Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contractor cu domiciliu dublu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contractor cu domiciliu dublu

2 replies to this topic

#1 tot_eu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 December 2021 - 07:10 PM

Buna ziua,

Momentan sunt rezident fiscal in Germania dar am domiciliu permanent si in Romania. Sunt inregistrat ca freelancer, iar serviciile mele momentan sunt catre o firma din afara EU, 100% remote. De la anul voi fi mai mult timp in Romania si foarte probabil voi depasi 183 de ziile de sedere in Romania, deci posibila schimbare de rezidenta fiscala.

Momentan facturile le completez pe adresa actuala din Germania. Contabilul de aici mi-a precizat ca impozitul va fi platit in Germania daca factura este pe adresa de aici, chiar daca munca este efectuata in alta tara.

Intrebarea este: va trebui sa infiintez o forma de incorporare in Romania cat mai rapid pentru a putea factura pe adresa respectiva si fi impozitat de catre statul roman? Sau voi aplica pentru recuperarea impozitului platit in Germania la final de an, cu o dovada de la fiscul roman (sau declaratie pe proprie raspundere)?
Creeaza diferente forma de incorporare (PFA sau SRL) pentru cazul de mai sus?

Va multumesc anticipat.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2021 - 06:35 PM

Buna,

Ai intrebari a caror complexitate si amplitudine depaseste sensibil sfera de asistenta gratuita acordata pe un forum de specialitate. O sa-ti dau doar cateva elemente generale, punctuale :

1. DA, va trebui sa infiintezi o forma de incorporare in Romania cat mai rapid pentru a putea factura pe adresa respectiva si pt a fi impozitat de catre statul roman.
2. Vei aplica procedura de evitare a dublei impuneri
3. Forma de incorporare creeaza diferente sensibile, atat contabil cat si, mai ales, fiscal. Ai nevoie de optimizare fiscala prealabila alegerii formei de incorporare.

Pt consultnta personalizata poti incerca aici contra cost: www.portalcontabilitate.ro ,

Spor mare !




#3 tot_eu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 December 2021 - 05:13 PM

Va multumesc din suflet.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL