Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calculator taxe si venituri microintreprindere 1 salariat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Calculator taxe si venituri microintreprindere 1 salariat

microintreprindere
1 reply to this topic

#1 testuser

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 September 2021 - 01:42 PM

Salut,

Ma bate gandul sa infiintez o microintreprindere, as avea veniturile anuale/lunare estimate si as vrea sa vad daca merita sa ai microintreprindere. Am gasit niste calculatoare pe internet, insa ori nu afisau formulele, ori mi se pareau incomplete. Atasez un model care mi se pare incomplet, adica nu vad sa scada CASS 12 salarii (C14) in calculul Dividente in mana.

Imi poate corecta va rog cineva fisierul pentru a putea simula veniturile nete?
Ma gandesc ca tot ca venit net final (Dividente in mana + salariul net) ar trebui adaugat si salariul net (eu fiind acel 1 salariat).
Stiu ca dividentele se pot lua trimitestrial, insa eu am impartit la 12 pentru a face o simulare lunara.
La cheltuieli ce s-ar putea pune si cum ar influenta?
CAEN estimat 6201.

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2021 - 12:30 PM

Buna,

1 Impozit venituri microintreprindere : 1% din baza de calcul pe care o gasesti la art. 53 din Codul fiscal - e mai mult de postat si nu are rost sa incarc mesajul (unele venituri nu sunt impozabile).

2. dari salariale : la un salariu minim/economie (2.300 lei) ai total taxe 857 lei (cu scutire impozit pe salariu) si un net de 1.495, adica o cheltuiala totala de 2.352 lei. Pt alte valori ale salariului foloseste un calculator salarii, gasesti pe net.

3. impozit dividende : 5% din profitul net calculat ca dif intre total venituri - total cheltuieli (inclusiv taxe, salarii)

4. Cheltuielile care se admit sunt exclusiv cele facute in scopul desfasurarii activitatii firmei, nicidecum cele in interes personal. Acesta este un aspect vizat, cu predilectie, in controalele ANAF, iar neregulile gasite sunt purtatoare de sanctiuni - deci nu-i de gluma aici.
Ca exemple de cheltuieli admise iti pot enumera : chiria spatiului, utilitatile aferente, telefonie, internet, obicete de inventar (laptop, imprimanta, ...) papetarie, mobilier de birou, combustibili pt auto, comisioane bancare, dif de curs valutar, delegatii, ...
La microintreprinderi nu se pune pbl deductibilitatii cheltuielilor fiindca impozitarea este la veniturile impozabile, nu la profit brut impozabil.
ATENTIE : cheltuielile facute in favoarea asociatului se scad din dividendele disponibile si aici poate aparea o pbl penala daca nu ai aceaste disponibilitati (nu ai profit suficient), considerandu-se ca ai distribuit dividende fictive ( asta-i partea penala).

5. Dividendele incasate sunt si ele purtatoare de impozite si contributii, dar asta ca persoana fizica, nu pe microintreprindere.

Cam astea-s elementele generale care iti pot fi oferite pe un forum de contabilitate gratuit ! Probabil de aceea nu ai gasit informatii amanuntite nici pe celelalte forumuri/pagini de net cu acces gratuit.
Pt consultanta personalizata poti apela la siteuri cu plata, ca de ex. www.portalcontabilitate.ro, sau iti poti angaja un contabil/firma de conta care iti va da toate detaliile dorite si variantele de lucru.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL