Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit pe profit si rezidenta fiscala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

impozit pe profit si rezidenta fiscala


5 replies to this topic

#1 mrman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 December 2021 - 07:55 PM

Salut,

Am doua nelamuriri in legatura cu plata taxei pe profit(sper ca am nimerit categoria corecta din forum). O sa descriu putin fiecare siuatie, dupa care urmeaza si intrebarea.

1. Eu sunt cetatean roman, iar de cativa ani lucrez in strainatate (Germania), teoretic si practic rezidenta mea fiscala este in Germania.
Este posibil ca taxele pe profiturile + dividendele primite in urma invesitiilor la bursa (stocuri, crypto monede, etc) sa fie platite in Romania si nu in Germania? (completand declaratia unica)

2. Sa consideram o persoana cu rezidenta fiscala in Romania care este si salariata.
Cand completeaza declaratia unica, iar aceasta are profit mai mare de 12 salarii minime brute difera cumva procentajul platit la CAS/CASS(nu mai stiu exact care cum e..)? Avand in vedere ca tu ca salariat deja platesti acele taxe.

Sper ca m-am exprimat cat de cat intr-un mod corect astfel incat sa se inteleaga ce vreau eu sa transmit.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2021 - 03:31 PM

Buna.

1. Unde ai rezidenta fiscala, acolo platesti taxele. Poti folosi procedura de evitare a dublei impuneri, daca situatia o cere.
2. Din pacate, nu conteaza ca esti si salariat, vei fi impozitat daca depasesti valoarea a 12 salarii minime brute ca venituri din alte activitati. Vei plati CAS 25% si CASS 10% (ambele la cel putin baza minima de cele 12 sal), alaturi de impozitul pe acele venituri.

De mentionat ca veniturile tale sunt scutite de calculul si plata CAS (contributia pt pensii) si CASS (contributia pt sanatate) DACA ele provin din drepturi de autor in timp ce esti salariat. Vezi art. 150 (2) si art. 154 (h1) Cod fiscal.




#3 mrman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 December 2021 - 04:59 PM

Super, am inteles. Mersi mult

Inca o intrebare referitor la plata obligatorie CAS & CASS. (cand profitul depaseste cele 12 salarii)

Este plata CAS obligatorie pentru acele venituri obtinute din profituri la bursa? Deoarece, din ce am reusit sa gasesc pana acuma, doar CASS cica trebuie platit.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2021 - 04:30 PM

Se plateste doar CASS, daca e cazul.



#5 mrman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 December 2021 - 08:02 PM

Perfect
Multumesc mult pentru raspunsuri



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2021 - 08:39 PM

Sa traiesti mai mult, mai bine si cu cine-ti place ! :biggrin2:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL