Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NIR și bon consum combustibil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

NIR și bon consum combustibil

3 replies to this topic

#1 DMK2019

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Female

Posted 06 March 2022 - 02:19 PM

Bună ziua,
suntem o societate de salubrizare - în subordinea consiliului local. Am avut 2 controale - Curte + Anaf.
Curtea a spus că, în lipsa unui depozit, magazie etc. să nu mai facem nir și bon consum la combustibilul pentru utilaje (autogunoiere, camion, tractor, buldo etc.). Alimentarea se face direct în rezervor și nu se pune problema unui stoc. Tot așa și pentru cele 4 generatoare de curent ce le avem.
Anaf-ul spune că trebuie... Combustibilul intră în gestiune pe factură sau bon fiscal și se repartizează pe utilaje sau generatoare pe bon de consum.

Cum este corect?

Eu oricum țin o evidență defalcată pe tip de combustibil, conform bonurilor aduse de șoferi. Dar...am și un stoc destul de mare, din trecut, nerepartizat... Încerc să caut unde s-a greșit și să rectific. Am găsit o neregulă comună: spre exemplu, autogunoiera are trecut în foaia de parcurs doar drumul de colectare și drumul la groapă, dar nu și drumul la PECO, cele de la vulcanizare, spălare mașină sau service auto...

Vă mulțumesc nespus pentru ajutor și sfaturi!

P.S. Scuze dacă nu am postat corect...



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 07 March 2022 - 01:33 PM

Parerea mea este ca are dreptate Curtea de Conturi fiindca realitatea / logica desfasurarii lucrurilor o sustine. "Alimentarea se face direct în rezervor și nu se pune problema unui stoc." - mi se pare f corect !

Stocul mai vechi provine din erori de inregistrare, el nu este real si n-a fost niciodata, deci nu are cum sa mai existe.
Rolul contabilitatii este sa transpuna in inregistrari specifice ceea ce se intampla in realitate dpv al operatiunilor economice derulate in legatura cu firma respectiva, ori realitatea este asa cum f bine a vazut-o Curtea.
Ceea ce propune ANAF este sa "fabricati" documente pt niste operatiuni economice care nu au loc de fapt (depozit de combustibil si repartizare ulterioara pe consumatori).

In locul tau as trece pe cheltuieli tot stocul si l-as inchide complet, pe baza unui referat aprobat de conducerea societatii (fie doar a directorului economic/ contabilului-sef), in care se va explica de unde provine combustibilul si cum de apare neconsumat/ pe stoc - dand si cateva exemple ca cele pe care le-ai constatat deja. N-as mai sta sa identific litru cu litru, e o nebunie sa faci asta, iti mananca mult prea mult timp si n-are sens cata vreme stii exact care este situatia per total.

:smile:




#3 DMK2019

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Female

Posted 10 March 2022 - 04:51 AM

Mulțumesc din suflet! Așa am să procedez! :happy: :smile:



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 March 2022 - 11:56 AM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL