Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA Servicii IT client UK - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA Servicii IT client UK

4 replies to this topic

#1 dasco

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 August 2021 - 04:47 PM

Buna ziua,
Imi cer scuze daca a mai fost discutat topicul, nu am reusit sa gasesc informatia in celalalte discutii.

Pentru cazul urmatlr, am primit 2 raspunsuri diferite de la 2 contabili diferiti, asa ca sunt intr-o mare dilema :)

SRL neplatitor de TVA - unic client in UK. Servicii de software development/Consultanta in it.
In decursul unui an va depasi pragul de 300.000 LEI facturati.

Amandoi contabili au confirmat ca o data ce se depaseste pragul, SRL-ul trebuie sa se inregistreze ca platitor de TVA.
Diferentele urmeaza aici:
un contabil spune ca tinand cont ca facturile sunt catre un client din afara Romaniei (si din afara UE), nu va fi nevoie sa se plateasca TVA de 20% pe veniturile obtinute in acest mod, ci ca e doar o chestiune birocratica referitoare la inregistrarea ca platitor de tva/contabilitate.

Celalalt in schimb, spune ca indiferent de unde se afla clientul, o data trecut pragul de 300.000 lei, trebuie platit TVA de 20%.

Imi puteti clarifica va rog situatia?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2021 - 11:38 AM

Ai raspunsul pe forum, aici : http://www.conta.ro/...vicii-catre-uk/ , dar nefiind de specialitate nu ti-ai dat seama ca ti se aplica. Probabil ...

Primul contabil are dreptate, zic eu ....
Dupa ce vei deveni platitor de TVA, prestarea de servicii catre client din UK demonstrat ca fiind si el impozabil - adica "business", se va supune regulii B2B (business to business), astfel ca locul prestarii se considera a fi acolo unde este stabilit clientul tau (in UK), deci va fi un "export" de servicii NEimpozabil.
Este considerata persoana impozabila orice persoana care desfasoara, de o maniera independenta si indiferent de loc, activitati economice, oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activitati.

Daca clientul tau din UK nu este platitor de TVA/persoana impozabila (ci pers fizica, institutie de stat,... adica nu desfasoara activitate economica), prestarea de servicii este de tipul B2C (business to consumer), iar locul prestarii se considera a fi in tara prestatorului, adica in RO, ceea ce inseamna ca nu mai faci "export" de servicii si trebuie sa platesti TVA romanesc, DAAAR exista exceptii de la regula asta si anumite servicii raman neplatitoare de TVA - aici intra cele de consultanta si cele furnizate pe cale electronica.
Normele metodologice la Codul fiscal spun ca : (11) Serviciile pentru care se aplică prevederile art. 278 alin. (5) lit. h) (n.n. printre care si serv de consultanta) din Codul fiscal, prestate de o persoană impozabilă stabilită în România către un beneficiar persoană neimpozabilă care nu este stabilit pe teritoriul Uniunii Europene, nu au locul în România. De asemenea, nu au locul în România aceleași servicii care sunt prestate către persoane impozabile stabilite în afara Uniunii Europene, fiind aplicabile prevederile art. 278 alin. (2) din Codul fiscal.

În ambele situații este suficient ca prestatorul să facă dovada că beneficiarul, indiferent de statutul său, este stabilit în afara Uniunii Europene. Această condiție se consideră îndeplinită atunci când clientul comunică prestatorului adresa sediului activității economice sau a sediului fix ori, în absența acestora, a domiciliului stabil sau a reședinței obișnuite din afara Uniunii Europene. Prestatorul trebuie să verifice autenticitatea acestora prin procedurile curente de verificare existente.




#3 dasco

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 August 2021 - 12:49 PM

Intr-adevar, citisem topicul acela, dar vazant ca e vorba de vanzare marfa nu mi-am dat seama daca aceleasi reguli se aplica.
Multumesc mult pentru timpul acordat si detalii!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2021 - 11:05 AM

Era tot despre servicii catre UK (intermediere)... Omu' a intrebat de servicii in mod repetat, poate exprimarea de la inceput n-a fost pe intelesul tuturor, dar contabilii inteleg (de regula) ce vrea sa spuna solicitantul. E ca la medic, pacientul spune cu cuvintele lui, medicul mai intelege si printre ele. :biggrin2:

Cu drag si alta data ! :smile:



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2021 - 04:07 PM

Vezi acest material, este legislatie actualizata si interpretata de catre ANAF !
https://static.anaf....electronice.pdf





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL