ca la SRL de ex..

Contabilitatea de trezorerie, apărută prima din punct de vedere cronologic, recunoaște veniturile și cheltuielile numai în momentul în care sunt decontate și anume veniturile sunt încasate respectiv cheltuielile plătite. Astfel rezultatul unei perioade este stabilit prin diferența dintre încasările din acea perioadă și plățile din aceeași perioadă. În prezent acest tip de contabilitate nu mai este utilizat de către nici un sistem contabil național deoarece s-a considerat că informațiile furnizate nu corespund cerințelor utilizatorilor informațiilor contabile.

Contabilitatea de angajamente recunoaște veniturile și cheltuielile în perioadele la care se generează, respectiv generează sau consumă beneficii economice și nu în perioadele în care se decontează respectiv veniturile se încasează respectiv cheltuielile se plătesc. Practicarea contabilității de angajamente conduce la oferirea unor informații nu numai despre tranzacțiile trecute, care au implicat plăți și încasări ci și despre obligațiile de plată din viitor respectiv despre drepturile privind încasările viitoare.

Deci DA, veniturile vor fi inreg. in luna mai cand s-au incasat efectiv, nu in aprilie cand ai emis factura. :smile:




#3 juliafree

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 May 2021 - 09:30 AM

Multumesc din suflet! :)



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2021 - 09:37 AM

Cu drag ! :smile:





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL